Co to jsou antikoagulanty?
Antikoagulanty jsou léky, které zabraňují srážení krve. Tyto léky jsou velmi rychlé a účinné. Dalo by se říci, že antikoagulanty ředí krev. Používají se k léčbě a prevenci vzniku krevních sraženin, které mohou vzniknout v cévách. Krevní sraženiny mohou blokovat průchodnost tepen nebo žil. Zablokování cév zastavuje proudění krve a kyslíku, čímž dochází k nedostatečnému prokrvování konkrétních částí těla. Velmi často dochází k poškození tepen a žil, což má za následek vážné problémy, například mrtvici nebo infarkt. Krevní sraženiny ve velkých žilách způsobují hlubokou žilní trombózu, což vede k plicní embolii. Naštěstí existuje několik antikoagulantů, jako je například warfarin, které tomuto dokážou zabránit. Mezi antikoagulanty se dá zahrnout i aspirin, protože má vliv na prevenci vzniku krevních sraženin a zabraňuje dělení krevních destiček. V součastné době je nejvíce předepisován warfarin.
Tvorba krevních sraženin
K tvorbě krevních sraženin, které jsou zapříčiněny shlukováním krevních destiček, dochází během několika vteřin. Aktivované krevní destičky zacelují poškozenou tkáň, která reaguje s jinými chemickými látkami a proteiny v krvi (koagulační faktory). Existuje 13 známých koagulačních faktorů, které jsou označeny římskými číslicemi (faktor I až faktor XIII).
Dojde-li k tvorbě krevní sraženiny uvnitř cévy, může to způsobit vážné problémy. V těle jsou přítomny chemické látky, které zabraňují srážení krve a rozpouštějí krevní sraženiny. Normálně existuje rovnováha mezi formováním a prevencí tvorby krevních sraženin.
Funkce antikoagulantů
Antikoagulanty působí proti koagulačním faktorům a chemickým látkám v těle, které podporují vznik sraženin. Warfarin a ostatní léky blokují účinek vitamínu K. Blokování funkce vitamínu K zabraňuje snadné tvorbě krevních sraženin. Účinek těchto léků trvá několik dní.
Použití antikoagulantů
Antikoagulanty se předepisují na prevenci krevních sraženin nebo jejich léčbu, aby se tak zabránilo větším krevním sraženinám.
Prevence antikoagulantů:
- fibrilace komor;
- srdeční chlopně;
- endokarditida (infekce vně srdce);
- mitrální stenóza;
- poruchy krve;
- endoprotézy.
Běžně používané antikoagulanty
- Warfarin
- Dabigatran
- Rivaroxaban
Dabigatran
Dabigatran je lék, který je na lékařský předpis. Dabigatran je vodný pro pacienty, kteří:
- prodělali cévní mozkovou příhodu, tranzitorní ischemickou ataku (minimrtvici) nebo embolii;
- trpí sníženou frekvencí srdeční aktivity;
- mají příznaky srdečního selhání;
- jsou starší 75 let;
- jsou starší 65 let a trpí diabetem, ischemickou chorobou srdeční nebo vysokým krevním tlakem.
Rivaroxaban
Rivaroxaban je pouze na lékařský předpis. Rivaroxaban je vhodný pro pacienty, kteří:
- trpí městnavým srdečním selháním;
- trpí vysokým krevním tlakem;
- jsou starší 75 let;
- mají cukrovku;
- prodělali cévní mozkovou příhodu nebo tranzitorní ischemickou ataku.
Rozdíl mezi warfarinem a novějšími antikoagulanty
Existuje několik rozdílů. Hlavním rozdílem je nutnost častých krevních testů zaměřených na měření rychlosti srážení krve při užívání warfarinu. Warfarin interaguje s mnoha jinými léky a potravinami. To znamená, že může docházet k rychlejší srážlivosti krve, nebo v opačném případě k příliš pomalé srážlivosti krve. Na rozdíl od warfarinu nedochází u novějších antikoagulantů ke změně dávkování v průběhu léčby, není potřeba měnit dávky. Výhodou starších typů antikoagulantů je to, že se používají několik desetiletí a fungují dobře. Zároveň je známa většina vedlejších účinků. Novější typy antikoagulantů se předepisují méně, protože se používají méně let a stále nejsou známy možné vedlejší účinky.
Co obnáší léčba warfarinem?
- Častější krevní testy, kdy dojde ke zkontrolování rychlosti srážlivosti krve.
- Měl by se užívat každodenně ve stejnou dobu.
- Neužívat jiné léky, protože by mohlo dojít k jejich interakci. Pokud musíte užívat jiné léky, je nutné to konzultovat s lékařem.
- Změnit stravu, a to tak, aby byly sníženy dávky vitamínu K, který omezuje účinek warfarinu.
- Warfarin by neměly používat ženy, které jsou těhotné.
Jaká je obvyklá délka léčby?
Obvyklá délka léčby závisí na druhu užívaných antikoagulačních léků. Někdy stačí jen krátká doba po rekonvalescenci, ale někdy je zapotřebí celoživotní užívání těchto léků.
Vedlejší účinky antikoagulantů
Existuje celá řada možných nežádoucích účinků. Hlavním vedlejším účinkem všech antikoagulantů je krvácení. Antikoagulanty často interagují s jinými léky. Proto byste se měli ujistit, že váš lékař ví o všech lécích, které užíváte.
Krvácení při užívání antikoagulantů
Jedním z ukazatelů, které mohou být vedlejším příznakem antikoagulantů, je krvácení nebo tvorba modřin. Závažné vedlejší účinky krvácení zahrnují:
- krev v moči nebo stolici;
- silné krvácení během menstruačního období nebo jiné vaginální krvácení;
- tvorbu velkých podlitin;
- krvácení z nosu trvající déle než 10 minut;
- krev během zvracení;
- vykašlávání krve;
- říznutí s dlouhodobým krvácením.
Při užívání antikoagulantů dbejte na:
- Při jakémkoli vyšetření informujte daného lékaře, že užíváte antikoagulanty.
- Při užívání warfarinu mějte u sebe žlutou kartičku, kterou byste měli obdržet od lékaře. Je to velmi důležité, zejména v případech mimořádných událostí, aby dotyčný lékař věděl, jaký lék užíváte.
- Mělo by dojít k omezení konzumace alkoholu.
- Vyhýbejte se nepříjemným situacím, během kterých by mohlo dojít k abrazi nebo podlitinám. Také byste se měli vyhnout šití a zahradničení.
- Dbejte zvýšené opatrnosti během čištění zubů nebo holení, aby se zabránilo pořezání a krvácení z dásní. Zvažte použití zubního kartáčku s měkkými vlákny a elektrického holicího strojku.
- Snažte se vyhnout bodnutí hmyzem. Velmi dobré je užívání repelentu.
Kdo nemůže užívat antikoagulanty?
- těhotné ženy;
- pacienti trpící žaludečními vředy;
- pacienti s cévní mozkovou příhodou (kde bylo krvácení do mozku);
- lidé užívající určité léky, které mohou interagovat s warfarinem a zvýšit tak riziko krvácení;
- lidé s častým krvácením;
- pacienti s velmi vysokým krevním tlakem;
- lidé se sníženou funkcí ledvin.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Warfarin