Fibroadenom prsu
Nejčastějším onemocněním žlázy mladé ženy je fibroadenom. Fibroadenom je v současné době považován pouze za odchylku vývoje mléčné žlázy. Jedná se obvykle o okrouhlou, dobře ohraničenou lézi, která vzniká v lobulu v mladém věku, ve 20 % bývá mnohočetná. Bohužel růst fibroadenomu nelze zastavit.
Příznaky
Fibroadenom je diagnostikován převážně u mladších žen. Má velmi tuhou konzistenci a obvykle roste pomalu. V určité fázi se jeho růst většinou zastaví. Po menopauze fibroadenomy regredují a kalcifikují. Neprojevují se bolestí a jeví se jako volně se pohybující uzlík.
Léčba
Fibroadenom je nezhoubný nádor prsu, který se naštěstí časem nemění ve zhoubný. Obecně řečeno jsou k chirurgickému odstranění odesílány fibroadenomy větší než 2 cm, nebo takové, které nějakým způsobem obtěžují. Určité procento fibroadenomů časem dokonce samo regreduje a zmenší se. Samozřejmě biopsie poskytne jistotu, že se jedná o nezhoubný nález. Vždy se doporučují pravidelné kontroly v mamologické poradně a samovyšetřování.
Operace
Pokud je fibroadenom malý, může se odstranit v lokální anestezii. U větších fibroadenomů se provádí operace v celkové anestezii a tento stav vyžaduje hospitalizaci.
Biopsie
Biopsie není indikována u fibrocystické mastopatie, mastopatického uzlu a u evidentně benigních nádorů, jako je fibroadenom, lipom, hamartom.
Histologie fibroadenomu
Histologicky je fibroadenom specifikován jako solitární, volně pohyblivý uzlík o velikosti 1–10 cm v průměru, vzácně jich může být více nebo mohou být větší než 10 cm, což je pak takzvaný „obří fibroadenom“. Jedná se o tuhé, žlutohnědobílé těleso v oblasti žláz, které má na řezu měkčí, žlutorůžové skvrnky.
Fibroadenom mastopathie
Fibroadenom mastopathie se projevuje tvorbou zduřenin a zatvrdlin v mléčné žláze. Tyto obtíže jsou často výraznější v období před menstruací. Pokud odborný lékař kompletním vyšetřením potvrdí diagnózu tohoto onemocnění, je vhodná léčba enzymovými preparáty. Při fibrocystické mastopathii se užívá 2 x 10 nebo 3 x 7 dražé Wobenzymu denně, a to nejméně po dobu 6 týdnů. Před začátkem léčby je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem.
Fotografie
Zde můžete vidět, jak vypadá fibroadenom.
Autor: © svevi
Foto: © Janiga