Slinivka a červená řepa

Napsala Mgr. Marie Svobodová

Vydáno , aktualizováno

Zažívání

Červená řepa není běžnou potravinou v jídelníčku každého – ale měla by být! Řepa je tmavě červenofialová zelenina, ale dodává se i v jiných barvách, jako je zlatožlutá. Červená řepa získává svou výraznou barvu z betaninu (fytonutrient) a betacyaninu (antioxidant), které se v ní nacházejí. Tyto speciální sloučeniny pomáhají v boji proti rakovině tím, že zbavují lidské tělo volných radikálů. To je jeden z mnoha důvodů, proč je důležité konzumovat červenou řepu pravidelně.


Obsah článku

Červená řepa na rakovinu slinivky

Vědci se ve svých studiích zaměřili konkrétně na červené barvivo získávané z červené řepy, které je schváleno Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv a Evropskou unií jako červené potravinářské barvivo E162. Na zvířecích modelech zjistili, že při podávání v pitné vodě tento extrakt z červené řepy snižuje tvorbu multiorgánových nádorů. Dále se v laboratorních podmínkách (in vitro) zjistilo, že široká škála cytotoxických rostlinných extraktů a fytochemikálií působí synergicky s protirakovinným léčivem doxorubicinem [1], ovšem jejich klinické aplikaci na lidech brání obavy o bezpečnost takové kombinované terapie. Nejlepších výsledků v boji proti rakovinovým buňkám bylo dosaženo při poměru jeden díl barviva E162 ku 5 pěti dílům léčiva doxorubicin. Tato zjištění by mohla být cestou k vytvoření účinné léčivé terapie u nádorů, kterými bývá napadena slinivka břišní.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Použití červené řepy

Červená řepa má dostatek důležitých živin. Obsahuje železo, vitamíny B, vitamín C a elektrolyty sodík, hořčík, draslík a fosfor. Listy řepy obsahují vitamín K pro podporu imunitního systému a také beta karoten, který se v těle přeměňuje na vitamín A, antioxidant rozpustný v tucích.

Oblíbený způsob, jak jíst červenou řepu, je pečená řepa s rukolou a kozím sýrem a nebo v zeleninovém salátu. Další způsob, jak si vychutnat červenou řepu, je v polévce, jako je boršč. Existuje mnoho variant výroby boršče. Níže najdete recept na boršč, který lze podávat teplý i studený.

Pokud s přípravou jídel spěcháte, použijte konzervovanou řepu jako poslední možnost. Před konzumací ji nezapomeňte opláchnout, protože konzervy obsahují vysoké množství sodíku, což ve velkém množství není zdravé. Zkuste řepu přihodit k běžnému zeleninovému salátu. Nápady najdete v receptech níže.

Listy z červené řepy jsou také jedlé, takže je nevyhazujte, jakmile si řepu připravíte! Zde je několik návrhů, jak používat listy řepy plné živin:

  • Orestujte sladkou cibuli, poté, když je téměř hotová, přidejte nakrájené listy řepy a prolisovaný česnek, promíchejte a nechte vařit, dokud nebudou hotové (listy by měly být tmavě zelené a zavadlé).
  • Vhoďte listy červené řepy do hrnce s vodou s dalšími kousky kořenové zeleniny a vytvořte zdravou zeleninovou polévku.
  • Odšťavněte listy i se stonky s mrkví nebo jablkem.
  • Nakrájejte listy do zeleninového salátu

Při loupání a krájení řepy nezapomeňte nosit rukavice, abyste si neušpinili ruce. Červená řepa se také používá jako přírodní potravinářské barvivo k barvení potravin do červena a zanechává skvrny, pokud se ihned neočistí.

Salát z řepy, rukoly a kozího sýra

Jedná se o jednoduchý, ale dokonalý salát. Červenou řepu můžete v tomto salátu podávat teplou nebo si ji připravit předem a vychladit.

Ingredience:

  • 3 střední bulvy červené řepy;
  • 1 lžička olivového oleje;
  • ¼ lžičky soli;
  • 4 - 6 hrnků rukoly;
  • 1/4 hrnku kozího sýra;
  • 1/4 hrnku vlašských ořechů nebo plátků mandlí.

Postup

Předehřejte troubu na 200 °C. V rukavicích oloupejte a nakrájejte řepu na centimetrové kousky, které pak smíchejte s 1 lžičkou olivového oleje a ¼ lžičky soli. Plech vyložte pečicím papírem a na něj rovnoměrně rozprostřete řepu. Pečte asi 15–20 minut, poté promíchejte a pečte dalších 15–20 minut, nebo dokud lehce nezhnědnou. Alternativně můžete celou neoloupanou řepu zalít vodou, přivést k varu a dusit asi hodinu. Po vychladnutí můžete řepu snadno oloupat a nakrájet.

Umístěte ¼ pečené řepy do hnízda z rukoly. Přidejte 1 lžíci kozího sýra a 1 lžíci drcených vlašských ořechů nebo plátků mandlí. Podle chuti můžete pokapat balsamikovým octem dle vlastního výběru. Lepší dresink si připravte z olivového oleje, dijonské hořčice, balzamikového octa, prolisovaného česneku, soli a pepře. Pokud máte rádi sladkou chuť, přidejte do zálivky malé množství medu nebo pomerančové šťávy.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Boršč s červenou řepou

Ingredience:

  • 3 střední bulvy červené řepy, oloupané a nakrájené;
  • 2-3 mrkve, oloupané a nakrájené;
  • 1 cibule, nakrájená;
  • 1 cuketa, nakrájená;
  • 1 tuřín, oloupaný a nakrájený;
  • 4 hrnky vývaru (zeleninový, ale dobře poslouží i hovězí nebo kuřecí);
  • 1 lžíce čerstvého zázvoru, nastrouhaného (nebo 1 lžička sušeného zázvoru v prášku);
  • ½ lžičky sušeného tymiánu;
  • ¼ lžičky nového koření;
  • sůl, pepř podle chuti.

Postup

Všechny ingredience vložte do hrnce, přikryjte a přiveďte k varu. Vařte, dokud zelenina nezměkne (asi 30 minut) - řepu byste měli snadno propíchnout vidličkou. K rozmixování polévky použijte ruční mixér. Dá se podávat teplá i studená, ale nejlépe chutná studená. Můžete také přidat kopeček řeckého jogurtu pro přidání bílkovin! Pro krémový boršč, pokud potřebujete přibrat, přidejte 1 šálek plnotučného mléka nebo smetany.

zdroje
[1]

Vědecká studie o synergické cytotoxicitě extraktu z červené řepy s doxorubicinem v lidských buněčných liniích rakoviny slinivky, prsu a prostaty.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23828331/

přidejte sem svůj příběh

Odeslání příběhu je možné pouze v plné verzi těchto stránek, do které se dostanete klikem na tento odkaz: Plná verze.

příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Oligofruktóza
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>

Zajímavé články

nové příběhy

Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

Cempírek

Ozdravné kůry z lněného semínka a kefíru by mohly pomoci i u pacienta s vývodem. Je třeba to pomalu zařazovat do stravy a pozorovat reakci. Také nezapomeňte dodržovat tyto rady v boji s tuhou stolicí.
- Jezte stravu bohatou na vlákninu – ovoce (oloupané), zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a další semínka.
- Vyvarujte se potravin s nízkým obsahem vlákniny, potravin chudých na živiny, jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a vysoce zpracovaná instantní jídla.
- Pijte hodně vody, přirozeně sladké ovocné a zeleninové šťávy a čisté polévky, popřípadě i kefír, abyste zůstal hydratován.
- Dopřejte si i dostatek každodenní fyzické aktivity. Tím, že se udržíte v pohybu, zvýšíte zásobení střeva krví, a tím napomůžete pohybu peristaltiky (pohybu střevních svalů), což by mělo pomoci vytlačit stolici skrz stomii.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Rady otce Pleskače

Cempírek

Polyneuropatie dolních končetin a křeče v nohou jsou problémem, který nedokázali vyléčit ani členové zdravotního týmu bývalého prezidenta Zemana. Je třeba kombinovat a hledat řešení, které bude vyhovovat a zmírní tyto nepříjemnosti. Otec Pleskač může pomoci v duchovní rovině, ve smyslu víra tvá tě vyléčí. Ale na tlumení bolesti a křečí budete potřebovat více, než jen pohled do očí a nějaké bylinky. Polyneropatii pomůže léčit praktický lékař, který má k dispozici celou škálu různých přípravků. Některé léky, které se obvykle nepovažují za léky proti bolesti, mohou zmírnit bolest při polyneuropatii. Patří mezi ně antidepresivum amitriptylin, léky proti záchvatům gabapentin a pregabalin a lék mexiletin (používaný k léčbě abnormálních srdečních rytmů). Také anestetikum lidokain aplikované jako tělová voda, mast nebo náplast, může pomoci. Požádejte svého lékaře a prodiskutujte s ním tyto varianty léčby.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Nová metoda operace halluxů

Cempírek

Tato moderní inovativní metoda založená na klasické Chevron osteotomii se provádí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na tamní ortopedické klinice. K vyšetření do ambulance je nutné se předem objednat a to každý všední den mezi 8:00 - 11:00 hodinou na telefonním čísle 495 833 576. Rovněž bude vyžadováno doporučení k vyšetření od praktického lékaře.

Zdraví Cempírek!

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět