Škodí soda bikarbona?
Škodlivost sody bikarbony na lidský organismus je v přiměřeném množství vyloučena. Soda bikarbona neboli hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3), lidově jedlá soda, je zásadité činidlo a jde o naprosto bezpečnou látku. Konzumujeme ji běžně například v pečivu pod označením E500 – protispékavá látka a kypřicí prášek.
Soda bikarbona a její účinky
Tabletovanou jedlou sodu lze doporučit všem, kteří mají problémy s pálením žáhy a stoupáním žaludečních šťáv do dutiny ústní. Jedlá soda vyrovná překyselenost žaludku a odstraní tyto problémy. Dále se dá sypká soda použít jako bezvadný lapač pachů v chladničce (jeden prášek do pečiva na jeden měsíc). V kosmetice se používá také sypká jedlá soda rozmíchaná ve vodě jako čisticí pleťová voda. Na popáleniny je rozmíchaná soda ve vodě také dobrá, protože zmírňuje bolest při popáleninách od slunce, požahání kopřivami nebo po bodnutí hmyzem. Dále se rozmíchaná soda s vodou dobře uplatní jako ústní voda na afty. Když se prášek sody vmasíruje do vlasů, dá se tím omezit tvorba lupů.
Soda bikarbona do koupele
Jedlá soda se nehodí jako přísada do pravidelných koupelí. Pokud si točíte vodu na koupání z vodovodního rozvodu, tak vám ve většině případů nateče voda zásaditá. Sodou byste tuto zásaditost ještě zvýšili a došlo by tak k přehnanému vysoušení pokožky. Taková koupel, jak je známo, se užívá jen na nohy a dosahuje se při ní změkčení zrohovatělé kůže, která jde pak lépe odstranit pemzou nebo pilníkem. Koupel v sodě také pomáhá v léčbě plísně nehtů a působí i na kožní plíseň. Při koupeli celého těla v jedlé sodě je nutné po osušení pokožku natřít hydratačním tělovým mlékem nebo krémem, dokud je kůže ještě vlhká. Ideální péči v takovém případě představuje bio kokosový olej nebo olivový olej.
Pití jedlé sody
Každý potřebuje mít zásobu zásaditých minerálů pro tělo, především sodíku a vápníku. Tyto minerály jsou ukládány v krevní plazmě a slouží jako vyrovnávací paměť. Tyto rezervy se používají k udržení pH krve, ale vše závisí na konzumované potravě. Zpočátku jsou vaše rezervy hydrogenuhličitanu sodného používány k udržení kyseliny / zásadité rovnováhy.
Recept na nápoj z jedlé sody
Rozpusťte půl lžičky jedlé sody v polovině sklenice s vodou. Tato tekutina by se měla pít každé dvě hodiny. Je důležité dbát na správnou dávku.
Nežádoucí účinky jedlé sody
- Nezaměňujte jedlou sodu s práškem do pečiva.
- Nemělo by se pít více než 6 sklenic do 24 hodin.
- Nápoj z jedlé sody by se neměl dávat dětem do 5 let.
- Nápoj z jedlé sody by se neměl konzumovat déle než 2 týdny.
- Jedlá soda snižuje hladinu vitamínů a minerálů, zejména vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, chrom.
- Zásadně se nedoporučuje konzumace, pokud jste na dietě.
- Jedlá soda může vyvolat zažívací potíže (průjem).
Rychlý vlasový čistič z jedlé sody
Nahraďte nahromaděné produkty, které používáte na vlasy, šampony, kondicionéry, stylingové výrobky, jedlou sodou. Stačí, když si umyjete vlasy ½ šálku směsi jedlé sody a teplé vody jednou za dva týdny. Pokud jsou vaše vlasy příliš suché, přidejte do směsi navíc ½ šálku octa. Připravený výrobek nebude vonět tak dobře jako váš šampón, ale tato směs vás zbaví špinavých nánosů na hlavě a ve vlasech přírodní cestou.
Přírodní suchý šampon z jedlé sody
Pokud se dostanete do situace, kdy nebudete mít na mytí vlasů delší dobu čas, můžete se spolehnout na jedlou sodu, která odstraní nečistoty a mastnotu z vašich vlasů během okamžiku. Stačí jen nasypat jednu nebo dvě polévkové lžíce jedlé sody v prášku do vlasů. Smotejte si vlasy a pomocí jemného hřebene nebo kartáče vyčešte prášek z vlasů – a zažijete pocit čerstvosti.
Mytí obličeje a odstranění make-upu pomocí jedlé sody
Zkuste na odstranění make-upu použít jedlou sodu. Je to velmi jednoduché, stačí, když si nasypete malé množství jedlé sody na dlaň, přidáte několik kapek vody a seškrábete make-up. Měli byste být opatrní v okolí očí, pokud máte make-up i na očích, může vás jedlá soda velmi štípat. Až budete hotoví s odstraněním make-upu, obličej důkladně opláchněte.
Koupel z jedlé sody
Zapomeňte na pěnu do koupele a různé koupelové soli. Jediné, co potřebujete, je jedlá soda. Nasypte ½ šálku jedlé sody do vany naplněné teplou vodou. Ve vaně byste měli být maximálně po dobu 15–30 minut. Jedlá soda zanechá vaši pokožku svěží a hedvábně hebkou. Nezapomeňte poté celé tělo namazat.
Pedikúra z jedlé sody
Není třeba platit za pedikúru v salonech. Nechte se hýčkat domácí pedikúrou z jedlé sody. Ponořte své unavené nohy do vany s teplou vodou a přidejte 2–3 polévkové lžíce jedlé sody. Také můžete přidat několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje, aby směs voněla. Pokud chcete dosáhnout maximální relaxace, přidejte do vody levandulový olej. Nechte si nohy hýčkat po dobu 15–20 minut. Také můžete drhnout problémová místa na nohou, jako jsou paty a otlaky na nohou. Tato místa drhněte pastou, kterou vytvoříte smícháním jedlé sody a vody. Pasta z jedlé sody odstraní hrubé plochy a odumřelou kůži na nohách.
Bělení zubů jedlou sodou
Chcete mít perleťově bílé a lesklé zuby? Toho můžete dosáhnout s pomocí jedlé sody. Smíchejte 6 lžiček jedlé sody, 1/3 lžičky soli, 4 lžičky glycerinu a 15 kapek mátového nebo jiného dech osvěžujícího oleje. Do této směsi ponořte svůj kartáček a začněte si čistit zuby. Čištění by mělo být prováděno krouživými pohyby kartáčku. Tato směs vám zcela jistě rozjasní úsměv.
Maska na obličej z jedlé sody
Pomocí kuchyňského robotu rozmixujte ½ polévkové lžíce jedlé sody, polévkovou lžíci ovesných vloček a několik kapek medu. Přidejte trochu vody, aby směs byla hustá a pastovitá. Masku naneste na obličej a nechte ji působit 10 minut. Poté si opláchněte obličej a vychutnejte si hebkost pokožky.
Rozdíl mezi jedlou sodou a práškem do pečiva
Jak jedlá soda (bicarbona) používaná při pečení, tak prášek do pečiva jsou kypřicí prostředky přidávané do těsta před vlastním pečením. Při pečení pak vytvářejí oxid uhličitý, který v těstě tvoří vzduchové kapsičky, čímž ho nakypřují. Prášek do pečiva obsahuje určité množství jedlé sody, ale tyto prostředky se používají poněkud odlišně. Jedlá soda je čistý hydrogenuhličitan sodný. V okamžiku, kdy se spojí s vlhkými či kyselými látkami (jogurt, čokoláda, podmáslí), dojde k chemické reakci, při níž po smíchání přísad okamžitě vznikají bublinky oxidu uhličitého. Z toho důvodu musíte těsta kypřená jedlou sodou péct hned po přidání této přísady, jinak takzvaně spadnou. Prášek do pečiva, jak bylo řečeno, už sodu obsahuje, ale kromě ní i další „okyselovadlo“, například vinný kámen, a také dehydrující látku, obvykle škrob. Díky této kompozici se kypřicí plynné látky (oxid uhličitý) začnou uvolňovat až ve chvíli, kdy se teplota těsta pečením zvýší.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Thavox