Kuří oka

Napsal Bc. Jakub Vinš

Vydáno , aktualizováno

Kožní problémy

Kuří oka a mozoly se tvoří převážně mechanickým namáháním. Toto namáhání může být způsobeno například nekvalitní obuví, deformitou nohy nebo vysokou úrovní aktivity. Kuří oka a mozoly jsou důsledkem takzvané hyperkeratózy, což je normální fyziologická reakce kůže na chronický nadměrný tlak nebo tření. Léčba by měla tedy poskytovat symptomatickou úlevu a zmírnění základních mechanických příčin. Léze obvykle vymizí právě po odstranění těchto příčin. Většina lézí může být ošetřena nošením správně padnoucí obuvi a vhodným polstrováním. Operace je nutná pouze v případech, kdy dojde k selhání obvyklých opatření, a měla by být zaměřena pouze na ošetření místa, které je poškozeno.


Obsah článku

Co způsobuje kuří oka?

Kuří oka jsou projevem poranění kůže a měkkých tkání. Jedná se o vrstvy postižené sekundárním mechanickým tlakem a podrážděním. Tyto problémy jsou lékaři často přehlíženy, bývají však pro pacienty velmi nepříjemné. Mezi nejčastější mechanická poranění dolní končetiny patří právě kuří oka a mozoly. Příznaky mohou být natolik závažné, že mohou ovlivnit chůzi a výběr obuvi nebo činnosti. Většinu kuřích ok a mozolů lze vyřešit pomocí odpovídající konzervativní léčby, ale je nutná správná diagnóza.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Kuří oko

Kuří oko je hyperkeratotická léze s centrálním jádrem obsahujícím keratin, způsobující bolest a zánět. Kuželové jádro kuřího oka jev podstatě ochranný účinek organismu, který je vyvolán mechanickým traumatem. Kuří oka se dělí na dva typy. Prvním typem jsou tvrdá kuří oka a druhým měkká kuří oka.

Tvrdá kuří oka

Tvrdá kuří oka jsou nejběžnějším typem, jsou suchá a zrohovatělá. Vyskytují se nejčastěji na pátém prstu nebo na hřbetu menších prstních kloubů.

Měkká kuří oka

Měkká kuří oka jsou způsobená absorpcí extrémního množství vlhkosti, které je zapříčiněné pocením. Tento druh je známý svým charakteristickým macerovaným vzhledem. Jedná se o velmi bolestivé zranění, které může postihnout všechny prsty na noze. Nejčastěji se objevuje mezi čtvrtým a pátým prstem.

Častou příčinou vzniku měkkého i tvrdého kuřího oka je deformita chodidla. Úspěšná léčba závisí na závažnosti deformity. Mladí lidé trpí často již statickou deformitou. Pro dosažení lepších výsledků u léčby deformity je potřeba konzervativních opatření. Jiný druh deformity je léčen změnami podložky umístěné v žlábku mezi prsty. Tato podložka snižuje deformitu, jelikož dochází k narovnání prstů.

Použití konzervativní léčby u starších pacientů s různými stupni statické deformity není vhodné. Léčba touto metodou způsobuje pocity nepohodlí u těchto pacientů. Pokud kuří oka nereagují na zvolenou léčbu, měla by být léčena operativně.

Mozol

Mozol vzniká na difúzní hyperkeratotické lézi, která má relativně rovnoměrnou tloušťku. Obvykle se nachází na plosce nohy, zejména v místě tření, podráždění nebo tlaku. Na rozdíl od kuřího oka jsou okraje mozolu nedefinované. Existují dva typy mozolů. Jeden z mozolů připomíná plantární bradavice a je často označován jako plantární kuří oko. Druhý typ mozolů je virového původu. Tento druh má tendenci krvácet.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Patogeneze

Patogenem je abnormální mechanické napětí na kůži, které má za následek tvorbu několika vrstev epitelu (hyperkeratózy). Abnormální mechanické namáhání může být způsobeno vnitřními faktory (deformita) a vnějšími faktory (těsná obuv, nesrovnalosti uvnitř boty). Z hlediska namáhání dochází na kůži ke zvýšení tlaku, a tak tělo chrání podrážděnou pokožku tím, že tvoří hyperkeratotické léze (kuří oko, mozol). Zvýšený tlak úměrně zvyšuje tvorbu kuřích ok.

Léčba

Hyperkeratotické léze jsou sekundárním projevem zvýšené námahy. Dalo by se říci, že se nejedná o kožní onemocnění. Zásady léčby by měly zahrnovat následující:

  • poskytnout úlevu od příznaků;
  • určit příčiny;
  • vytvořit léčebný plán, který zahrnuje úpravu obuvi;
  • brát v potaz operativní odstranění.

Symptomatická úleva

Mělo by dojít ke snížení množství hyperkeratózní tkáně. Často se používá podložka, která je určena k poskytnutí úlevy. U pacientů s rozptýlenými hyperkeratotickými lézemi, které nejsou bolestivé, se doporučuje používání pemzy, která snižuje léze. U volně prodejných léků je důležité, abyste se vyhnuli produktům s obsahem kyseliny salicylové. Kyselina salicylová totiž poškozuje tkáň, a to zejména u neuropatických a imunokompromitovaných pacientů.

Vycpání

Terapeutické polstrování zmírňuje příznaky tím, že snižuje míru podráždění v místě kuřího oka nebo mozolu. Pro tvrdá kuří oka se používají pěnové podložky nebo manžety. Zvláště výhodná jsou silikonová pouzdra. Velmi užitečné jsou i akomodativní zánártní polštářky. Často se používají k přenesení bolesti na nepostiženou oblast nohy.

Obuv

Většina lézí je způsobena nesprávnou obuví. Doporučuje se nošení bot na nízkém podpatku s měkkou horní částí.

Operace

Operace se soustředí na nápravu abnormálního poškození. Provádí se pouze v případě, kdy dojde k selhání konzervativní léčby. Tvrdá kuří oka jsou léčena resekcí nebo vyříznutím.

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© Mndno

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy

Co pomůže na kuří oka

Libor

Dobry den mam na boku chodidla vedle malicku par let stale tvrde kuri oko na pedikure se to vzdy kazdy mesic vyrizne a zase se to opet ukaze znovu pracuji cely den denne v zavrene bote prace s krovinorezem pilou atd. Casto je to dosti bolestive a neprijemne muzete me prosim poradit jak se toho opravdu zbavit? Dekuji s pozdravem Libor.

Počet odpovědí: 2 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata

    Zajímavé články

    příběhy k článku

    Co pomůže na kuří oka

    Libor

    Velice Vam dekuji s pozdravem Libor.

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Co pomůže na kuří oka

    Cempírek

    Zbavíte se toho tím, že změníte osu zatěžování chodidla. Nyní při každém došlapu zatěžujete malíkovou hranu chodidla a proto se na této namáhané straně neustále automaticky vytváří kuří oko. Cesta ke změně vede přes správné boty a v nich ortopedické vložky. Dále musíte posílit svaly klenby a vnější strany lýtka. S cvičením vám pomůže buď rehabilitační pracovník v případě lékařského poukazu od ortopeda a nebo fyzioterapeut. Čas, než se vše spraví, je individuální a záleží na vaší vůli a odhodlání. Prvním krokem by měla být návštěva lékaře na ortopedii.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Co pomůže na kuří oka

    Libor

    Dobry den mam na boku chodidla vedle malicku par let stale tvrde kuri oko na pedikure se to vzdy kazdy mesic vyrizne a zase se to opet ukaze znovu pracuji cely den denne v zavrene bote prace s krovinorezem pilou atd. Casto je to dosti bolestive a neprijemne muzete me prosim poradit jak se toho opravdu zbavit? Dekuji s pozdravem Libor.

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět