Herpes na jazyku

Napsal Bc. Jakub Vinš

Vydáno , aktualizováno

Zuby

Orální herpes je infekce úst a rtů způsobená specifickým typem viru herpes simplex. Virus způsobuje bolestivé vředy na rtech, dásních, jazyku, ústech a vnitřní části tváře. Někdy se tento virus může objevit i na obličeji či krku. Tento virus také může způsobovat horečku a bolest svalů. Vředy se vyskytují pouze v ústech, na jazyku a měkkém patře, nikoli na povrchu kůže. Bývají vyvolány látkami, které dráždí ústní sliznici.


Obsah článku

Příznaky herpesu

Inkubační doba tohoto oparu závisí na množství času mezi kontaktem s virem a výskytem symptomů. Dalo by se říci, že inkubační doba je asi 12 dní. Příznaky se objevují v posledních dvou až třech týdnech. Mezi příznaky patří horečka, únava, bolesti svalů a podráždění.

Bolest, pálení, brnění nebo svědění se vyskytuje v místě infekce dřív, než se objeví vředy. Také jsou často hlášeny příznaky, které zahrnují vředy, léze či puchýře. Tyto puchýřky se rozmnožují rychle. Vředy v ústech jsou velmi bolestivé, způsobují tedy i potíže s jedením či pitím.

Vývoj příznaků závisí na imunologickém stavu infikované osoby. Někteří jedinci zůstávají bez příznaků i po získání viru. Po výskytu infekce cestuje virus z infikované tkáně prostřednictvím senzorických nervů na senzorické nervové ganglie a přetrvává v latentní formě. Reaktivace nebo epidemie je spuštěna kvůli únavě, traumatu, emočnímu stresu, chřipce nebo z jakékoli jiné příčiny, která vede k oslabení imunitního systému. Mezi příznaky, které se vyskytují v průběhu tohoto onemocnění, patří mravenčení, svědění a mírná bolest v místě primární infekce.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Herpes na jazyku foto

Tady jsou fotografie, na kterých jsou vidět projevy herpesu na jazyku.

Preventivní opatření

Vzhledem k tomu, že je herpes nakažlivé onemocnění, doporučuje se dodržovat následující preventivní opatření:

  • Vyhněte se přímému kontaktu s puchýřky nebo vřídky u infikovaného jedince.
  • Zásadně nesdílejte ručníky, žínky a další osobní věci.
  • Udržujte si dobrou ústní hygienu.
  • Konzumujte vyváženou stravu.
  • Pravidelně cvičte.
výběr z naší tvorby
pokračování článku

Domácí léčba

Domácí léčba může být velmi účinná. Léze procházejí řadou změn a léčí se více než 14 až 21 dní. Vlastně se jedná o období, kdy je virus v klidu a nijak nepůsobí. Velmi vhodné jsou antivirové léky. Jedním z nejúčinnějších způsobů léčby oparu na jazyku je použití ústních homeopatických sprejů.

Zásadně nepijte kyselé tekutiny, protože situaci ještě zhoršují. Velmi vhodná je správná ústní hygiena. Nejúčinnější způsob léčby oparů na jazyku je pomocí ústních vod, zejména Listerinu. Také je velmi účinné kloktání slané vody.

Další domácí prostředek na opary je odvar z meduňky, který urychluje hojení oparů, dobu hojení snižuje téměř na polovinu.

Velmi důležité je dostatečné pití tekutin, aby člověk zůstal hydratovaný. V případě bolesti je možné užívat ibuprofen.

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© Södros

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

    Cempírek

    Ozdravné kůry z lněného semínka a kefíru by mohly pomoci i u pacienta s vývodem. Je třeba to pomalu zařazovat do stravy a pozorovat reakci. Také nezapomeňte dodržovat tyto rady v boji s tuhou stolicí.
    - Jezte stravu bohatou na vlákninu – ovoce (oloupané), zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a další semínka.
    - Vyvarujte se potravin s nízkým obsahem vlákniny, potravin chudých na živiny, jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a vysoce zpracovaná instantní jídla.
    - Pijte hodně vody, přirozeně sladké ovocné a zeleninové šťávy a čisté polévky, popřípadě i kefír, abyste zůstal hydratován.
    - Dopřejte si i dostatek každodenní fyzické aktivity. Tím, že se udržíte v pohybu, zvýšíte zásobení střeva krví, a tím napomůžete pohybu peristaltiky (pohybu střevních svalů), což by mělo pomoci vytlačit stolici skrz stomii.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Rady otce Pleskače

    Cempírek

    Polyneuropatie dolních končetin a křeče v nohou jsou problémem, který nedokázali vyléčit ani členové zdravotního týmu bývalého prezidenta Zemana. Je třeba kombinovat a hledat řešení, které bude vyhovovat a zmírní tyto nepříjemnosti. Otec Pleskač může pomoci v duchovní rovině, ve smyslu víra tvá tě vyléčí. Ale na tlumení bolesti a křečí budete potřebovat více, než jen pohled do očí a nějaké bylinky. Polyneropatii pomůže léčit praktický lékař, který má k dispozici celou škálu různých přípravků. Některé léky, které se obvykle nepovažují za léky proti bolesti, mohou zmírnit bolest při polyneuropatii. Patří mezi ně antidepresivum amitriptylin, léky proti záchvatům gabapentin a pregabalin a lék mexiletin (používaný k léčbě abnormálních srdečních rytmů). Také anestetikum lidokain aplikované jako tělová voda, mast nebo náplast, může pomoci. Požádejte svého lékaře a prodiskutujte s ním tyto varianty léčby.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Nová metoda operace halluxů

    Cempírek

    Tato moderní inovativní metoda založená na klasické Chevron osteotomii se provádí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na tamní ortopedické klinice. K vyšetření do ambulance je nutné se předem objednat a to každý všední den mezi 8:00 - 11:00 hodinou na telefonním čísle 495 833 576. Rovněž bude vyžadováno doporučení k vyšetření od praktického lékaře.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět