Lugolův roztok

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Léky a léčivé byliny

Lugolův roztok se běžně používá jako antiseptikum a dezinficiens (dezinfekce) pro nouzovou dezinfekci pitné vody a jako reagencium pro detekci škrobu v rutinních laboratorních a lékařských testech. Ojediněle se používá také pro doplňování deficitu jódu, neboť je to spolehlivý, účinný a také levný zdroj jódu. Svůj název získal podle francouzského lékaře J. G. A. Lugola, který tento roztok v roce 1829 poprvé připravil.


Obsah článku

Co je to Lugolův roztok

Lugolův roztok je směs elementárního jódu a jodidu draselného v destilované nebo čištěné vodě. Jedná se o dva typy jódu. Každý orgán v těle vychytává a reaguje na jiný druh této látky. Před 2. světovou válkou byl Lugolův roztok něco jako všelék. Když už lékař nevěděl, co si s pacientem počít, naordinoval „Lugol“, a to často úspěšně. Používal se jak vnitřně, tak i v různých ředěních zevně. Lze jej užívat nejen k léčbě, ale především k prevenci. Dnes se již ví, že nedostatek jódu má vliv na výskyt rakoviny prsu, problémy štítné žlázy a s tím spojené všechny možné zdravotní obtíže a mnoho dalších, jako je rakovina štítné žlázy, vysoký cholesterol, nemoci srdce a cév, nedoslýchavost, kazivost zubů, silná menstruace, nízká odolnost vůči chladu, zpomalený tep, hormonální dysbalance, problémy kůže, vlasů, nehtů.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Vzorec

Lugolův roztok se skládá z 5 g jódu (I2) a 10 g jodidu draselného (KI), smíšených s 85 ml destilované vody. Vzniká hnědý roztok s celkovým obsahem jódu 130 mg/ml. Český lékopis uvádí 10 g jódu, 25 g jodidu draselného a 965 g vody. Jodid draselný umožňuje rozpuštění jódu ve vodě tím, že vznikají ionty I3-. Vzniklý roztok nelze zaměňovat s jednoduchými roztoky jodové tinktury, která vzniká rozpuštěním jódu v etanolu. Lugolův roztok totiž neobsahuje žádný alkohol. Další názvy pro Lugolův roztok jsou IKI (anglicky Iodine-Potassium Iodide) Markodine, Solutio Lugoli, Solutio iodi aquosa, Iodii solutio aquosa.

Dávkování

Lugolův roztok se užívá pomocí odpočítávání kapek, které se kapou do přiměřeného množství (200–250 ml) vody, čaje, džusu a podobně. Jedna kapka obsahuje cca 1,67 mg jódu, pokud je výroba podle Čs. lékopisu. Denní dávka se zvyšuje postupně. Jód nelze užívat, pokud v těle chybí, nebo je nefunkční štítná žláza. I při jen mírné změně funkce štítné žlázy je potřeba postupovat s užíváním jódu opatrně. Pokud organismus několik desetiletí neměl jód v dostatečném množství, mohou jej nečekané dávky jódu vyvést z rovnováhy. Tomu lze předejít vhodným dávkováním, tedy postupným zvyšováním malých dávek tohoto prvku.

Způsob rychlého dávkování:

  • první den = 1 kapka do tekutiny a vypít
  • druhý den = 2 kapky do tekutiny a vypít
  • třetí den = 3 kapky do tekutiny a vypít

Takto se každý den zvyšuje denní dávka o jednu kapku, až se dojde na požadované denní množství, které se užívá delší čas.

Způsob pomalého dávkování:

  • první týden = denně 1 kapka do tekutiny
  • druhý týden = denně 2 kapky do tekutiny a vypít
  • třetí týden = denně 3 kapky do tekutiny a vypít

Každý týden se zvedne denní užívání o jednu kapku, dokud se nedojde na požadované denní množství mg jódu.

Pokud se v průběhu užívání vyskytnou jakékoli problémy, dávkování se sníží na polovinu nebo úplně zastaví a poté se začíná od nuly a ještě v pomalejším režimu. Například zvyšování o jednu kapku po dvou týdnech.

Cílová léčebná denní dávka je od 12 do 20 mg, tj. cca od 7 do 12 kapek Lugolova roztoku. Podle odborníků je optimální dávka do 6 mg/den a vyšší dávkování nemá zvýšený účinek a prospěch. Nutná denní dávka pro dospělé je podle specialistů 2 až 4 mg jódu. U dětí 1 až 2 mg jódu.

Test na jód v těle: Udělejte si na vnitřní straně zápěstí vatovou tyčinkou namočenou do Lugolova roztoku skvrnu o velikosti kovové padesátikoruny. Když během 8 hodin (někomu i v řádu desítek minut) skvrna zmizí, máte jódu nedostatek. Pokud skvrna zmizí do uvedených 8 hodin, signalizuje to nedostatek jódu a dysfunkci vaší štítné žlázy. V tomto případě se doporučuje jód co nejdříve doplnit. Zdravý člověk s dostatkem jódu má skvrnu viditelnou někdy až 24 hodin. Testovací sada se dá objednat zde.

Myslete na to, že velké dávky jódu moc bezpečné nejsou, navíc se jód rychle vstřebává, což je také dost nebezpečné.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Kde se dá koupit, prodej a cena

Iodi Solutio Aguosa:

  • vyrábí Fagron a.s., Holická 1098/31M, Olomouc
  • nutné chránit před světlem, skladovat při 15–25 stupních
  • přípravek není sterilní
  • určen pro MagistraLiter přípravu
  • po odběru uzávěr důkladně dotáhnout
  • expirace je cca 9 měsíců

Lugolův roztok si můžete objednat zde.

Lugolův roztok si můžete připravit i doma:

Rozpusťte 25 g jodidu draselného ve 40 ml destilované, popřípadě čištěné vody. Poté přidejte 10 g jódu a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Pokud dáte více vody než 40 ml, bude rozpouštění jódu velmi zdlouhavé. Když je vše rozpuštěné, doplňte 960 ml vody. Výsledný roztok je dobré přefiltrovat, ale nutné to není. Není vhodné si připravovat Lugolův roztok ve velkém množství, protože jód z něj bude sublimovat a po nějaké době to již nebude ten samý roztok, který jste si připravili. Lugolův roztok skladujte ve skle a pokud možno s originálním uzávěrem, který byl použit na lékovce s jódem. Tento uzávěr má speciální materiál, který brání sublimaci.

Jde Lugolův roztok zaslat v ČR poštou?

Lugolův roztok lze zaslat v ČR po objednání poštou, a to zde.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Lugolův roztok – bezpečnostní list

Bezpečnostní list Lugolova roztoku naleznete zde.

Autor: © svevi
Foto:
© CDU

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

    Cempírek

    Ozdravné kůry z lněného semínka a kefíru by mohly pomoci i u pacienta s vývodem. Je třeba to pomalu zařazovat do stravy a pozorovat reakci. Také nezapomeňte dodržovat tyto rady v boji s tuhou stolicí.
    - Jezte stravu bohatou na vlákninu – ovoce (oloupané), zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a další semínka.
    - Vyvarujte se potravin s nízkým obsahem vlákniny, potravin chudých na živiny, jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a vysoce zpracovaná instantní jídla.
    - Pijte hodně vody, přirozeně sladké ovocné a zeleninové šťávy a čisté polévky, popřípadě i kefír, abyste zůstal hydratován.
    - Dopřejte si i dostatek každodenní fyzické aktivity. Tím, že se udržíte v pohybu, zvýšíte zásobení střeva krví, a tím napomůžete pohybu peristaltiky (pohybu střevních svalů), což by mělo pomoci vytlačit stolici skrz stomii.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Rady otce Pleskače

    Cempírek

    Polyneuropatie dolních končetin a křeče v nohou jsou problémem, který nedokázali vyléčit ani členové zdravotního týmu bývalého prezidenta Zemana. Je třeba kombinovat a hledat řešení, které bude vyhovovat a zmírní tyto nepříjemnosti. Otec Pleskač může pomoci v duchovní rovině, ve smyslu víra tvá tě vyléčí. Ale na tlumení bolesti a křečí budete potřebovat více, než jen pohled do očí a nějaké bylinky. Polyneropatii pomůže léčit praktický lékař, který má k dispozici celou škálu různých přípravků. Některé léky, které se obvykle nepovažují za léky proti bolesti, mohou zmírnit bolest při polyneuropatii. Patří mezi ně antidepresivum amitriptylin, léky proti záchvatům gabapentin a pregabalin a lék mexiletin (používaný k léčbě abnormálních srdečních rytmů). Také anestetikum lidokain aplikované jako tělová voda, mast nebo náplast, může pomoci. Požádejte svého lékaře a prodiskutujte s ním tyto varianty léčby.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Nová metoda operace halluxů

    Cempírek

    Tato moderní inovativní metoda založená na klasické Chevron osteotomii se provádí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na tamní ortopedické klinice. K vyšetření do ambulance je nutné se předem objednat a to každý všední den mezi 8:00 - 11:00 hodinou na telefonním čísle 495 833 576. Rovněž bude vyžadováno doporučení k vyšetření od praktického lékaře.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět