Význam pocení
Vylučování potu představuje přirozený fyziologický děj, který má pro lidský organismus značný význam. Tento fakt pravděpodobně nikdo nepopírá. Viditelně propocené oblečení a pach, který obvykle provází potícího se člověka, však patří k nepříliš populárním společenským jevům. Nejvíce se potíme, když je nám teplo, při tělesných aktivitách a přemíře stresu. Pocení vede ke snížení tělesné teploty, čistí kůži a pomáhá bojovat proti nemocem.
Detoxikace pocením
Tělo pocením odstraňuje přes pokožku nadbytek solí. Ne všechny toxické látky dokáže tělo vyloučit, není stavěno na dnešní životní podmínky v městech, kde mnoho toxinů vdechujeme nebo přijímáme z nevhodných potravin. Detoxikace pocením probíhá v sauně a vypotí se při ní toxiny z kůže a tuků. Ovšem musíme se saunovat správným způsobem – celý proces si užívat, správně odpočívat, relaxovat a hlavně se nepřetěžovat. Je potvrzeno, že sauna dokáže očistit organismus od polychlorovaných bifenylů, pesticidů, dioxinů a těžkých kovů. Náš organismus bohužel postrádá účinné mechanismy, kterými by se od těchto nebezpečných látek očistil, a přitom se tyto jedy v posledních letech v našich tělech čím dál více akumulují. Jediným přirozeným způsobem boje s těmito látkami je tedy pot. V běžném životě ale nikdy nedochází k jeho dostatečné tvorbě, a proto naše tělo v tomto případě potřebuje pomoc – saunování. Saunování se dá přirovnat k přirozenému způsobu detoxikace organismu. Během saunování se zbavíme opravdu velkého množství škodlivých látek, a to za pomoci velice jednoduchých, elementárních procesů vlastních našemu tělu.
Někteří lidé nesnáší klasickou saunu, tudíž se nabízí nová technologie, a to je infrasauna. Je bezpečnějším a také mnohem snesitelnějším řešením. Tato zařízení fungují již při teplotách 45–60 °C. Infračervené teplo proniká dostatečně hluboko dovnitř našeho těla, aby se zahřály podkožní tkáně, které následně začnou uvolňovat nahromaděné toxiny a vylučovat je společně s potem. Tělo navíc nevystavujeme extrémně vysokým teplotám, které by mohly tyto chemikálie vtáhnout zpět do krevního oběhu, kde by pak duplikovaly původní symptomy. Většina těchto chemikálií se začne vylučovat již během několika minut, takže není třeba trávit v sauně dlouhé hodiny, abyste dosáhli požadovaného účinku. Nejlepších výsledků dosáhnete spíše mnoha pravidelnými a kratšími sezeními (například 1x denně, ale doporučuje se začít 2x týdně a postupně přidávat).
Nadměrné pocení
Nadměrné pocení je nemoc, odborně se jí říká hyperhidróza, se kterou se potýkají miliony lidí po celém světě. Nadměrné pocení je ve většině případů spojeno s onemocněním nervového systému. Zpravidla je způsobeno silným drážděním nervového systému. Nadměrné pocení tak postihuje například úzkostlivé lidi. Hyperhidrózu mohou ale způsobit i některé léky nebo kořeněná jídla. Nadměrné pocení dokáže znepříjemnit život, mohou jím trpět lidé s obezitou, onemocněním štítné žlázy, s hyperglykemií, dále při chronické či akutní bakteriální a virové infekci, při hypovitaminóze, při menopauze, při hormonálních změnách a nádorech. Naštěstí existují způsoby, jak se pocení alespoň částečně bránit. Dnes už jsou součástí běžné hygieny antiperspiranty a deodoranty, které nám pomáhají bojovat s pocením a nepříjemným zápachem v podpaží. Pokud se nadměrně potíte, měli byste se také častěji mýt (ideálně ráno i večer) a kupovat prodyšné prádlo z přírodních materiálů, jako je například bavlna.
Noční pocení
Objasnit příčiny nočního pocení je těžké i pro moderní západní medicínu. Vyšetřením se často na nic nepřijde a lékaři jsou bezradní. Příčinou nočního pocení bývá mnohdy stres nebo vypjaté emocionální stavy, jež se těžko exaktně prokazují. Jestliže je pocení doprovázeno také pocitem žízně a ráno se probouzíte s vyprahlými ústy, zamyslete se, zda příliš neholdujete alkoholu a pálivým jídlům a naopak si dopřáváte málo odpočinku. Jestliže je příčinou nočního pocení stres, zkuste se zklidnit. Meditace před spaním nebo několik cviků z jógy s vámi může udělat zázraky. Zkuste zhluboka dýchat, utřídit si myšlenky, myslete na pozitivní věci. Dbejte také na zdravý jídelníček. Vynechejte pálivá jídla, alkohol, kávu, cigarety. Naopak si dopřejte dostatek ovoce a zeleniny. Pijte bylinkové čaje a obecně dbejte na pitný režim, který pomůže ozdravit vaše ledviny, jejichž oslabení může být jednou z příčin nočního pocení.
Pocení v noci u mužů
Jednou z příčin nočního pocení u mladších mužů je nadměrné požívání alkoholu. Noční pocení bývá také časté při odvykání na alkohol, pocení je jedním z abstinenčních příznaků. Noční pocení u mužů nad 50 let by mohlo vyplývat z nízké hladiny testosteronu, která se postupem věku u každého muže snižuje. Hormonální změny u této skupiny mužů mohou být doprovázeny taky návaly horka. Noční pocení u mužů nad 40 let by mohlo být způsobeno dlouhodobým stresem, úzkostí nebo depresemi. K nadměrnému pocení se mohou přidat také bolesti hlavy, nespavost a celková únava. Časté noční pocení u mužů mohou zapříčinit i různé nemocemi, například osteomyelitida, hypertyreóza, Feochromocytom, hypoglykémie, tuberkulóza. Další příčinou nočního pocení bývá příjem některých druhů potravin, jako je cibule, nebo příliš kořeněných jídel. To platí hlavně pro muže, kteří mají problémy s trávením (syndrom dráždivého tračníku apod). Noční pocení může být zapříčiněno rovněž vedlejšími účinky některých léků. Obecně platí, že léky pro diabetiky na snížení hladiny cukru, mohou vést k nadměrnému nočnímu pocení, a to u diabetiků, kteří tato léčiva užívají. Nadměrným nočním pocením trpí i lidé s neurologickým onemocněním: epilepsie, autonomní dysreflexie nebo posttraumatické stresové poruchy.
Návaly horka a pocení
Nejčastější příčina, která způsobuje návaly horka, je blížící se menopauza. Menopauza představuje u žen období, které přichází kolem 40.–55. roku života, kdyžena přestává menstruovat. Návaly horka a pocení mají většinou příčinu hormonální nebo stresovou. Návaly horka znamenají, že se na nás v určitých chvílích doslova navalí horko. Často je to spojené i s nadměrným pocením. Většinou mají tyto stavy kratší trvání. Návaly horka jsou o hodně častější u žen než u mužů a mohou být vyvolávané některou z těchto příčin:
- Menopauza (klimakterium) – u žen je to vůbec nejčastější příčina. Po skončení přechodu tyto problémy opět vymizí.
- Zvýšená funkce štítné žlázy – tato příčina se opět objevuje spíše u žen.
- Panická ataka – vyvolává také návaly horka.
- Těhotenství – někdy se návaly horka objevují během probíhajícího těhotenství.
Pocení hlavy
Nadměrné pocení hlavy je nejvíce viditelným a obtěžujícím typem nadměrného pocení, které vás může potkat. Nejčastěji se vyskytuje v přední obličejové části, konkrétně v oblasti čela, takzvané T-zóny a okolí nosu. Projevy jsou vždy stejné, jakmile přijde sebemenší situace, ve které se necítíte absolutně v klidu, začnete se potit tak, že vám pot po obličeji doslova stéká dolů. Situace je o to horší, že hlavu na rozdíl od zpocených rukou nebo nohou nikam neschováte. Proto je nadměrné pocení hlavy ze společenského hlediska naprostou katastrofou a působí doslova devastujícím účinkem na sebevědomí takto postižených jedinců. Hlava se nepotí jen při kontaktu s okolím, ale i při běžných činnostech, jako je sledování televize, řízení motorových vozidel, vaření a mnoho dalších. Tato skutečnost znesnadňuje sociální působení a výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života postižených jedinců.
Extrémní pocení
Nadměrné pocení (hyperhidróza) je nemoc, kterou charakterizuje pocení intenzivnější, než by bylo nutné pro běžnou regulaci tělesné teploty. To může výrazně snižovat kvalitu života nemocného. Pocení vzniká nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem a silnými emocemi nebo se jedná o příznak jiné nemoci. U lidí, kteří trpí nadměrným pocením, je tvorba potu nezávislá jak na potřebě regulace tělesné teploty, tak na emocích. Nicméně bohužel právě stres a emoce mohou stav dále zhoršovat. Nemocný se potí, a proto je ve stresu. Stres však u něho pocení ještě zintenzivní. Je to začarovaný kruh, který nemocnému může významně zhoršit kvalitu života. Dalšími faktory, které mohou zvýšit frekvenci pocení, jsou určitá jídla (například kořeněná), nápoje, zápachy, kofein, nikotin a některé léky. Extrémní pocení může postihovat dlaně a plosky nohou.
Co proti pocení nohou
Zapáchající nohy netrápí jen mužskou část populace. Nezřídka se stane, že dáma nosící celý den latexové kozačky, koženkové lodičky či silonové punčocháče na rozpraskaných nohách se po příchodu na návštěvu, kde se zuje, cítí trapně. Z bot a nohou se jí line nepříjemný odér. Ten může být znamením kožního onemocnění. Pocení a zápach nemusí vyvolávat jen zapaření chodidla během letního období. Zápach může zavinit i obuv vyrobená z nepřírodních, syntetických materiálů. Na pozoru by se tedy měly mít dámy, které si oblíbily kozačky či lodičky vyrobené z plastových, koženkových či latexových materiálů. Zcela úplně se zápachu nedá zbavit, každopádně je možné se mu účinně bránit. Lidem, kteří trpí nadměrným pocením, jež jde ruku v ruce se zápachem, se doporučuje, aby nosili výhradně bavlněné ponožky a dbali na zvýšenou hygienu. To znamená i několikrát denně si nohy opláchnout teplou vodou a dodržovat nejdůležitější hygienická pravidla.
Nadměrné pocení v obličeji
Jednotlivci se nepotí jen při kontaktu s okolím, ale i při běžných činnostech, jako je sledování televize, řízení motorových vozidel, vaření a mnoho dalších. Tato skutečnost znesnadňuje sociální působení a výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života postižených jedinců. Nadměrné pocení v obličeji je problém, který bývá často více zahanbující než pocení na jiných partiích těla. Na obličejové partie byl proto speciálně vyvinut antiperspirant s anti-aging složkou, který neobsahuje aluminium chlorid.
Noční pocení na hrudi
Nadměrným pocením hrudníku trpí mnoho lidí. Spouštěčem pocení není ani tak samotná okolní teplota, jako rychlý přechod ze studeného do vytopeného prostředí nebo jakákoli stresová situace. V létě typicky z klimatizovaného auta ven a v zimě naopak příchod ze studeného venkovního prostředí do vytopené budovy nebo dopravního prostředku. Noční pocení na hrudi může mít mnoho příčin. Vždy je dobré vyhledat lékařskou pomoc.
Pocení rukou – příčiny
Dlaně běžných lidí se za normálních okolností potí téměř neznatelně. Pokud však trpíte hyperhidrózou, můžete se dostat do stavu, ve kterém vám bude z dlaní pot doslova odkapávat. Hlavním faktorem spuštění pocení bývá nervozita. Jistě jste již někdy zažili pocit, například při seznamování nebo na pracovním pohovoru, kdy jste blížili ke konečnému podání ruky a cítili jste, že je následkem nervozity vlhká. Za běžných okolností by stačilo si ruku otřít, ale pokud trpíte hyperhidrózou je ruka opět vlhká za pár krátkých vteřin. Takové problémy působí doslova devastujícím účinkem na sebevědomí postižených jedinců. Dlaně se nepotí jen při kontaktu s okolím, ale i při běžných činnostech, jako je psaní na papír, řízení motorových vozidel, vaření a mnoho dalších. Tato skutečnost znesnadňuje sociální působení a výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života postižených jedinců.
Autor: © svevi
Foto: © Mingkong