Steatóza jater
Jedná se o civilizační onemocnění, což se pozná i podle toho, že postihuje bohužel i děti. I to je dáno jejich špatnou životosprávou, nedostatek pohybu a špatným stravováním. Je jistě jasné, že velkou vinu na tom nesou rodiče, kteří děti k aktivitě příliš nevedou a na správnou životosprávu svých potomků příliš nedbají. Že je člověk takto nemocný obvykle pozná až lékař třeba z ultrazvuku, kdy v podstatě vidí játra prorostlá tukem.
Játra mají v lidském organismu mnoho funkcí, tvoří bílkoviny, vytvářejí žluč, podílí se na detoxikaci organismu, udržují stálou hladinu cukru v krvi a mají vliv na syntézu cholesterolu, podílí se na metabolismu některých vitamínů skupiny B, vitamínů A, D, K, kyseliny listové a dalších minerálů. Játra jsou životně důležitým orgánem, podílejí se na regulaci tuků a cukrů v těle. Játry procházejí všechny látky, které se do těla dostaly. Úkolem jater je vytváření pro tělo potřebných látek a jejich produkování. Játra také pomáhají vylučovat z těla škodlivé látky.
Druhy steatózy
Steatóza může být nealkoholická (tu způsobují třeba léky, tuky), akutní alkoholická, těhotenská steatóza. U těhotenské steatózy a i u té akutní alkoholické patří k projevům onemocnění únava, nevolnost, zvracení. V dalším stádiu se k nim přidá i žloutenka, porucha vědomí, selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce.
Příčiny
Příčinou této nemoci je bezpochyby špatný, nezdravý životní styl a následné hromadění tuku v játrech. Mezi časté příčiny patří kromě nadváhy i špatná životospráva, nedostatek pohybu, virové onemocnění, poškození jater z léků. Ztučnělá játra jsou civilizační chorobou i proto, že lidé mají výrazně vyšší příjem kalorií, než spotřebují, navíc se dost často stravují nepravidelně. Výdej energie je navíc nízký i proto, že lidé v dnešní době prostě nemají (nebo si jen nenajdou) na sportování čas. Steatózou tak trpí i lidé se sedavým zaměstnáním, kteří se příliš nevěnují různým fyzickým aktivitám. Nedostatek fyzické aktivity způsobuje to, že přijatou energii musí játra do těla uložit a to v podobě tuku. Tuk se při tomto procesu ukládá nejen do jater, ale i jiných orgánů a samozřejmě i pod kůži, takže vznikají nevzhledné tukové polštáře.
Zpočátku se ztučnělá játra nijak neprojevují, pacient ani neví, že takový problém má (samozřejmě lidé se špatným stravováním jistě tuší, že konzumace určitých potravin se musí někde odrazit). Neznamená to ale, že jakmile sníme něco nezdravého, že nám okamžitě hrozí toto onemocnění. Problematické ale je, když množství tuku v játrech přesáhne hranici 5 % (to ale člověk sám nepozná), v tu chvíli se totiž začnou játra nadbytkem tuků zvětšovat. V takovém případě platí přímá úměrnost, čím více tuku v játrech, tím vyšší závažnost onemocnění.
Mezi příznaky patří již zmíněná únava, to je dáno tím, že tělo zvyšuje průtok krve do všech orgánů, aby podpořilo zatěžovaná játra. Pocity únavy mohou vést k pocitu vyčerpání, zmatenosti a v některých případech (při neléčení onemocnění) i k depresi.
Dalším příznakem je obezita. Je zajímavé, že obezita může být příčinou a zároveň i příznakem. Obezitou to může začínat a pak se člověk dostane do začarovaného kruhu, kdy už nemocná játra ovlivňují, jak moc se živiny vstřebávají do těla, a tak se stává, že více živin se mění v zásoby tuku.
Vliv na ztučnění jater má nepochybně i genetika, je dokázáno, že některé děti se již rodí s nízkou hladinou jaterních enzymů a pokud pak nemají správnou životosprávu, čekají je v budoucnosti velké problémy s játry.
Mezi opravdu viditelné příznaky steatózy patří žloutnutí očí a kůže - žloutenka. Pokud játra nefungují správně, nedovádí dostatečně žluč, a tak může dojít k zažloutnutí jak očí, tak kůže. Při ztučnění jater se také změní barva moči, ta bývá výrazně tmavší, s hustší konzistencí a výrazným zápachem. V některých případech také může být i samotné močení bolestivé. Kromě moči se může změnit barva i stolice, ta může být bělavá, nebo zašedlá.
Kromě žluté barvy se během ztučnění jater může na kůži objevovat zhrubnutí a změny odstínu pleti, praskání cévek (v oblasti obličeje, zad a ramen).
Při dlouhodobějším onemocnění se může začít objevovat intenzivní bolest břicha (oblast středu a pravé horní části). K tomu dochází v důsledku nadměrného zadržování tekutin. S bolestmi se také pojí zvracení se stopami krve. Zadržování vody se neprojevuje jen v břiše, ale hodně také v nohou a chodidlech (pocity těžkých nohou). Proti zadržování vody v těle pomáhají diuretika.
Stává se, že ztučnění jater vede k Dupuytrenově kontraktuře, při které se zkracují šlachy v rukou a prstech, a to zas vede k nepříjemnému svalovému třesu. Nemocná játra nedokážou metabolizovat bílkoviny, a tak pak vedou k ochablosti svalů a oslabení kostí.
Příznaky
Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá i v tom, že zpočátku nejsou žádné příznaky steatózy. Játra totiž docela dlouho zvládají shromažďování tuku, přestože je to ničí (tuk je pro ně totiž toxický). V játrech ale mezitím dochází k zánětlivým změnám, buňky v nich se pak pomalu rozpadají, tkáň jater se zjizvuje. V nejhorším případě může ztučnění přerůst i v cirhózy jater, ta pak obvykle vede k nutné transplantaci. Člověk trpící steatózou má pocit pomalého trávení, stejně tak ho může trápit i slabý tlak pod pravým žebrem, často ho také postihuje únavový syndrom a někdy má i problémy s pokožkou.
Tuk postupně napadá játra a postupně infiltruje i zdravou tkáň, takže množství funkční tkáně je v játrech čím dál méně.
To že má pacient ztučnělá játra, zjišťuje v nejčastějších případech ve chvíli, kdy navštíví lékaře třeba při preventivním vyšetření, nebo při sonu. K lékaři je může kromě preventivní prohlídky vyhnat i to, že mají dlouhodobý pocit únavy, necítí se dobře a často i trpí nadváhou bez zjevných příčin. Lékař může zvětšení jater poznat i z krve, v takovém případě je totiž zvýšená hladina jaterních enzymů. Jistotu lékař ale získá pak hlavně z ultrazvuku.
Steatóza jde ruku v ruce s obezitou, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem a cukrovkou. Steatóza může být ale v některých případech důsledkem podvýživy, vrozené poruchy metabolismu i nadměrné konzumace léků.
Vysoké množství tuku játra zabíjí stejně jako léky, alkohol a hepatitida. Pokud se tento problém neřeší, tak nakonec může dojít k již zmíněné cirhóze. Průběh je vždy stejný a nezáleží na tom, co problém jater způsobilo, začíná to zánětem, reparací, regenerací, jizvy a posledním stádiem je samotné ztvrdnutí jater známé jako cirhóza.
Samotná steatóza může vést k dalším onemocněním (lidský organismus je oslabený a náchylný k dalším onemocněním) jako například k infarktu, rakovině, mozkovo-cévním příhodám.
Existují dvě úrovně tohoto onemocnění:
- mírně ztučnělá játra
- pokročilá steatóza jater
Léčba
Lék na ztučnělá játra žádný neexistuje, důležitá je změna životosprávy, jen to je řešení toho, jak odtučnit játra.
Dokud nedojde k cirhóze, je možné ztučnělá játra léčit, aby se alespoň částečně zregenerovaly. V takovém případě se doporučuje nasazení diety, pravidelného pohybu. Užívat se mohou i různé bylinky, které by nijak játra nezatížily. Pomoci může například ostropestřec mariánský (ten pomáhá vylučovat toxiny z těla, a tak má vliv i na regeneraci jater, zároveň chrání jaterní buňky a obnovuje i již poškozené buňky, zlepšuje trávení i vylučování živin). Kromě této bylinky se doporučuje jídelníček doplňovat o vitamíny a minerály typu C, E, B1, B2, B3, B5, B6, kyselinu listovou, zinek, selen. Ve stravě by měl být také dostatek taurinu (v mase),
K regeneraci jater může pomoci snížení příjmu sacharidů ve stravě. Nadbytek sacharidů se totiž přeměňuje v tuk. Omezit je tak potřeba kromě sladkostí i těstoviny chléb, rýže, cereálie, sladké pečivo z bílé mouky, smažené hranolky, chipsy atd. Je potřeba také omezit alkohol (ideální je samozřejmě stoprocentní abstinence). Alkohol totiž může vést nejen k zánětu jater ale i k dalšímu poškození jaterních buněk. Do jídelníčku by se naopak mělo zařadit větší množství zeleniny (syrové, i vařené). Stejně tak je dobré přidat více čerstvého ovoce. Zelenina a ovoce totiž pomáhají s čištěním jater, odstraňují nadbytečný tuk a toxiny z krve. Konzumovat by se měly v dostatečné míře lehce stravitelné bílkoviny, ty totiž pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi, snižují pocit hladu a chuti k jídlu. Doporučuje se jíst vejce, drůbeží maso, mořské ryby, ořechy, semena, luštěniny, sýry a řecký jogurt. Ne každý tuk je zdraví škodlivý, existují i zdravé tuky, které játrům prospívají a vyskytují se v olivovém oleji, tučných rybách, v kokosovém oleji, lněných semínkách, konopných semínkách, ořechách.
Dieta na ztučnělá játra
Při onemocnění jater je důležité dodržovat dietu minimálně několik měsíců (v některých případech i let), i potom se ale nedoporučuje játra zas tak přetěžovat. Stává se, že v některých případech musí být dieta celoživotní.
Při jaterní dietě je důležité se vyhýbat alkoholu, tučným jídlům (tučné jídlo, uzeniny, salámy, zvěřina, nakládané maso, tučné sýry, jogurty, plnotučné mléko), čokoládě, moučníkům z tučného těsta. Nedoporučuje se také konzumace potravin s přepálenými tuky, naopak by potraviny měly být připravované vařením, dušením, grilováním. V jídelníčku by nemělo chybět ovoce (jablko, kiwi, banány, jahody) a zeleninu. Nedoporučují se ani ostrá koření jako pepř, paprika, kari, chilli. Negativně na zdravotní stav jater působí i zpracované rostlinné oleje a margaríny. Naopak pomoci mohou čerstvé zeleninové šťávy a citrusové plody.
Také by se měl dodržovat pitný režim, vhodné jsou ovocné čaje, vody, nesycené minerálky, džusy. Do jídelníčku by se měly přidat i některé bylinky jako již zmíněný ostropestřec mariánský.
S regenerací jater mohou pomoci i suroviny, které se běžně vyskytují v řadě domácností.
Patří sem například jablečný ocet (doporučuje se lžíci jablečného octa rozmíchat ve sklenici vody a tento nápoj pít dvakrát denně, pomáhá totiž s metabolizací tuků a zároveň brání vzniku zánětů), citron a veškeré ovoce s vysokým obsahem vitaminu C (tento vitamín pomáhá s tvorbou glutationu, což je enzym nutný k metabolizování tuků), čaj z pampelišky (pampeliška má pozitivní vliv na trávení a je vhodná hlavně pro lidi, u nichž je steatóza způsobená obezitou), zelený čaj (katechiny obsažené v tomto nápoji podporují fungování jater a hlavně metabolizaci tuků), kurkuma (toto koření má silné protizánětlivé účinky a brání tak zhoršování steatózy a podporuje metabolismus tuků).
Jídelníček pro ztučnělá játra
Při steatóze by měla strava obsahovat dostatek obilovin, zeleninu, ovoce rostlinné tuky (obsažené třeba v olivovém oleji, řepkovém oleji, ve vlašských ořechách), ryby. Strava by měla být spíše chudší na nasycené mastné kyseliny, červené maso a sladkosti.
Potraviny konzumované při této dietě by měly mít snížený obsah tuku a být lehce stravitelné, nemají ani vysoký obsah cholesterolu.
Vhodné je libové maso (hovězí vepřová kýta, telecí, jehněčí, kuřecí, krůtí, králičí), ryby (netučné druhy jak sladkovodní i mořské, například kapr, treska, lín, pstruh), je možné konzumovat i některé uzeniny v rozumné míře jako libovou šunku, dietní salám, drůbeží párky.
Mléko je možné konzumovat jako součást pokrmů (ale mléko nízkotučné), ale ne jako samostatný pokrm. Vhodná je i konzumace zakysaných mléčných výrobků (podmáslí, kefírové mléko, jogurtové mléko), a mléčných výrobků jako bílé jogurty (nebo s povolenou ovocnou příchutí), termix, nízkotučný tvaroh, tavené sýry do 30 % bez pikantních koření, tvrdé sýry, tvarohové sýry.
Konzumovat se mohou i vejce, bílky dokonce neomezeně, u žloutků se doporučuje maximálně jeden za den. Zároveň by vejce neměly být samostatným jídlem, ale mohou být součástí jiných jídel.
Při jaterní dietě je nutná snížená konzumace tuků, ale nedá se jim vyhnout zcela (ani to není zdravé). Maximální povolené množství tuků je 55 g za den (počítá se jak ten volný, tak ten v potravinách – s tím, že volného tuku může být maximálně 35 g a 20 g tuku obsaženého v potravinách). Důležité je také, aby více tuků bylo v jídelníčku dopoledne, naopak navečer by ho mělo být výrazně méně. Je možné konzumovat jak čerstvé máslo, tak i pomazánkové máslo, či náhrady jako Perla, Rama a Flora. Do tuků se počítají i jednodruhové rostlinné oleje jako slunečnicový, řepkový, olivový.
Co se týká potravin se sacharidy, je konzumace omezená, nebo zakázaná. Cukr a med je možné konzumovat omezeně. Všechny typy mouky a ovesné vločky je možné také jíst ale až po jejich úpravě kroupy a krupky je lepší lisovat. V jídelníčku při této dietě mohou být jak brambory, tak bramborová kaše, těstoviny, nudle, rýže, dietní knedlík (ten není kypřený droždím), krupicové i moučné noky. Pečivo by mělo být starší (třeba den staré) a ne s posypkou. Jíst se mohou netučné rohlíky, netučná vánočka, piškoty, piškotové těsto, tvarohové těsto, odpalované i krupicové těsto.
Z ovoce se doporučují jablka, meruňky a broskve (v syrovém stavu), tepelně upravená pak jablka, meruňky, broskve, třešně, višně, švestky, ryngle. Z jižního ovoce je možné konzumovat banány, mandarinky, pomeranče, grapefruity.
Zelenina by měla být mladá, jemná a může být jak čerstvá, tak mražená, sušená i sterilovaná. Vhodná je pak mrkev, celer, petržel, pastiňák, mladá brukev, květák (v malém množství), hrášek (v malém množství), dýně, patisony, špenát, fazolka, rajčata, hlávkový salát, červená řepa, rajský protlak, rajčatová šťáva, dýně.
Z koření je možné konzumovat pažitku, petrželku, kopr, mladou celerovou nať, libeček, bazalku, majoránku, drcený kmín, vývar z bobkového listu, vývar z hub, citrónová a pomerančová šťáva, pomerančová kůra, vanilkový cukr.
Jídelníček při jaterní dietě
Při jaterní dietě se k snídani hodí třeba nízkotučný ovocný tvaroh, ovesná kaše s ovocem, toast s plátkem libové šunky, pečivo s marmeládou, nebo i omeleta z vaječných bílků.
K svačině se hodí různé ovocné saláty, ovoce, piškoty, chléb s libovou šunkou, nízkotučné jogurty.
K obědu nebo k večeři se dá připravit obrovské množství jídel. Není potřeba se ani vyhýbat masu, stačí si vybírat libové maso a zvolit i správnou úpravu masa. Vhodné jsou například špagety, pstruh s bramborovou kaší, králík s bramborem, kuřecí prsa (dušená, grilovaná) se zeleninou. Níže uvádím ukázky vhodných receptů.
Kuře na zelenině s rýží
Suroviny:
- Celer
- 400 g kedluben
- 2 petržele
- 1 mrkev
- 4 kuřecí prsa
- Kmín
- Šalvěj
- Tymián
- Pepř
- Sůl
Postup přípravy:
Zeleninu si omyjeme, očistíme a nakrájíme na kostičky. Pekáč vymažeme ideálně olivovým olejem (nebo řepkovým) a vložíme do něj nakrájenou zeleninu. Tu pak posolíme, opeříme a pořádně ještě promícháme. Zelenina se peče asi na 180 °C zhruba 30 minut. Mezitím si omyjeme maso, naklepeme ho, osolíme, opepříme a dochutíme bylinkami. Ochucené maso pak přidáme k zelenině, vše se ještě peče zhruba půl hodiny. Mezitím si uvaříme rýži podle návodu (vložíme do vroucí osolené vody, vaříme a pak scedíme rýži).
Krůtí plátek s bylinkami a s bramborem
Ingredience:
- 2 krůtí plátky
- Bazalka
- Tymián
- Libeček
- Petrželka
- Sušená sladká paprika
- Olej
- Sůl
- Pepř
Postup přípravy:
Omyjeme si krůtí maso, nakrájíme a naklepeme ho. Poté ho osolíme, opepříme. Připravíme si bylinkovou směs a do směsi pak naložíme maso (alespoň přes noc) ještě zlehka zakápnuté olivovým olejem (nebo řepkovým). Olej pomůže, aby se bylinky s masem dobře spojily. Krůtí plátky pak opečeme na suché pánvi (ideálně grilovací, která maso méně připéká). K masu se hodí třeba bramborová kaše, ale nesmí být se smetanou, vhodnější je nízkotučné mléko.
Špagety s kuřecím masem
Ingredience:
- Kuřecí prsa
- 2 rajčata
- Rajský protlak
- 50 g strouhaného nízkotučného eidamu
- Mletý kmín
- Petrželová nať
- Špagety
Postup přípravy:
Omyjeme si a očistíme maso, poté ho nakrájíme na kostičky, okořeníme a dusíme na vodě. Připravíme si rajčata, která omyjeme, odstraníme semínka a nakrájíme je najemno. Když maso změkne, přidá se k němu rajčatový protlak a omytá, nakrájená petrželová nať. Omáčka nesmí být příliš vodová. V mezičase si připravíme špagety podle receptu (do vroucí osolené vody vložíme špagety a vaříme do změknutí, pak je scedíme).
Vařené hovězí maso s pažitkou a s vařeným bramborem
Ingredience:
- 200 g hovězího masa (libové!)
- 40 g hladké mouky
- 10 g másla
- 2 dcl nízkotučného mléka
- Pažitka
- Sůl
Postup přípravy:
Maso si omyjeme a nakrájíme na kostičky. Poté ho do změknutí vaříme v osolené vodě. Mezitím si nasucho opražíme hladkou mouku a pak ji zředíme nízkotučným mlékem a vodou, osolíme ji a chvíli povaříme. Do omáčky pak přidáme máslo a omytou, nasekanou pažitku. Maso pak přelijeme hustou omáčkou. K masu se hodí podávat vařené brambory.
Treska na másle se zeleninou
Ingredience:
- 3 lžíce másla
- 3 mrkve
- 12 kusů stonkového celeru
- 2 cibule
- Filet z tresky
- Sůl
- Pepř
Postup přípravy:
Na připravené pánvi si rozpustíme máslo. Omyjeme a na kostičky si nakrájíme mrkev s celerem, cibuli nakrájíme na měsíčky. Zeleninu pak podusíme na másle. Omyjeme a případně očistíme tresku, kterou i zlehka osolíme a okořeníme. Tresku pak dusíme na zelenině na másle.
Autor: © Mgr. Jitka Konášová