Účinky zázvoru na organismus
Zázvor zvyšuje imunitu, má regenerační účinek po vážných zraněních nebo nemocech, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, dokáže zmírnit bolesti a záněty při artritidě, pomáhá zlepšit trávení tím, že stimuluje vylučování žaludečních šťáv, vyvolává pocení, žvýkání zázvoru prospívá zubům a v neposlední řadě má pozitivní vliv na mužskou potenci a plodnost.
Kořen zázvoru obsahuje těkavé silice zahrnující cineol, zingiberen, kamfen, citral, bisabolen a pryskyřice. Je to tedy rostlina vhodná nejen do kuchyně, ale i k léčení těla. Zázvor je pálivý, horký, vysušující a velmi zdravý, protože napomáhá rozvoji energie. Strouhaný a zalitý vodou se popíjí jako čaj, rozemletý a vmíchaný do mastí se používá jako hojivá mast. Jako horký a vysušující je zázvor vhodný při nachlazení, při katarech dýchacích cest, podává se při nedokonalé periferní cirkulaci krve projevující se chladnými končetinami a jako stimulační prostředek oběhu při plicních infekcích, přikládá se na omrzliny, je vhodný při nízkém krevním tlaku a závratích. Všichni zimomřiví by ho měli užívat ve formě nálevu, koupelí nebo obkladů na ramena či kolena. Pomáhá při artritidě a revmatismu, při melancholii a depresích. Doporučuje se žvýkat oddenek při nevolnosti v letadle nebo v autě, osvědčil se i při nevolnostech v prvních měsících těhotenství. V masti se používá jako náplast na bolestivá kolena, svaly, ramena či jiné části těla, přikládá se ještě teplý a na noc. Není vhodný při léčbě vysokého krevního tlaku, protože společně s léky na vysoký tlak může tlak snížit příliš. Užívá se ve formě tinktury, nálevu v masti nebo v prášku.
Energetická hodnota ve 100 g zázvoru činí 20 kcal. Ve 100 g zázvoru jsou obsaženy tyto vitamíny a minerály:
- hořčík – 12,19 mg
- draslík – 117,65 mg
- měď – 0,06 mg
- mangan – 0,06 mg
- vitamin B6 – 0,05 mg
Nežádoucí účinky zázvoru
S konzumací zázvoru se může zvýšit riziko krvácení, a tak užívání zázvoru spolu s léky, které také zpomalují krevní srážlivost, může zvýšit šance na výskyt podlitin a krvácení. Léky zpomalující srážení krve jsou aspirin, heparin, warfarin a ibuprofen. Užívání zázvoru spolu s warfarinem tedy může zvýšit riziko tvorby podlitin a krvácení. Je důležité, aby byla krev pravidelně kontrolována. Může být nutné zvýšit dávku warfarinu, pokud se objeví nějaké změny.
Zázvor dále snižuje hladinu krevního cukru, takže může dojít k situaci, kdy je nutné upravit dávkování léků na diabetes – ale pouze za dohledu a po doporučení lékaře. Při nadměrném užívání zázvoru spolu s léky na cukrovku se může stát, že hladina cukru v krvi bude nízká. Proto je důležité, aby docházelo k pravidelnému měření hladiny krevního cukru.
Vysoké dávky zázvoru mohou rovněž zhoršit některá srdeční onemocnění. Zázvor může snižovat krevní tlak, a to způsobem, který je podobný některým lékům na krevní tlak a srdeční choroby.
Existují obavy, že zázvor může mít vliv na plod a pohlavní hormony. Studie však prokázaly, že zázvor může být bezpečně používán proti ranní nevolnosti, aniž by došlo k poškození dítěte. Nelze však popřít riziko předčasného porodu nebo nízkou porodní hmotnost dítěte při pravidelné nebo abnormální konzumaci zázvoru. Existují i určité obavy, že zázvor může zvýšit riziko krvácení, takže někteří odborníci nedoporučují v těhotenství jeho užívání. Stejně jako u jiných léků během těhotenství je důležité zvážit výhody proti rizikům. Před použitím zázvoru během těhotenství je důležitá konzultace s lékařem.
Také není dostatek poznatků o bezpečnosti používání zázvoru během kojení. Pokud používáte zázvor v rozumné míře, tak při laktaci by nemělo dojít k narušení produkce mléka. Naopak bylo zjištěno, že konzumace zázvoru má pozitivní vliv na laktaci, zvyšuje produkci mléka u kojících matek.
Lidé s žaludečními vředy by neměli konzumovat zázvor kvůli jeho dráždivosti. Lidé s přecitlivělou pokožkou by pak neměli užívat esenciální oleje s obsahem zázvoru.
Příznaky alergie
Někteří lidé mohou mít po požití zázvoru mírné nežádoucí účinky, včetně pálení žáhy, průjmu a obecných žaludečních potíží. Některé ženy uvádějí delší menstruační krvácení při užívání zázvoru. Je-li zázvor aplikován na kůži, může způsobit lokální podráždění.
Léčba
Léčba je vždy individuální dle projevů. Pokud víte, že jste alergičtí na zázvor, vynechejte ho ze svého jídelníčku.
Účinky kandovaného zázvoru
Kandovaný zázvor je vynikající a originální pochoutka k čaji. Jeho konzumace navíc přináší úlevu až příjemné pocity při nachlazení. Kandovaný zázvor si můžete koupit buď v různých kamenných obchodech a stáncích, anebo v mnoha e-shopech. V obchodech je také možné sehnat zázvorové bonbony. Kandovaný zázvor si také můžete připravit sami. Je to snadné a celá příprava vám zabere něco přes hodinu.
Recept na přípravu: Oddenek zázvoru ostrouhejte škrabkou na brambory a pak dle své volby nakrájejte na plátky nebo na kostičky. Kostičky nechte zhruba půl hodiny vařit v čisté vodě. Poté do menšího množství vody nasypte asi tolik cukru, kolik vážil použitý zázvor. Vařte další asi půl hodiny, až se značná část vody odpaří a kousky zázvoru ztmavnou a zároveň jakoby zprůhlední. Tyto kousky pak obalte cukrem a nechte usušit buď na vzduchu, v troubě, nebo v mikrovlnce. Pozor, v mikrovlnce maximálně nahřát jen několik sekund, ne několik desítek sekund. Aby byla vaše příprava kandovaného zázvoru pokud možno bezodpadová, použijte zázvorový vývar a cukerný roztok k přípravě zázvorového drinku, zázvorového čaje nebo zázvorové limonády.
Zázvorový čaj
Zázvorový čaj příznivě působí na trávicí trakt – potlačuje pálení žáhy a nadýmání, a navíc podporuje trávení a chuť k jídlu. Zázvorový čaj se také dobře hodí jako prevence proti chřipce a rýmě, napomáhá proti nevolnosti a migréně, dovede podpořit lidské tělo v boji s rakovinou.
Zázvorový čaj dále působí protizánětlivě, posiluje imunitu, stimuluje krevní oběh, napomáhá se snižováním tělesné váhy, předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest, zmírňuje nevolnost při cestování a během těhotenství a v neposlední řadě působí i jako afrodiziakum.
Zázvor ovšem není vhodný úplně pro každého. Vyhnout by se mu měly děti do dvou let a také dlouhodobě nemocní lidé (například diabetici). Doporučené množství zázvoru jsou čtyři gramy (v případě čerstvého stavu).
Recept na přípravu: Na připravení zázvorového čaje budete potřebovat jeden kus čerstvého zázvoru, litr vody a podle chuti med nebo citronovou šťávu. Z připraveného zázvorového kořene si odkrojte kousek, který bude zhruba pět centimetrů dlouhý. Tento kousek oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Následně zázvor s vodou přiveďte k varu a vařte přibližně patnáct minut. Nálev posléze sceďte. Zázvor má štiplavou chuť, která se dá trochu zmírnit pomocí citronové šťávy a medu. Jakmile si připravíte zázvorový čaj, musíte ho začít popíjet ještě teplý, aby měl ty správné účinky na váš organismus. Ovšem med ani citron by se neměly dávat do vařícího čaje, protože vysoká teplota ničí jejich účinné prvky.
Sušený zázvor
Sušený zázvor se používá jako prevence proti chřipce a rýmě, ale i jako podpora trávení, nepodceňujte také jeho afrodiziakální účinky, které toto koření svým uživatelům jako bonus dopřává. Zázvor rovněž podporuje tvorbu slin, což usnadňuje konzumaci potravin jím ochucených. Sušený zázvor mlsejte k svačince a zůstaňte tak zdraví celý rok. Sušený zázvor najdete mezi ostatním kořením, a to buď samostatně, nebo jako součást kořenicích směsí (většinou indických, čínských). Sušený zázvorový kořen bývá také často součástí čajových směsí, například zahřívající směs se zázvorem, pomeranč se zázvorem a jiné.
Recept na přípravu: Zázvorový oddenek nakrájíme na kostky, které dáme do hrnce a zalijeme vodou. Uvedeme do varu a necháme mírně probublávat cca deset až patnáct minut – zázvor nesmí změknout. Vyjmeme, osušíme a vložíme do mísy. Na 1 litr zázvorového vývaru přidáme 250 g cukru a citronovou šťávu, vlijeme do kastrolu a uvedeme do varu. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Horký sirup nalijeme na kostky zázvoru a zatížíme, aby byly ponořené. Necháme uležet 24 hodin. Poté z kostek sirup slijeme a zázvor necháme dobře okapat. K sirupu přidáme dalších 100 g cukru a uvedeme do varu. Povařený sirup nalijeme zpět na kostky zázvoru a zatížíme. Tento postup opakujeme i třetí den. Od čtvrtého dne pak do sirupu přidáváme po 150 g cukru až do sedmého dne, kdy zázvorové kostky zalité sirupem necháme odpočívat 48 hodin. Proslazování tedy trvá celkem osm dní. Poslední den sirup se zázvorem necháme probublávat jen asi pět minut, pak kostky vybereme na mřížku umístěnou nad plechem, do něhož bude odkapávat přebytečný sirup. Po úplném vychladnutí dáme kostky na 12 až 24 hodin sušit do trouby. Dvířka trouby necháme otevřená. Nakonec zázvorové kostky obalíme v jemném krystalovém cukru a skladujeme ve vzduchotěsném obalu, vzájemně proložené papírem na pečení, aby se neslepily. Sušený zázvor má trvanlivost jeden rok.
Autor: © svevi
Foto: © Nataraja