Bezlepková dieta
Jedním z důvodů dodržování bezlepkové diety, může být onemocnění celiakií. Toto onemocnění je známé pod spoustou jiných názvů, například celiakální sprue, glutenová enteropatie, primární malabsorpční syndrom. Jedná se o nesnášenlivost lepku (nejedná se ale o alergii na lepek). Celeakie je chronickým onemocněním sliznice tenkého střeva, což způsobuje právě nesnášenlivost lepku. Lepek (jinak zvaný gluten) je směs bílkovin, která se nachází v pšenici, žitu, ječmeni a v ovsu. Při bezlepkové dietě je třeba nejen vyloučit z jídelníčku všechny tyto obilniny, ale zároveň si i hlídat přísady potravin, protože u některých potravin se lepek používá jako emulgátor a nositel aromatických látek. Pokud člověk trpící tímto onemocněním konzumuje potraviny vyrobené z těchto obilnin, vzniká v jeho tenkém střevě zánět sliznice. Tento zánět způsobuje, že jsou živiny velmi těžko vstřebávány a zůstávají nestrávené ve střevě. Člověka trpícího tímto onemocněním trápí úbytek váhy, průjmy, pocity dávení, nechutenství, únava a u některých lidí i cukrovka. U dětí může být symptomem i porucha růstu. Pokud by se celeakie neléčila, může způsobit rakovinu střeva i rakovinu lymfatických žláz. Toto onemocnění je částečně dáno geneticky a nelze se z něj v současnosti vyléčit. Ale při dodržování bezlepkové diety vymizí příznaky této nemoci. Vyšetření ke zjištění, zda člověk trpí celiakií, se provádí zjišťováním množství protilátek tkáňové transglutaminázy v krvi a rozborem bioptického vzorku z lačníku. Lidé obvykle zjistí, že touto nemocí trpí, až když se u nich objeví některý ze symptomů a oni to začnou řešit, ve společnosti je jinak mnoho lidí, kteří trpí touto chorobou, ale neví o tom.
Při bezlepkové dietě jde tedy o to vyloučit z konzumace všechny potraviny, které obsahují lepek. Osoby, které drží bezlepkovou dietu, tedy nekonzumují potraviny, jež běžně obsahují lepek, ale nahrazují je bezlepkovými potravinami.
Co jíst při bezlepkové dietě
Je potřeba si uvědomit, že bezlepková dieta není úplně dieta, při jejím dodržování je důležité spíše co jíte, než kolik toho jíte. Tím, že lidé držící tuto dietu nemohou konzumovat některé potraviny, které jsou zdrojem bílkovin, je musí logicky nahradit za jiné zdroje.
-
bezlepkové potraviny
Při bezlepkové dietě je vhodné konzumovat mléko, tvrdé sýry, smetanu, maso, vnitřnosti (např. játra, ledviny), vejce, ovoce, zeleninu, rýži, kukuřici, sóju, laskavec, pohanku, tuky, cukry, med, kávu, čaj, kakao a potraviny vyrobené z těchto produktů.
-
zakázané potraviny
Při bezlepkové dietě je třeba se vyhnout všem potravinám, které obsahují lepek, například běžné pečivo, těstoviny, strouhanka, knedlíky, jíšky, omáčky, salámy, šunky, sekané, dochucovadla, kečupy, majonézy, dresinky, sójová omáčka, pudinky, zmrzliny, kypřící prášky, cornflakes, ovesné vločky, kroupy, krupice, seitan (rostlinné maso), a potravinám, které obsahují pšeničný škrob, který je přidáván do cukrovinek a zákusků. Vždy je potřeba si přečíst složení výrobků, protože lepek se objevuje i v potravinách, kde by jej nikdo nečekal, například v jogurtech, sojových řezech, v rýži v čokoládě, lipu, a podobně. Složení není potřeba sledovat jen u výrobků, které jsou jasně označené jako bezlepkové buď nápisem, nebo symbolem přeškrtnutého klasu. Je třeba si uvědomit, že pokud trpíte celiakií, neznamená to, že přijdete o těstoviny a pečivo, naopak pro celiaky existují bezlepkové varianty. Je pravda, že bezlepkové varianty jsou o něco dražší, ale do budoucna se předpokládá, že se cena těchto potravin srovná s potravinami obsahující lepek. Dnes už se bezlepkové potraviny dají najít nejen v obchodech se zdravou výživou, ale už i v některých supermarketech.
U bezlepkové diety je třeba vždy zvážit i konzumaci alkoholu, například některé zdroje řadí k zakázaným potravinám i pivo. Dokonce i pivo označené jako bezlepkové totiž obsahuje lepek, jen je v něm jeho obsah snížen na minimální hranici. Celkově ale platí, že obsah lepku v běžných pivech není vysoký. Některé starší zdroje uvádí, že se lepek objevuje i ve vodce a whisky, ale novější zdroje tato tvrzení vyvrací.
Je bezlepková dieta na hubnutí?
Mnoho slavných osobností v současnosti drží bezlepkovou dietu, aby si udržely štíhlou postavu. Osobnosti jako Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson, Lady Gaga, Miley Cyrus, Victoria Beckham, Ryan Phillipe tuto dietu doporučují. Ve svém názoru se ale neshodnou s nutričními specialisty, kteří bezlepkovou dietu doporučují jen nemocným lidem, protože v okamžiku, kdy zdravý člověk vysadí všechny potraviny obsahující lepek, připravuje se o vlákninu a některé vitamíny a minerální látky, které pro své tělo potřebuje. Nedostatek těchto látek u něj pak může vyvolat únavu, podrážděnost a nesoustředěnost. Odborníci doporučují zdravým jedincům, kteří by tuto dietu chtěli vyzkoušet, nejprve se poradit s lékařem a ze zásad bezlepkové diety si vybrat ty, které člověku neuškodí. Jedná se o vynechání potravin, v nichž je základem mouka (pečivo, těstoviny, koláče, buchty, dorty, sušenky, oplatky, čokolády ale i uzeniny). Toto stravování je pak prospěšné, pokud se chcete zbavit tuku na břiše, kam se lepek zejména ukládá.
Bezlepková dieta - jídelníček
Jídelníček při bezlepkové dietě by měl být vyvážený, měl by se vyhnout potravinám obsahujícím lepek a zároveň nahradit chybějící vitamíny.
Snídaně
Ke snídani při bezlepkové dietě je vhodný ovocný (bylinkový) čaj, müsli (bezlepkové) či pečivo (bezlepkové) s pomazánkou (například rybí, mrkvová, vajíčková), s máslem, kvalitní šunkou, taveným sýrem, slaný pohankový koláč, jáhly s ovocem, vločky s ovocem a medem.
Svačina
Denní dávka vitamínu se v jídelníčku dá splnit vhodnou ovocnou (zeleninovou) svačinou: například banán, meloun, blumy, broskve, jablka, mrkvový salát, citrusy.
Oběd
Správný oběd se skládá ze dvou chodů: z polévky a hlavního jídla. Polévka může být jakákoliv, důležité je, aby nebyla zahuštěná moukou, vhodná je například polévka hrášková, gulášová, kmínová s vejci, hovězí vývar s bezlepkovými těstovinami, zeleninová, koprová, celerová. Jako hlavní jídlo je vhodné například pečené kuře s dušenou rýží, bezlepkové jahodové knedlíky, plněné papriky sójovým masem, rajská omáčka a bezlepkové těstoviny, španělský ptáček a dušenou rýží, grilovaný pstruh s bramborovou kaší, pečený králík s dušeným zelím a bramborovým knedlíkem, čočka s vejcem, ryba s bramborem a zelenými fazolkami, rýže s kuřecím masem a žampiony.
Svačina
Odpolední svačina může být nápaditější, k pití je vhodné mléko/mléko, k jídlo například: perník, knockebrot, jogurt s ovocem, bezlepkový croissant, šlehaný tvarohem, jáhlový nákyp s meruňkami, pohankové palačinky s ovocem.
Večeře
I večeře může být velmi pestrá: zapečené brambory se špenátem a sýrem, kuřecí nudličky s cuketou a těstovinami, pohankový chléb s tvarohovou pomazánkou, jáhlová kaše s jablky a skořicí, lasagne s mletým masem, pohankové rizoto se žampiony, zapečené toasty se šunkou, žampiony plněné nivou, bezlepkové těstoviny s dýní a žampiony, zelenina s kozím sýrem, zapečený fenykl.
Recepty pro bezlepkovou dietu
BEZLEPKOVÝ CHLÉB
Ingredience
500 g mouky (kukuřičná, rýžová, pohanková, kombinace těchto druhů)
250 ml vody
200 ml mléka
1 lžička soli
3 lžíce oleje
2 lžíce octa
1 lžíce cukru
1 a ½ sáčku sušeného droždí
1 hrst chia semínek
1 lžička chlebového koření
Postup
Do nádoby nalijte vlažnou vodu a mléko, přidejte sušené droždí, cukr, sůl, ocet, olej, mouku a chlebové koření. Směs řádně promíchejte, pokud je příliš hustá, přidejte ještě trochu vody. Po zamíchání surovin vytvarujte bochník a posypte ho chia semínky. Chleba se peče v troubě asi 45 minut při teplotě 220 °C.
MRKVOVÉ MUFFINY
Ingredience
½ hrnku jablečného pyré
½ hrnku oleje
3 lžíce rozmixovaného lněného semínka
8 lžic vod
1 a ½ hrnku mouky (rýžová, kukuřičná, pohanková)
½ hrnku kokosu
½ hrnku třtinového cukru
1 lžička prášku do pečiva z vinného kamene
1 lžička skořice
Muškátový oříšek
Sušený mletý zázvor
Sůl
3 hrnky nastrouhané mrkve
Postup
V jedné nádobě si smícháte jablečné pyré, olej, lněné semínko a vodu. V druhé nádobě smícháte mouku, kokos, třtinový cukr, prášek do pečiva, skořici, špetku muškátového oříšku, sušeného mletého zázvoru a soli s nastrouhanou mrkví. Obě směsi smícháme a naplníme tím muffinové košíčky. Košíčky se neplní celé, asi jen do dvou třetin. Muffiny se pečou při teplotě 170 °C asi půl hodiny.
RÝŽOVÉ VLOČKY S OVOCEM
Ingredience
200 g rýžových vloček
700 ml mléka
Špetka soli
1 vanilkový cukr
Ovoce (jahody, jablka, hrušky, atd.)
Postup
Vločky se společně s mlékem a špetkou soli přivedou k varu. Do této směsi se přidá cukr a může se přidat nakrájené/rozdrcené ovoce. Ovoce se může dát i závěrem na uvařenou kaši.
ZELENINA S KOZÍM SÝREM
Ingredience
Libovolné množství oblíbené zeleniny
Olivový olej
1 cibule
1 stroužek česneku
Pepř
Sůl
Bazalka
Kozí sýr
Postup
Oloupeme si a na kostičky nakrájíme cibuli, k tomu se nakrájí na slabé plátky česnek. Cibule a česnek se na pánvi zpění na olivovém oleji. Přidá se zelenina a dusí se doměkka. Zelenina se ochutí pepřem, solí a bazalkou. Na závěr se zelenina posype kozím sýrem.
RÝŽE S KUŘECÍM MASEM A ŽAMPIONY
Ingredience
1 balíček rýže
1 kuřecí prso
1 cibule
Žampiony
Sůl
Pepř
Olivový olej
Voda
Citrónová šťáva
Petržel
Postup
Rýže se uvaří podle návodu. Kuřecí maso se omyje a nakrájí. Kousky kuřecího masa se osolí, opepří a na olivovém oleji se osmahnou. K masu se přidá nakrájená cibule a žampiony. Vše se osmahne a pak zalije vodou a dusí se. Maso se pak dochutí solí, pepřem, citronovou šťávou a podle chuti i případně petrželí.
POHANKOVÉ PALAČINKY S OVOCEM
Ingredience
2 hrnky pohankové mouky
500 ml mléka
1 vejce
Sůl
Třtinový cukr
Tvaroh
Ovoce
Postup
Do zahřátého mléka se přidá vejce, mouka, trocha soli a třtinového cukru. Vytvoří se směs, která se nalévá na pánev. Osmahnou se palačinky, které se pak potřou tvarohem (může být oslazený) a ozdobí ovocem podle chuti (banán, jahody, borůvky, maliny, atd.).
ZAPEČENÝ FENYKL S RAJČATY A PARMEZÁNEM
Ingredience
Fenykl
Rajčata
Pórek
Česnek
Parmezán
Olivový olej
Pepř
Tymián
Sůl
Postup
Nejprve se fenykl omyje, odstraní se jeho svrchní listy a odkrojí se stopka. Pak se teprve fenykl nakrájí na plátky, které se orestují na olivovém oleji. Orestované plátky se vloží do nádoby na zapékání, na ně se pokládají kousky rajčat, pórku a česnek. Vše se opepří, osolí, přidá se tymián a vše se ještě na závěr důkladně posype parmezánem. Pokrm se peče v troubě asi 15 minut na 200 °C.
SLANÝ POHANKOVÝ KOLÁČ
Ingredience
1 hrnek pohankové mouky
1 hrnek kukuřičné mouky
2 vejce
½ hrnku oleje
1 hrnek vody
1 kypřící prášek do pečiva bez fosfátů
1 lžička soli
Zelenina
Oregano
Bazalka
Postup
Všechny ingredience se smíchají a vytvoří se těsto, které se vloží na plech a rozprostře se po něm. Na těsto se vkládá nakrájená zelenina podle chuti (rajčata, cuketa, olivy, cibule a další). Vše se dochutí oreganem a bazalkou. Poté se plech vloží do trouby a peče se asi 15 minut na 200 °C.
JÁHLOVÝ NÁKYP S OVOCEM
Ingredience
1 hrnek jáhel
Voda
Ovoce
Rozinky
Ořechy
Skořice
Třtinový cukr
Postup
Nejprve je třeba jáhly důkladně promýt a třikrát spařit. Poté se vaří asi půl hodiny. Na vymazaný plech se dá část jáhel, na ni se pokládají plátky ovoce, ořechy a rozinky. Celé se to posype skořicí a zbytkem jáhel. Nákyp se peče asi půl hodiny při teplotě 200 °C.
CANDÁT SE ŠŤOUCHANÝMI BRAMBORY A ZELENÝMI FAZOLKAMI
Ingredience
Filet z candáta
Brambory
Zelené fazolky
Rozmarýn
Oregano
Petržel
Pažitka
Olivový olej
Máslo
Citrón
Sůl
Postup
Filety z candáta se omyjí, osuší, pak se osolí. Připraví se pánev s olivovým olejem, na kterém se filety osmaží s rozmarýnem a oreganem. Mezitím se uvaří brambory, scedí se a rozmačkají. Do brambor se přidá trocha másla, cibulky, petrželky a pažitky. Zelené fazolky se připraví na páře. Na závěr se ryba pokape citrónem.
TĚSTOVINY S DÝNÍ A ŽAMPIONY
Ingredience
Bezlepkové těstoviny
Žampiony
Malá dýně
Olivový olej
Zelenina
Jarní cibulka
Česnek
Sůl
Pepř
Špenát
Nastrouhaný parmezán
Postup
Těstoviny se povaří podle informací na jejich obalu. Žampiony a dýně se nakrájí na kousky. Na olivovém oleji se osmahnou kousky zeleniny s jarní cibulkou a česnekem. Žampiony a dýni se přidají k zelenině. Směs se osolí, opepří a přidá se špenát. Chvíli se směs podusí. Nakonec se těstoviny promíchají se zeleninovou směsí, dochutí se a přidá se parmezán.
KREKRY
Ingredience
85 g bezlepkové mouky
15 g kukuřičné mouky
25 g másla
30 ml smetany
½ vejce
10 g cukru
2,5 g soli
2 g kypřícího prášku
10 g máku
Postup
Všechny ingredience se smíchají a vytvoří se těsto, až na mák, který se nechá na posypání. Těsto zabalené v potravinářské fólii se nechá asi hodinu uležet. Poté se z těsta vyválí placka a z ní se vykrájí tvary krekrů. Krekry se posypou mákem a solí. Pečou se asi 20 minut při teplotě 170 °C.
BEZLEPKOVÁ VEKA
Ingredience
250 ml bílého jogurtu
450 ml mléka
3 lžíce oleje
1 lžíce cukru
450 g bezlepkové mouky
1 a ½ lžičky soli
1 a ½ balíčku sušeného droždí
Postup
K pečení této veky je vhodné použít pekárnu. Do pečící nádoby se nalije mléko, jogurt a olej, přidá se cukr, sůl a bezlepková mouka. Nakonec se přidá sušené droždí. V pekárně se pak zvolí program na pečení bezlepkového chleba.
CUKETOVÉ LASAGNE
Ingredience
1 cuketa
2 lilky
3 rajčata
4 vejce
½ kg mletého masa
150 ml smetany
Bezlepková strouhanka
200 ml bílého jogurty
3 lžičky kukuřičného škrobu
Tymián
Sůl
Pepř
2 stroužky česneku
4 brambory
Máslo
Postup
Cuketu a lilky je potřeba nakrájet na tenké plátky. Brambory se musí oloupat a uvařit. Mleté maso se dochutí solí, pepřem, česnekem, tymiánem a dvěma vajíčky. Do zapékacího pekáčku se nejprve naskládají plátky uvařených brambor, přidá se vrstva ochuceného mletého masa, po ní vrstva nakrájené cukety a lilků a plátky rajčat, takto se vrstvy budou střídat. Nakonec se přelijí smetanou. Pokrm se peče zhruba půl hodiny při teplotě 180 °C. Potom se ještě přeleje směsí jogurtu s vejci a kukuřičným škrobem a v troubě se dopeče.
BEZLEPKOVÉ TAŠTIČKY
Ingredience
Bezlepkové listové těsto
Bezlepková mouka
Bezlepková šunka
Sýr
Vajíčko
Postup
Šunka a sýr se nakrájí na malé kostičky. Vál se musí poprášit bezlepkovou moukou, aby se na něj těsto nelepilo. Těsto se rozválí a vykrajují se z něj kolečka, která se naplní směsí a jejich kraje se zmáčknou k sobě, aby se těsto spojilo. Taštičky se potřou vajíčkem. Pečou se asi 5 minut.
ZELENINOVÉ KARBANÁTKY
Ingredience
10 dkg jahelných vloček
Mrkev
Celer
Petržel
Cibule
Česnek
2 vejce
Bezlepková mouka
Sůl
Kukuřičná strouhanka
Sádlo
Postup
Zelenina se nastrouhá (případně nakrájí na malé kostičky) a ve slané vodě uvaří. Uvařená zelenina i s vývarem se přidá k vločkám, poté se přidá česnek, vejce, směs se osolí a zamíchá. Počká se, až vločky nabobtnají. Pokud je těsto řídké, zahustí se bezlepkovou moukou. Poté se pomocí lžíce tvarují karbanátky a obalují se v kukuřičné mouce. Nakonec se osmaží na sádle.
BROKOLICOVÝ KOLÁČ
Ingredience
Brokolice
1 hrnek bezlepkové krupice
1 hrnek bílého jogurtu
2 lžičky hořčice
1 lžička Dijon hořčice
2 lžíce pažitky
1 vejce
1 lžička prášku do pečiva
Sůl
Pepř
Postup
Brokolice se uvaří v osolené vodě. Krupice se smíchá s bílým jogurtem, přidá se vejce a hořčice. Směs se nechá asi 2 hodiny uležet. Pak se přidá prášek do pečiva, sůl, pepř, pažitka a vše se promíchá. Vloží se do vymazané formy a těsto se proloží brokolicí. Koláč se peče asi půl hodiny na 170 °C.
BEZLEPKOVÉ LÍVANCE
Ingredience
3 vejce
1 lžíce vody
1 lžíce vanilky
2 lžíce javorového sirupu
2 hrnky mandlové mouky
¼ lžičky soli
¼ lžičky jedlé sody
50 ml oleje
Postup
Vejce, voda, vanilka a javorový sirup se v míse našlehají, pak se přidá mouka, soda a sůl. Lívance se pečou na pánvi a mohou být podávány s ovocem, s javorovým sirupem, medem, tvarohem atd.
OVOCNÉ KNEDLÍKY
Ingredience
150 g pohankové krupice
400 ml mléka
1 vejce
20 g hnědého cukru
Sůl
150 g pohankové mouky
Ovoce
Postup
Do mléka se přidá krupice a uvaří se hustá kaše, která se pak nechá vychladnout. Promíchá se s vejcem, cukrem, špetkou soli a pohankovou moukou. Vytvoří se těsto, které se na válu rozválí a z něho se vykrajují kolečka, do nichž se balí ovoce a kraje těsta se pak spojí. Knedlíky se vaří v osolené vodě asi 8 minut.
ZELENINOVÝ VÝVAR S NOKY
Ingredience
350 ml zeleninového vývaru
140 g kukuřičné krupice
Sůl
Pepř
Muškátový oříšek
1 vejce
1 lžíce smetany
2 lžíce petrželky
1 l zeleninového vývaru
Postup
Zeleninový vývar se přivede k varu a postupně se do něj sype kukuřičná krupice a znovu se povaří. Krupice se vaří asi 5 minut a pak se nechá nabobtnat. V jiném hrnci se zatím nechá vařit osolená voda. Nabobtnaná kukuřičná hmota se osolí, opepří a dochutí, nechá se vychladnout a potom se do ní vmíchá vejce a smetana s bylinkami. Pomocí lžiček se z hmoty vytvoří nočky, které se povaří v osolené vodě, dokud nevyplavou nahoru. Potom se přidají do zeleninového vývaru.
COOKIES
Ingredience
200 g bezlepkové mouky
120 g másla
120 g cukru
1 vanilkový cukr
Špetka soli
1 vejce
4 g kypřícího prášku
Postup
Máslo se nechá změknout a pak se utře s vejci a cukrem. Do této směsi se vmíchá mouka, prášek do pečiva a sůl. Dále se přidají další libovolné ingredience (ořechy, čokolády, atd.), těsto se nechá chvílí odstát. Na pečící papír se pak vkládají pomocí lžíce malé sušenky. Pečou se asi 15 minut při teplotě 180 °C.
Autor: © Mgr. Jitka Musilová