Léčba kocoviny
Pokud už kocovina propukla, je třeba tělu především dodat vodu. Proti žaludeční nevolnosti pak cukry, které byly alkoholem z těla odbourány, nebo Anacid. Za dobrý způsob náhrady krevního cukru se považuje pít med rozpuštěný v teplé vodě či čaji. Alkohol působí jako antivitamín thiaminu, který je významný pro fungování jater. Je tedy potřeba jej po konzumaci alkoholu do těla dodat ve formě vitamínu B. Podle některých studií na kocovinu nejlépe pomáhá hovězí nudlová polévka Yaka mein.
Pokud není kocovina těžká, doporučuje se věnovat se několik desítek minut venkovnímu sportu, například chůzi či plavání, čímž dojde k okysličení krve a utlumení kocoviny. V případě, že se jedná o těžkou kocovinu, doporučuje se spíše klid na lůžku. Někteří jedinci preferují jako léčebnou metodu studenou sprchu, která nastartuje organismus.
Příznaky kocoviny
- Bolesti hlavy, svalů a kloubů
- Motání hlavy (motace)
- Žaludeční nevolnost na zvracení, zvracení
- Celkové rozladění, třes, slabost
- Sucho v ústech
- Dehydratace, sucho v ústech
- Průjem a nadýmání
- Zvýšená slinivost (hypersalivace)
- Přecitlivělost na světlo a hluk
- Hypoglykémie – snížená hladina cukru v krvi (projevuje se pocením, nechutenstvím, rozmazaným viděním, třesem, necitlivostí rtů a jazyka, podrážděností, mdlobou nebo kolapsem, zmateností, pocity chladu, nervozitou, slabostí, zrychlením tepu)
- Může dojít k významnému nebo nevýznamnému krvácení do trávicího traktu (především žaludku)
- Může se dostavovat úzkost a popudlivost
- Někdy zimnice
Problém se žaludkem a zvracením při kocovině
Jakmile se objeví tyto potíže, můžeme říci, že se organismus zbavuje toxinů z těla. I když je tento stav velice nepříjemný, člověk ho musí nějak „rozchodit“. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších projevů kocoviny. Je zcela přirozené, že když máte žaludek na vodě, nechcete vidět a cítit ani nic k jídlu ani k pití. Kdo tento stav zažil (a asi nás nebude málo), ví, o čem je řeč.
Prevence kocoviny
- 2 hodiny před začátkem večírku vypijte sklenici vody s rozpuštěnou tabletou vápníku, tím spolehlivě ochráníte žaludek před překyselením.
- Rozhodně nepijte nalačno, průběžné popíjení tedy prokládejte pojídáním.
- Nemíchejte různé druhy alkoholických nápojů.
- Pozor na sekt, svařené nápoje a sladké likéry, protože cukr urychluje transfer alkoholu do krve, a vy se tak opijete mnohem rychleji.
- Každou sklenici vína zapijte sklenicí minerálky nebo sodovky.
- Před odchodem na lůžko vypijte co nejvíc minerálky s rozpuštěným vitamínem C.
- Rozhodně si nemyslete, že nápoj, který vám žaludek pokazil, jej hned zase napraví – nelijte tedy do sebe další „ panáky“.
Mléko na kocovinu
Někomu se může při představě ledového mléka dělat zle, ani nemusí mít kocovinu, ale jiný na něj nedá dopustit. Ale efekt tento prostředek rozhodně mít může, protože mléko neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou, ovocná dřeň bude nejspíše také kyselá, a proto by vám spíše přitížila. Máte-li rádi mléko, zkuste koktejl z tohoto nápoje, banánu a dvou lžic medu. Tento nápoj je nejen chutný, ale navíc dodá tělu energii a draslík.
Jak vyzrát na kocovinu?
Dostatek tekutin je základ
Hodně pijte, pijte, pijte! Ne alkohol, ale vodu, nesladkou, a pokud možno i bez bublinek. A to už v průběhu večera s alkoholem. Další velkou sklenici si dopřejte před spaním a další hned potom, co se probudíte.
Není dobré jít hned spát
Nechoďte spát hned, jak dopijete poslední sklenici alkoholu, protože ten se do krve neuvolní hned, ale až tak během hodiny. Pokud usnete, nemáte už šanci alkohol zředit vodou.
Tučné jídlo chrání žaludek
Stará rada zní: nepijte nalačno a v jídlech dávejte přednost těm tučnějším. Nemusí jít hned o špek, pomoci může i olivový olej v zeleninovém salátu a podobně. Trik spočívá v tom, že tuk potáhne stěny žaludku a ty jsou pak odolnější vůči překyselení a většímu pronikání alkoholu. Z podobných důvodů mívají někteří lidé den po pitce nepřekonatelnou chuť třeba na chlebíčky s majonézou a podobně. Při kocovině pomůže jídlo jako takové, protože dodá energii a ztracené cukry. Pokud to zvládnete, dejte si vydatnou snídani.
Káva, případně káva s citrónem
Silná ranní káva se ještě donedávna doporučovala i v odborné literatuře. A v domnění, že se druhý den lépe postaví na nohy, si ji mnoho lidí dopřává na závěr večera v hospodě. Mělo to logiku, kofein je – laicky řečeno – protijedem alkoholu. Jenže zároveň stejně jako on odvádí z těla tekutiny, takže jen prohlubuje dehydrataci. A další minus: káva je kyselá, což alkoholem překyselenému žaludku taky zrovna neprospěje. Jediným přínosem tak mohou být povzbuzující účinky, s nimiž se dá snáze přemáhat ospalost.
Silná polévka dodá sílu a spraví chuť
Na nohy vás může postavit i silná polévka, která přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje polévky silným kořením, používá se například chilli nebo pepř.
Coca-Cola a kocovina
U tohoto nápoje jde pravděpodobně spíše o psychologický efekt. Spousta lidí si ho totiž v mysli spojuje s příjemným chladivým osvěžením. Každopádně dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.
Acylpyrin, Ibuprofen
„Léky se moc nedoporučují, je to další zátěž pro zažívací trakt!“ Ale i léky určené proti bolesti vás mohou zbavit potíží s třeštící hlavou i těžkými klouby a svaly, které jsou průvodním jevem kocoviny. Ale pozor, pokud trpíte pálením žáhy nebo silnou nevolností, pak by vám tyto léky jen přitížily. Navíc je třeba vzít v potaz, že zvyšují riziko vnitřního krvácení.
Rozpustné multivitamíny
Velké dávky rozpustných vitamínů vás mohou „vzkřísit“, podobně jako do vody vymačkaná citrónová šťáva. Buďte však opatrní, pokud trpíte zažívacími potížemi, vitamíny nebo citrón vám mohou ublížit, zvláště pak vitamíny s umělou příchutí.
Antacida na pálení žáhy
Léky, které zmírňují zažívací potíže, působí zejména na pálení žáhy a pomohou vám alespoň zmírnit celkové utrpení. Mezi antacida patří jedlá soda bicarbona nebo volně prodejné léky Anacid a Gaviscon.
Zázvor zahání nevolnost
Zázvor je vynikající koření, které oceníte také při kocovině. Funguje totiž jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti.
Bylinné čaje na zažívání
Čaje příznaky kocoviny nezaženou, ale pomohou vám překonat kritické chvíle.
- Mátový čaj – uklidňuje zažívání.
- Řebříčkový čaj – uklidňuje játra a žlučník, které při kocovině trpí nejvíce.
- Pampeliškový čaj – může zmírnit nadýmání a zácpu.
- Fenyklový čaj – pomáhá při plynatosti a nadýmání.
- Heřmánkový čaj – je uklidňující, ale pozor, není vhodný pro alergiky.
Alergici by se měli vyhnout i medu. Ostatní ho mohou zkusit i samotný – stačit by měly tři lžičky. Když si čaj osladíte medem, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba nepříjemné zimnice.
Čerstvý vzduch, pohyb, sprcha
Pokud se na to cítíte, zkuste rychlou procházku. Svižná dvacetiminutová chůze na čerstvém vzduchu vám okysličí krev a měla by zmírnit následky kocoviny. Vlézt si do ranní sprchy vyžaduje sice odvahu, zvláště kdyby měla být studená, ale je to rovněž osvědčený prostředek. A zkuste začít den zvolna, aby vám nedošla energie hned dopoledne.
Vydatný spánek
Máte-li tu možnost, nevstávejte druhý den přehnaně brzy. Vaše tělo je kvůli pití vyčerpané a potřebuje si dostatečně odpočinout. Na druhou stranu vás více než deset hodin spánku už spíše učiní malátnými, než že by vás posílilo.
Domácí pomoc na kocovinu
Ostropestřec mariánský
Víte, proč je ostropestřec mariánský vhodný při kocovině? Chrání játra před toxickými škodlivinami, jako je alkohol. Kromě pomoci při nepříjemných alkoholových stavech se ostropestřec používá dlouhodobě k léčbě jaterních potíží. Tradice používání ostropestřce sahá do 16. století, kdy tehdejší léčitelé objevili jeho účinky na potíže související s játry. Dnes víme, že za léčivé účinky ostropestřce může takzvaný sylimarin, který je obsažen v semenech této byliny.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Steve Collis