Popis hemoroidů u dětí
U dospělých i dětí vypadají takřka identicky; jako jakési malé purpurové až fialové uzlíky, bouličky či kožní převisy. Zevní hemoroidy lze samozřejmě jak vidět, tak nahmatat. Uzlíky mohou bolet, pálit, svědit, tlačit, a dokonce i krvácet, ale pozor, také nemusí. Jsou-li v klidovém stavu, mívají často barvu okolní tkáně. Zevní hemoroidy tedy poznáte lehce, vnitřní na sebe upozorní jasně červenou krví či hlenem a mnohdy i bolestí – nicméně spolehlivě je diagnostikuje a vyléčí výhradně lékař.
Příznaky hemoroidů u dětí
- krvavá stolice
- neschopnost produkovat pohyb ve střevech
- pocit plnosti
Příčiny hemoroidů u dětí
Zatímco některé maminky si hemoroidy doslova „vytlačí“ při porodu a „vypěstují“ během těhotenství (zvyšuje se nitrobřišní tlak), u malých dětí k jejich vzniku přispívá například nevhodná strava a nedostatečný pitný režim. Obojí má za následek zácpu a přílišné tlačení při stolici. Maminky potom v dobré víře nechávají malé nešťastníky vysedávat na nočníku a mnohdy se jim snaží jejich „pobyt“ všemožně zpříjemnit – obklopí je hračkami, knížkami, jen ať se jim pěkně sedí. Ano, sedí se jim pěkně, ale dlouho! Což je obrovská chyba.
V některých případech je možné, že se na hlavní příčinu problémů malého pacienta nepřijde. U dospělých hraje určitou roli také dědičnost, charakter zaměstnání, nedostatek pohybu a nadváha. Svou roli sehraje, stejně jako u dětí, strava chudá na vlákninu (ovoce a zeleninu) a třeba i zakysané mléčné výrobky (probiotika), dalším rizikovým faktorem jsou časté průjmy či zácpa a v neposlední řadě též zmíněný nedostatečný pitný režim.
Jak zamezit hemoroidům?
Začněte s přísunem vlákniny, což způsobí změkčení stolice, která se tak stane méně bolestivou. Důležitý je samozřejmě pitný režim. Děti by měly vypít alespoň 1,5 litru vody denně. Nepříjemné pocity, které způsobují hemoroidy, se dají zmírnit několika teplými koupelemi a pomocí studených obkladů na postiženou oblast. Velmi důležité je, aby byla postižená (zanícená) oblast udržovaná v suchu a čistotě.
Hemoroidy a jejich vážnost
Přítomnost hemoroidů může znamenat vážnější zdravotní komplikace. Důležité je, aby došlo k diagnostice dětských hemoroidů a zjištění příznaků vzniku.
- Juvenilní polyp je růst sliznice střeva, což je problém u dětí poměrně častý. Tento syndrom způsobuje růst polypů v tlustém střevě, tenkém střevě a žaludku. Zároveň může vést ke krvácení, průjmu, křečím v břiše a anémii.
- Crohnova choroba je chronické onemocnění, které způsobuje zánět sliznice trávicího traktu. Příznaky mohou zahrnovat průjem, bolesti břicha, krev ve stolici, horečky, hubnutí, bolest kloubů, infekci kůže a podráždění očí.
- Dětská ulcerózní kolitida je chronické onemocnění způsobující zánět tlustého střeva nebo konečníku. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří bolesti břicha, namáhání při pohybu střev a průjem s výskytem krve.
- Syndrom dráždivého tračníku. Příznaky tohoto onemocnění jsou chronické nebo opakující se bolesti břicha, změna vyprazdňování a nadýmání. Syndrom dráždivého tračníku patří mezi nejčastější gastrointestinální onemocnění a projevuje se již v dětství.
Hemoroidy mohou být pro děti nepříjemné a děsivé, i když jdou většinou časem odstranit prostřednictvím hydratace a zvýšeným příjmem vlákniny.
Rady pro rodiče
- Vždy je nutné se důsledně vyhnout manipulativnímu nucení na stolici a samozřejmě zabránit dlouhému vysedávání na nočníku.
- Rizikovým faktorem, a to v mnoha směrech, je nedostatečné množství tekutin ve stravě.
- Dítko by denně mělo dle doporučení odborníků zkonzumovat 5 porcí čerstvého ovoce nebo zeleniny (vláknina, vitamíny, minerály).
- Strava by měla být bohatá na vitamín C a také rutin (obsažený například v pohance a čaji z pohankové natě).
- Nezbytnou prevencí je každodenní pohyb, a to dopoledne i odpoledne.
- Děti nesmí zvedat těžké předměty (nejobvykleji sourozence nebo pejska), a to nejen kvůli hemoroidům!
Hemoroidy u dětí – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět hemoroidy u dětí.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Gergo123