Je černá stolice nebezpečná?
Kdy byste měli zpozornět, pokud uvidíte černou stolici? Pokud vaše černá stolice vypadá dehtově nebo lepkavě a má silný zápach. To totiž může být melena.
Melena znamená, že někde uvnitř těla dochází ke krvácení. Nejčastěji to bývá krvácení do žaludku, tenkého střeva nebo pravé strany tlustého střeva.
Vnitřní krvácení je vždy vážné, zvláště když nemůžete určit, zda je zastaveno nebo stále pokračuje.
Účinky alkoholu na stolici
- Pití alkoholu může zrychlit trávicí systém, což vede k pohybu střev. Alkohol může způsobit, že trávicí systém bude pracovat rychleji než obvykle. Jelikož obsah žaludku rychleji projde tenkým a tlustým střevem, tělo nemusí být schopno vstřebat normální množství vody. Tento nedostatek reabsorpce může mít za následek řídkou, vodnatou stolici. Vzhledem k tomu, že trávicí systém pracuje rychleji než normálně, může být potřeba vykonat potřebu naléhavá. Po požití alkoholu můžete často zažít průjem.
- Alkohol může způsobit vážné změny ve funkci trávicího systému. Může zahltit gastrointestinální trakt a způsobit střevní zánět.
- Alkohol může způsobit naopak i zácpu, protože účinkuje jako diuretikum. Diuretikum je vše, co způsobuje, že tělo vytváří více moči, než je obvyklé. Tento účinek může vést k dehydrataci, protože častěji močíte, ale nepřijímáte dostatek nealkoholických tekutin. Pokud dojde k dehydrataci, tlusté střevo si vezme co nejvíce vody z odpadu, než opustí tělo. Tato reabsorpce může způsobit tvrdou, suchou stolici, která je obtížně průchodná.
- Alkohol dráždí střeva, způsobuje zánět ve výstelce střev, který brání střevu vstřebávat živiny stejně jako obvykle. Vše, co tělo nedokáže vstřebat, projde střevem a ven z těla jako odpad. Proto můžete produkovat více odpadu než normálně poté, co vypijete alkohol, a to může způsobit, že budete mít častější stolici.
Tyto problémy mohou být horší, pokud již trpíte nějakými střevními problémy, jako je například syndrom dráždivého tračníku. V některých případech může být člověk nesnášenlivý vůči některým nebo všem druhům alkoholu. Lepek v pivu nebo třísloviny ve víně mohou podráždit žaludek.
Trávicí systém každého člověka je jiný. Lidé, kteří pijí pravidelně nebo ve velkém množství, mohou časem zjistit, že alkohol dráždí jejich žaludeční sliznici. Tito jedinci mohou mít častější střevní problémy.
Jak zabránit tomu, aby alkohol ovlivnil vaši stolici?
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak omezit účinky alkoholu, je pít s mírou. Doporučené bezpečné limity pro příjem alkoholu jsou u žen jeden nápoj denně a u mužů dva nápoje denně.
Příklady jednoho standardního nápoje:
- 350 ml 5% piva ležák;
- 250 ml 7% sladkého likéru;
- 150 ml 12% červeného vína;
- 50 ml 40% lihovin.
Můžete sledovat, které alkoholické nápoje mají na váš organismus nejhorší vliv a buď je nahradit alternativou, nebo omezit jejich konzumaci.
Zkuste se také vyhnout míchání alkoholu a nápojů obsahujících kofein, jako jsou energetické nápoje a káva. Kofein může podráždit žaludek, zrychlit trávicí systém a možná způsobit, že budete muset častěji kakat.
Před pitím alkoholu se ujistěte, že máte plán, jak zůstat hydratovaní pitím velkého množství nealkoholických tekutin. Střídání každého alkoholického nápoje s nealkoholickým nápojem a pitím vody po celý večer může pomoci předejít dehydrataci a následně předejít zácpě následující den.
Jaké jídlo sníst před pitím alkoholu?
Pro omezení vlivu alkoholu na žaludek a střeva je vhodné se předem najíst, než pít alkohol nalačno. Jídlo může zpomalit vstřebávání alkoholu a zabránit jeho kontaktu s výstelkou žaludku.
Nejlepší potraviny, které si můžete dát před alkoholovým mejdanem, jsou syté potraviny plné vlákniny. Mezi potraviny, kterým je třeba se vyhnout, patří kořeněná, kyselá nebo smažená jídla, protože mohou dráždit žaludek, když je pak zkombinujete s alkoholem. Dostatek jídla v žaludku může pomoci omezit některé účinky alkoholu na vaše tělo.
Vhodné potraviny před pitím alkoholu:
- banány;
- brambory nebo batáty;
- avokádo;
- luštěniny, jako jsou fazole pinto;
- pohanka;
- freekeh - obilná potravina vyrobená ze zelené tvrdé pšenice.
Je důležité pít dostatečné množství tekutin, aby stolice zůstala měkká a snadno se vyprazdňovala. Pokuste se kakat každý den ve stejnou dobu, aby si vytvořili pravidelný režim vyprazdňování. Neměli byste se však namáhat, abyste si stolici vynutili.
Kdy navštívit lékaře?
Průjem po pití alkoholu by neměl trvat déle než 48 hodin. Jakmile tělo metabolizuje alkohol, neměl by na tělo nadále působit.
Pokud průjem trvá déle než 48 hodin, může způsobit dehydrataci a další potenciální zdravotní problémy. V takovém případě je na místě vyhledat lékařskou pomoc a léčbu. Můžete totiž potřebovat perorální rehydratační roztok, který by nahradil ztracené soli a elektrolyty.
Při zácpě byste měli pít hodně vody, jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny a věnovat se fyzickému cvičení. Pokud je zácpa přetrvávající, může lékárník doporučit mírné projímadlo Gutalax.
Je důležité navštívit lékaře, pokud je stolice tmavá nebo je v ní jasně červená krev, která se objevuje i po několika dnech abstinence. Tyto příznaky mohou naznačovat závažnější zdravotní problém.
Můžete také vyhledat radu lékaře, pokud alkohol nepříznivě ovlivňuje váš život. Mezi známky potenciálního problému s alkoholem patří pití více, než bylo zamýšleno, rizikové chování a neschopnost omezit konzumaci alkoholu. Alkohol pak může dráždit trávicí systém a změnit způsob, jakým tělo vstřebává tekutiny. Může změnit pravidelnost stolice a může mít za následek průjem nebo zácpu.
Nadměrné pití alkoholu může časem poškodit žaludek a střeva. Omezení příjmu alkoholu, jídlo před jeho pitím a udržení hydratace při pití alkoholu může předejít problémům v následujících dnech.