Facebook Síť X Pinterest email tisk

Anémie

Napsala Mgr. Marie Svobodová

Vydáno , aktualizováno

Nemoci

Co to anemie je, jaké jsou její příčiny a koho postihuje? Anemie, neboli česky chudokrevnost, je v zásadě nedostatek červeného krevního barviva. Anémie většinou bývá také spojena i s nedostatkem červených krvinek. Krevní barvivo se nazývá hemoglobin a slouží k přenášení kyslíku do tkání, čili je to životně důležitá substance, látka, kterou potřebujeme ke svému životu.


Obsah článku

Vznik anémie

Jen ve vzácných případech je anémie genetická choroba. Nejčastěji anémie vzniká jako onemocnění vyvolané nedostatkem látek, které jsou důležité pro krvetvorbu. V některých případech bývá anémie způsobena předčasným rozpadáním krvinek anebo tím, že se krvinky v kostní dřeni netvoří z důvodu jiných onemocnění. Kteří lidé mají větší předpoklady pro vznik anemie? Nejčastěji u nás je to především dospívající mládež, která velice rychle roste, u které je prokázán častý nedostatek železa. Další skupinou lidí s předpokladem k anémii jsou ženy, které mohou mít děti (jsou plodné), a které mají pravidelné menstruační cykly. Anémie se týká i některých vegetariánů, u kterých se může za nějaký čas projevit nedostatek železa, ale ne u všech. Další významnou skupinou jsou osoby, které trpí chronickými onemocněními jiného druhu. Bylo také výzkumem dokázáno, že u lidí, kteří dlouho pijí černý čaj, se hůře vstřebává železo a pak u nich vzniká častěji anémie z nedostatku železa. Také houbaři by měli zpozornět, protože houba čechratka podvinutá může způsobovat chudokrevnost a to už při prvním snědení.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Anémie v české populaci

Chudokrevnost se vyskytuje u 30% adolescentů – dospívajících mladých lidí, u kterých je nedostatek železa z jejich rychlého růstu. Anémie také bývá až u 60% těhotných žen. A také 30% mladých žen, které mají pravidelné menstruační cykly a zároveň mají i nedostatek železa, trápí anémie.

Příznaky anémie a zdravotní rizika

Chudokrevnost jako taková může mít mnoho příznaků, nejčastějšími příznaky jsou únava, v některých pokročilejších případech točení hlavy, pobledlost jen v některých případech. Pokud se zaměříme na zdravotní rizika chudokrevnosti, tak anémie je především signálem nějakého jiného onemocnění nebo výživového nedostatku, jako například banální nedostatek železa nebo některých vitamínů, což lze většinou lehce nahradit. Někdy ale anémie může ukazovat na jiné onemocnění, které není hned zřejmé a tady je pak potřeba po příčinách anémie pátrat. Může to být například i onkologické onemocnění, ale většinou v české populaci je chudokrevnost spojena s nedostatkem železa.

Anémie může také vést k dalším procesům, které sama vyvolává. Například u osob, které mají zúžení některých cév, například koronárních cév na srdci nebo na dolních končetinách, tak u nich se mohou projevit nedostatky prokrvení těchto kritických orgánů. Zde tedy anémie může přímo způsobovat angínu pectoris nebo bolesti nohou při delších chůzích.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Krvácení z nosu a chudokrevnost

Krvácení z nosu je většinou způsobeno anomáliemi v žilách, které zásobují sliznici nosu. Krvácení z nosu jako takové není příznakem anemie, ale může ji způsobit, pokud bude časté. Krev totiž obsahuje mnoho železa a krvácením z nosu se ztrácí z těla velké množství železa a z tohoto důvodu může vzniknout anémie z nedostatku železa.

Perniciózní anemie

Perniciózní anemii jako takovou nemůžeme moc ovlivnit, protože je to porucha vstřebávání vitamínu B12 a její příčina sídlí v žaludeční sliznici. U perniciózní chudokrevnosti se používá poměrně jednoduchá léčba ve formě injekcí vitamínu B12. Tak jako u každé anémie, tak i perniciózní anémie je ze začátku léčby i nedostatek železa, takže dieta by měla být bohatá na železo.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Anémie a červené krvinky

Chudokrevnost je nedostatek červených krvinek anebo červeného krevního barviva. Jen velice vzácně se chudokrevnost objevuje s nedostatkem červeného krevního barviva a zároveň s normálním počtem červených krvinek. Obvykle to jde ruku v ruce, a při anémii bývá jak nedostatek červeného krevního barviva, tak i červených krvinek.

Anémie a srážlivost krve

Anemie nemívá vliv na srážlivost krve, je pravda, že to může být obráceně, při nízké srážlivosti krve může dotyčná osoba více krvácet a z toho důvodu může dojít k anémii.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Anémie a únava

Únava může být zapříčiněna mnoha anomáliemi a jedna z nich je i anemie. Chudokrevnost tedy skutečně může způsobovat únavu.

Léčba anémie

Nejdříve je nezbytné zjistit, zda je anémie způsobena nějakou jinou závažnou chorobou, jejíž léčení by odstranilo i anémii. Pokud jsou vyloučena tato jiná závažná onemocnění, tak se většinou přijde na to, že anémii způsobuje nedostatek železa nebo vitamínu B12, čili kyseliny listové. V takovém případě se anémie léčí jednoduše podáváním těchto látek buď ve formě tabletek, anebo v injekční formě při poruše vstřebávání přes zažívací trakt.

Při léčbě anémie pomocí železa a vitamínu B12 není třeba po dobu léčby nějak zvlášť upravit životní rytmus, například denní aktivity, protože ty se upraví samy podle tíže anémie, které nemocného donutí k tomu, aby byl více v klidu. Co je ale důležité, je upravit dietní návyky a zařadit více zdrojů bohatých na železo, kyselinu listovou a vitamín C. Dostatečný přívod vitamínu C je nesmírně důležitý pro správný metabolizmus.

Anémie a alkohol

Alkohol je spojen s chudokrevností díky mnoha mechanismům, které působí negativně na celkový zdravotní stav. Při léčbě anémie je zapotřebí začít abstinovat.

Anémie a dieta

Naštěstí jsou potraviny, jako je zelenina a ovoce, které v sobě mají vysoký obsah železa, ale na druhou stranu jsou i potraviny, které naopak ubírají železo, tím že se konzumují. Při anémii je především třeba posílit příjem vitamínu C, který výrazně podporuje vstřebávání železa z potravy.

Potraviny bohaté na železo

Teď k těm potravinám, které obsahují železo. Přírodní železo obsahuje především maso. Všechno maso obsahuje nejvíce železa ze všech potravin, ale stačí třeba jen i ryby a kuřecí maso. Ze zeleniny je na železo bohatý například špenát, zelí a červená řepa.

Potraviny ubírající železo

Nyní k potravinám, které naopak vstřebávání železa omezují. Některé vlákniny a také taniny omezují vstřebávání železa, když se jedí. Také černý čaj působí proti vstřebávání železa.



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

    Cempírek

    Ozdravné kůry z lněného semínka a kefíru by mohly pomoci i u pacienta s vývodem. Je třeba to pomalu zařazovat do stravy a pozorovat reakci. Také nezapomeňte dodržovat tyto rady v boji s tuhou stolicí.
    - Jezte stravu bohatou na vlákninu – ovoce (oloupané), zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a další semínka.
    - Vyvarujte se potravin s nízkým obsahem vlákniny, potravin chudých na živiny, jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a vysoce zpracovaná instantní jídla.
    - Pijte hodně vody, přirozeně sladké ovocné a zeleninové šťávy a čisté polévky, popřípadě i kefír, abyste zůstal hydratován.
    - Dopřejte si i dostatek každodenní fyzické aktivity. Tím, že se udržíte v pohybu, zvýšíte zásobení střeva krví, a tím napomůžete pohybu peristaltiky (pohybu střevních svalů), což by mělo pomoci vytlačit stolici skrz stomii.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Rady otce Pleskače

    Cempírek

    Polyneuropatie dolních končetin a křeče v nohou jsou problémem, který nedokázali vyléčit ani členové zdravotního týmu bývalého prezidenta Zemana. Je třeba kombinovat a hledat řešení, které bude vyhovovat a zmírní tyto nepříjemnosti. Otec Pleskač může pomoci v duchovní rovině, ve smyslu víra tvá tě vyléčí. Ale na tlumení bolesti a křečí budete potřebovat více, než jen pohled do očí a nějaké bylinky. Polyneropatii pomůže léčit praktický lékař, který má k dispozici celou škálu různých přípravků. Některé léky, které se obvykle nepovažují za léky proti bolesti, mohou zmírnit bolest při polyneuropatii. Patří mezi ně antidepresivum amitriptylin, léky proti záchvatům gabapentin a pregabalin a lék mexiletin (používaný k léčbě abnormálních srdečních rytmů). Také anestetikum lidokain aplikované jako tělová voda, mast nebo náplast, může pomoci. Požádejte svého lékaře a prodiskutujte s ním tyto varianty léčby.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Nová metoda operace halluxů

    Cempírek

    Tato moderní inovativní metoda založená na klasické Chevron osteotomii se provádí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na tamní ortopedické klinice. K vyšetření do ambulance je nutné se předem objednat a to každý všední den mezi 8:00 - 11:00 hodinou na telefonním čísle 495 833 576. Rovněž bude vyžadováno doporučení k vyšetření od praktického lékaře.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.