Charakteristika quercetinu
Quercetin má protizánětlivý a antioxidační vlastnosti. Zároveň je velmi účinný proti široké škále onemocnění. Některé laboratorní výsledky quercetinu se jeví slibně, zatím však neexistuje žádný spolehlivý důkaz, že může pomoci v léčbě rakoviny.
Použití quercetinu
Quercetin má vlastnosti antihistaminik, proto je účinný při léčbě alergií či astmatu. Zároveň může pomoci se zlepšením stavem malých krevních cév, je tak ideální prevencí proti infarktu a mrtvici. Také se dá použít pro léčbu příznaků chronické prostatitidy (otok prostaty) a ke zmírnění některých neurologických komplikací diabetu.
Přínos quercetinu
Quercetin je chemický pigment nalézající se v kůře rostlin. Zároveň je nepostradatelný ve stravě, protože patří mezi nejdůležitější flavonoidy. Jako flavonoid se nachází v jablkách, cibuli a červeném vínu. Zároveň ho lze nalézt v listové zelenině, bobulích a bylinách (například ginkgo biloba nebo třezalka tečkovaná).
Quercetin je k dispozici také jako doplněk stravy. Doplňky jsou k dispozici buď ve formě kapslí, nebo tablet. Neexistuje žádná doporučená standardní dávka.
Historie quercetinu
Rostliny obsahující flavonoidy mají dlouhou historii použití v tradičních léčivých přípravcích v mnoha kulturách. Tato fytochemikálie byla objevena před několika desítkami let.
Důkazy o quercetinu
Většina výzkumů quercetinu a rakoviny byla provedena v buněčných kulturách nebo při studiích na zvířatech. Tyto studie naznačují možné užitečné účinky, ale neposkytují důkazy, že tyto účinky budou slibné i u lidí. Je stále nejasné, jak je quercetin absorbován lidským tělem. Studie provedené v buněčných kulturách ukázaly, že tato fytochemikálie má pozitivní účinky proti některým typům nádorových buněk. To může být způsobeno jejími antioxidačními nebo protizánětlivými vlastnostmi. Podle nedávných studií lze prokázat zpomalení růstu rakovinných buněk a zlepšit tak apoptózu (naprogramovanou buněčnou smrt). Některé studie na zvířatech prokázaly, že tato fytochemikálie je ideální prevencí před některými typy rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva.
Studie u lidí se zaměřují spíše na flavonoidy a nejsou tak průkazné jako klinické studie. Některé z těchto populačních studií však zjistili, že lidé s dietou nebo vysokým obsahem flavonoidů v těle mohou mít nižší riziko rakoviny prsu, plic či slinivky.
K prevenci a léčbě rakoviny je ale zapotřebí dalších studií. Do průkazných výsledků klinických výzkumů byly zahrnuty potraviny, které obsahují quercetin, zejména se jedná o ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky. Interakce mezi některými fytochemikáliemi a dalšími sloučeninami obsaženými v potravinách nejsou doposud dobře známé. Vyvážená strava, která obsahuje 5 nebo více porcí ovoce a zeleniny, spolu s potravinami z různých jiných rostlinných zdrojů, jako jsou ořechy, semena, celozrnné obiloviny a fazole, je ale určitě správnou volbou při snižování rizik rakoviny.
Problémy nebo komplikace
Tato látka se prodává jako doplněk stravy. Většina těchto doplňků nebyla testována, nejsou tedy známy interakce s jinými léky, potravinami nebo bylinami.
Dalo by se však říci, že tato fytochemikálie nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Maximálně dochází k menším nevolnostem, a to zejména při vysokých dávkách.
Quercetin – cena
Zde je seznam prodejen, kde se dá nejlevněji sehnat Quercetin.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Michael Hodge