Očista těla
Detox s citronovou vodou: Přidejte do 2dl sklenice vlažné vody čerstvě vymačkanou citronovou šťávu z půlky citronu a vypijte tento mix 20 minut před vaší oblíbenou snídaní. Citronová šťáva pomáhá čistit játra a odstraňuje toxiny a tuky z těla.
Ovocné a zeleninové šťávy: Potraviny, které vám pomohou s přirozenou očistou těla a detoxikací, jsou jablka, avokádo, červená řepa, borůvky, zelí, celer a řapíkatý celer, brusinky, lněná semínka a lněný olej, česnek, grapefruit. Snažte se tedy přidat vždy jednu z těchto potravin do jídelníčku místo jednoho hlavního jídla. Z těchto potravin si pokaždé můžete vytvořit originální koktejl dle momentální chuti. Stačí jen zvolené ingredience rozmixovat nebo odšťavnit. Takto připravený koktejl je výborný pro očistu jater a detoxikaci.
Příklad: 2 střední červené řepy, 1 okurka, 1 citron, 3 střední mrkve, 1 jablko, můžete přidat i lněný olej
Kartáčování: Suché kartáčování je starověká ájurvédská metoda, která podporuje krevní oběh, detoxikaci a je velmi uvolňující. Kůže je jedním z největších detoxikačních orgánů těla. Při kartáčování dochází na pokožce k exfoliaci vrchní vrstvy kůže. Kartáčování tělovým kartáčem probíhá tak, že si kartáč, nejlépe o velikosti dlaně, nasadíme na ruku a postupně jemně kartáčujeme celé tělo. Terapie je velmi příjemná, lehkými a pomalými tahy si nenásilně, spíše jemně a hladivě, masírujeme kůži celého těla kartáčem na sucho. Tahy jsou prováděny tak, aby byly v souladu s tokem lymfy a podpořily efekt, kterého chceme dosáhnout. Pomalými a jemnými pohyby stimulujeme lymfatický systém a podporujeme tím drenážní účinek. Malými a rychlými pohyby dosáhneme posílení dané části těla a dodání energie. Pomalými, ale pevnými pohyby podél svalů dosáhneme uvolnění svalových tkání a kloubů. Ošetření kartáčem napomáhá udržet krásně zářivou pokožku, stimuluje krevní mikrooběh, odstraňuje odumřelé buňky, posiluje a zjemňuje pokožku. Preventivně působí proti předčasnému stárnutí, zmírňuje stres a napětí. Pomáhá při ošetřeních proti celulitidě a účinně stimuluje lymfatický systém. Existuje mnoho salónů, které tuto metodu provádějí.
Očista mysli
Během dne se vaše mysl zaplní mnoha myšlenkami na lidi a události. To je stav nabuzení. Navíc bývá mysl mnohdy zatížena i negativními emocemi, jako je hněv, strach či žárlivost, které mysl otupují a uvádějí do stavu tamasu. Měli byste se snažit svou mysl od těchto myšlenek a emocí oprostit a uvést ji do klidu. Existuje několik pozitivních psychologických technik zvaných „intervence“, které mohou být prospěšné. Duševní očista je třešničkou na dortu osobního čisticího procesu. Je součástí procesu, který posiluje mysl a pomáhá nám v každodenním životě.
- Tři dobré věci každý den: Pokuste se zapisovat si tři věci, které se daří a proč. Udělej toto každý den po dobu jednoho týdne.
- Silné stránky: Zkuste si zapisovat, co si myslíte, a ze zápisků si vyberte své osobní silné stránky (například tvořivost nebo věrnost), ty pak používejte denně.
- Pětiminutový rychlý zápis: Jedná se o techniku, která je vytvořena na základě klíčových myšlenek pozitivní psychologie a je neocenitelná pro čištění mysli. Postačí vám pouze pět minut každý týden zapsat každou negativní myšlenku, která přijde do vaší mysli. Pak tento kus papíru roztrhejte, zakopejte, skartujte nebo spalte.
- Meditace: Zkuste meditovat každý den, i když to bude jen minuta nebo dvě. Jediné, co musíte udělat, je tiše se posadit a nechat myšlenky přicházet a odcházet a zhluboka dýchat. Ujistěte se, že máte vypnutý telefon, počítač nebo cokoliv, co by vás mohlo rozptylovat. Buďte jen sami se sebou. Mediace je starověká disciplína, která opravdu funguje. Bylo prokázáno, že snižuje krevní tlak a zlepšuje celkový zdravotní stav.
- Vděčnost: Každý den před spaním se ptejte stejnou otázkou: „Jsem vděčný?“ A pak vyjádřete svou vděčnost lidem kolem sebe v aktuálním dnu. Udělejte si z této techniky každodenní malý rituál. Zkuste si také vést deník vděčnosti. Zapište si každý den 10 věcí, za které jste vděční. Budete se divit, co budete mít napsáno. Vděčnost vám zvedne náladu a naplní duši pozitivy. Pokud jde o měřitelné přínosy pro zdraví, vědci tvrdí, že vděčnost podporuje optimismus, který má prokazatelně pozitivní vliv na imunitní systém.
- Servis: Zkuste být potřebný ostatním, ať už se jedná o pár hodin týdně, měsíčně, nebo ročně. Najděte si oblast, která vám vyhovuje, udělejte něco užitečného a potřebného pro ostatní. Může se jednat o charitu, brigádu, pomoc blízké osobě, to záleží jen na vás.
Tento návod opravdu není složitý a nenaruší vám zaběhlé životní návyky, naopak vás obohatí a nastartuje. A o tom to je.
Autor: © svevi
Foto: © freely