Rostlina
Řebříček obecný – vysoká bylina pocházející z Evropy a Sibiře je známá léčivá rostlina s bílými nebo růžovými květy u nás i ve světě. Důvodem její oblíbenosti je její složení. Jde především o vzácný achilín, hořké látky, nasycené i nenasycené uhlovodíky či mastné kyseliny. Souhrn látek se využívá zejména při venkovních zánětech, při křečích a v boji proti bakteriím, upravuje problémy s trávicím systémem.
Účinky
Řebříček léčí záněty kůže (zejména ekzémy), pokožku šetrně čistí a zbavuje ji odumřelých částí, přičemž omezuje produkci mazu a zužuje rozšířené póry. I proto je odvar z řebříčku využíván při problémech s mastnou pletí a akné. Pokožku krásně prozáří, uklidní a léčí. Podporuje chuť k jídlu, dokáže upravit činnost ledvin a močových cest a příznivě působí na pravidelnost vylučování. Zároveň napomáhá při poruchách krevního oběhu a odstraňuje lupy z vlasů. Působí dezinfekčně, a proto se přidává i do některých ústních vod a zubních past. Migrénou trpí převážně ženy, a tedy i to je další důvod, proč by právě ženy měly sáhnout po tomto rostlinném léku. Bylinka je nápomocná i při pocitech nevolnosti, závratích a celkové únavě či vyčerpanosti organismu.
Použití
Řebříček obecný je možné použít jako součást zdravé výživy (například ve formě čajů), jako komplex kosmetických výrobků (pleťové vody, vlasové šampony apod.), své uplatnění nachází i jako přísada do koupele (tzv. sedací koupel, která se používá při problémech s orgány vylučovací soustavy). V současnosti patří řebříček mezi nejpreferovanější léčivé rostliny, jež nejen léčí, ale zároveň působí i preventivně tak, aby zachovaly zdraví a krásu těla.
Řebříček žlutý
Řebříček žlutý je vytrvalá bylina z čeledi Asteraceae, která se velice dobře šíří svými krátkými výběžkatými oddenky. Listy jsou čárkovité, peřenosečné, ostře zubaté, na bázi řapíkaté, na stonku přisedlé. Bílé nebo nažloutlé úbory, jež jsou uspořádány v řídkých, až 8 cm širokých chocholících, se objevují od léta do podzimu. Řebříček žlutý pochází ze západní oblasti Středomoří a Portugalska.
Řebříček tužebníkovitý
Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) je druh rostliny patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pochází z oblasti Kavkazu. Celá rostlina výrazně hořce voní, je vysoká až 1,50 m. Kvete v červenci až srpnu. Je to hezká a vděčná trvalka pro smíšená rabata a volné skupiny, nejlépe přírodního charakteru. Hodí se do drobných zahradních úprav i do parků, stejně tak k řezu, květy dlouho vydrží ve váze. Sušené květy se používají i komerčně k aranžování. Sází se na vzdálenost 50–60 cm.
Řebříček bertrám
Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých vysoká 25–100 cm s dlouze plazivým oddenkem, tak nepodobná známému řebříčku obecnému, že laika ani nenapadne řadit ho rovněž do tohoto rodu. Lodyha je přímá nebo krátce vystoupavá, nevětvená nebo v horní části větvená; listy přisedlé, s čepelí na rozdíl od všech ostatních našich řebříčků celistvou, čárkovitě kopinatou, s ostře pilovitým okrajem; úbory jsou uspořádány v chudé chocholičnaté latě a jsou největší z našich řebříčků, okolo 15 mm v průměru – to díky nápadně velkým bílým okrajovým jazykovitým květům, na vrcholu trojzubým; plod je nažka. Kvete od července do září, dokvétat může až do zámrazu. Roste v porostech vyšších bylin na vlhkých loukách, prameništích, březích tekoucích i stojatých vod, druhotně v silničních příkopech a okolí zahrad, kde bývá pěstován a často zplaňuje (proto je také velmi obtížné rozlišit jeho přirozený a druhotný výskyt); u nás se objevuje poměrně hojně v podhorských a horských oblastech až do výšky 900 m, jinde roztroušeně až vzácně, v nejteplejších a nejsušších oblastech chybí. Často se pěstuje jako okrasná rostlina v několika kultivarech včetně plnokvětých. Je to léčivka s účinky podobnými řebříčku obecnému, ale ještě silnějšími – užívá se vnitřně například při potížích trávicí, vylučovací a oběhové soustavy, proti kašli nebo k tlumení bolestí při menstruaci, zevně na špatně se hojící rány. Je ho však nutné užívat opatrně, neboť ve vyšších dávkách může vyvolat nervové poruchy, v časných fázích těhotenství potrat a u citlivých osob jeho šťáva na přímém slunečním světle kožní záněty.
Foto
Zde můžete vidět, jak vypadá řebříček.
Autor: © svevi
Foto: © Raslak