Řebříček obecný

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Léky a léčivé byliny

Mnozí odborníci tvrdí, že právě řebříček obecný by měl být součástí života každé ženy bez výjimky. Mladým dívkám dokáže upravit nepravidelný menstruační cyklus, starším ženám pomáhá překonat období klimakteria. Řebříček, nebo také myší ocas, dokáže zázraky, i co se týče různých ženských onemocnění. Je nápomocný i při zánětu vaječníků, či dokonce rakovině podbřišku! Zároveň léčí pálivé pocity v oblasti ženských orgánů a dokáže utlumit menstruační bolesti.


Obsah článku

Rostlina

Řebříček obecný – vysoká bylina pocházející z Evropy a Sibiře je známá léčivá rostlina s bílými nebo růžovými květy u nás i ve světě. Důvodem její oblíbenosti je její složení. Jde především o vzácný achilín, hořké látky, nasycené i nenasycené uhlovodíky či mastné kyseliny. Souhrn látek se využívá zejména při venkovních zánětech, při křečích a v boji proti bakteriím, upravuje problémy s trávicím systémem.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Účinky

Řebříček léčí záněty kůže (zejména ekzémy), pokožku šetrně čistí a zbavuje ji odumřelých částí, přičemž omezuje produkci mazu a zužuje rozšířené póry. I proto je odvar z řebříčku využíván při problémech s mastnou pletí a akné. Pokožku krásně prozáří, uklidní a léčí. Podporuje chuť k jídlu, dokáže upravit činnost ledvin a močových cest a příznivě působí na pravidelnost vylučování. Zároveň napomáhá při poruchách krevního oběhu a odstraňuje lupy z vlasů. Působí dezinfekčně, a proto se přidává i do některých ústních vod a zubních past. Migrénou trpí převážně ženy, a tedy i to je další důvod, proč by právě ženy měly sáhnout po tomto rostlinném léku. Bylinka je nápomocná i při pocitech nevolnosti, závratích a celkové únavě či vyčerpanosti organismu.

Použití

Řebříček obecný je možné použít jako součást zdravé výživy (například ve formě čajů), jako komplex kosmetických výrobků (pleťové vody, vlasové šampony apod.), své uplatnění nachází i jako přísada do koupele (tzv. sedací koupel, která se používá při problémech s orgány vylučovací soustavy). V současnosti patří řebříček mezi nejpreferovanější léčivé rostliny, jež nejen léčí, ale zároveň působí i preventivně tak, aby zachovaly zdraví a krásu těla.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Řebříček žlutý

Řebříček žlutý je vytrvalá bylina z čeledi Asteraceae, která se velice dobře šíří svými krátkými výběžkatými oddenky. Listy jsou čárkovité, peřenosečné, ostře zubaté, na bázi řapíkaté, na stonku přisedlé. Bílé nebo nažloutlé úbory, jež jsou uspořádány v řídkých, až 8 cm širokých chocholících, se objevují od léta do podzimu. Řebříček žlutý pochází ze západní oblasti Středomoří a Portugalska.

Řebříček tužebníkovitý

Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) je druh rostliny patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pochází z oblasti Kavkazu. Celá rostlina výrazně hořce voní, je vysoká až 1,50 m. Kvete v červenci až srpnu. Je to hezká a vděčná trvalka pro smíšená rabata a volné skupiny, nejlépe přírodního charakteru. Hodí se do drobných zahradních úprav i do parků, stejně tak k řezu, květy dlouho vydrží ve váze. Sušené květy se používají i komerčně k aranžování. Sází se na vzdálenost 50–60 cm.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Řebříček bertrám

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých vysoká 25–100 cm s dlouze plazivým oddenkem, tak nepodobná známému řebříčku obecnému, že laika ani nenapadne řadit ho rovněž do tohoto rodu. Lodyha je přímá nebo krátce vystoupavá, nevětvená nebo v horní části větvená; listy přisedlé, s čepelí na rozdíl od všech ostatních našich řebříčků celistvou, čárkovitě kopinatou, s ostře pilovitým okrajem; úbory jsou uspořádány v chudé chocholičnaté latě a jsou největší z našich řebříčků, okolo 15 mm v průměru – to díky nápadně velkým bílým okrajovým jazykovitým květům, na vrcholu trojzubým; plod je nažka. Kvete od července do září, dokvétat může až do zámrazu. Roste v porostech vyšších bylin na vlhkých loukách, prameništích, březích tekoucích i stojatých vod, druhotně v silničních příkopech a okolí zahrad, kde bývá pěstován a často zplaňuje (proto je také velmi obtížné rozlišit jeho přirozený a druhotný výskyt); u nás se objevuje poměrně hojně v podhorských a horských oblastech až do výšky 900 m, jinde roztroušeně až vzácně, v nejteplejších a nejsušších oblastech chybí. Často se pěstuje jako okrasná rostlina v několika kultivarech včetně plnokvětých. Je to léčivka s účinky podobnými řebříčku obecnému, ale ještě silnějšími – užívá se vnitřně například při potížích trávicí, vylučovací a oběhové soustavy, proti kašli nebo k tlumení bolestí při menstruaci, zevně na špatně se hojící rány. Je ho však nutné užívat opatrně, neboť ve vyšších dávkách může vyvolat nervové poruchy, v časných fázích těhotenství potrat a u citlivých osob jeho šťáva na přímém slunečním světle kožní záněty.

Foto

Zde můžete vidět, jak vypadá řebříček.

Autor: © svevi
Foto:
© Raslak

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

    Cempírek

    Ozdravné kůry z lněného semínka a kefíru by mohly pomoci i u pacienta s vývodem. Je třeba to pomalu zařazovat do stravy a pozorovat reakci. Také nezapomeňte dodržovat tyto rady v boji s tuhou stolicí.
    - Jezte stravu bohatou na vlákninu – ovoce (oloupané), zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a další semínka.
    - Vyvarujte se potravin s nízkým obsahem vlákniny, potravin chudých na živiny, jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a vysoce zpracovaná instantní jídla.
    - Pijte hodně vody, přirozeně sladké ovocné a zeleninové šťávy a čisté polévky, popřípadě i kefír, abyste zůstal hydratován.
    - Dopřejte si i dostatek každodenní fyzické aktivity. Tím, že se udržíte v pohybu, zvýšíte zásobení střeva krví, a tím napomůžete pohybu peristaltiky (pohybu střevních svalů), což by mělo pomoci vytlačit stolici skrz stomii.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Rady otce Pleskače

    Cempírek

    Polyneuropatie dolních končetin a křeče v nohou jsou problémem, který nedokázali vyléčit ani členové zdravotního týmu bývalého prezidenta Zemana. Je třeba kombinovat a hledat řešení, které bude vyhovovat a zmírní tyto nepříjemnosti. Otec Pleskač může pomoci v duchovní rovině, ve smyslu víra tvá tě vyléčí. Ale na tlumení bolesti a křečí budete potřebovat více, než jen pohled do očí a nějaké bylinky. Polyneropatii pomůže léčit praktický lékař, který má k dispozici celou škálu různých přípravků. Některé léky, které se obvykle nepovažují za léky proti bolesti, mohou zmírnit bolest při polyneuropatii. Patří mezi ně antidepresivum amitriptylin, léky proti záchvatům gabapentin a pregabalin a lék mexiletin (používaný k léčbě abnormálních srdečních rytmů). Také anestetikum lidokain aplikované jako tělová voda, mast nebo náplast, může pomoci. Požádejte svého lékaře a prodiskutujte s ním tyto varianty léčby.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Nová metoda operace halluxů

    Cempírek

    Tato moderní inovativní metoda založená na klasické Chevron osteotomii se provádí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na tamní ortopedické klinice. K vyšetření do ambulance je nutné se předem objednat a to každý všední den mezi 8:00 - 11:00 hodinou na telefonním čísle 495 833 576. Rovněž bude vyžadováno doporučení k vyšetření od praktického lékaře.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět