Lupénka na hlavě
Někdy může být lupénka hlavy lepší i bez léčby. Pokud tomu tak není, může vám tato příručka pomoci s nalezením správné léčby. Léčba lupénky hlavy může trvat několik měsíců nebo déle, aby se lupénka hlavy dostala pod kontrolu. Ale jakmile tak bude učiněno, můžete být schopni udržet lupénku hlavy pod kontrolou pomocí šamponů nebo hydratačních prostředků.
Zahájení léčby lupénky hlavy
Mezi nejběžnější procedury pro mírnou lupénku hlavy patří moderní léky, které se používají přímo na pokožku hlavy. Nicméně pokud trpíte těžkou lupenkou nebo máte lupénku jinde na těle, tak je nutné, abyste systémové léky brali perorálně nebo pomocí injekcí. Jestli lupénka hlavy špatně reaguje na léky po opakovaném použití, může lékař jinak kombinovat léčbu nebo může změnit typ léčby.
Jedním z prvních kroků v léčbě lupénky hlavy je její změkčení a odstranění šupin. To usnadní lékům lépe proniknout a odstranit chorobu.
Změkčení pokožky
- Pomocí kyseliny salicylové v gelu, která je určena na změkčení šupin lupénky, díky změkčení se snáze odstraňují tyto šupiny. Mezi další změkčovadla patří močovina, kyselina mléčná a fenol.
- Kartáčem nebo jemným hřebenem mohou být tyto šupiny uvolněny a vyčesány.
- Pomocí šamponu nebo mýdla s obsahem kyseliny salicylové mohou být odstraněny šupiny z pokožky hlavy.
- Použití dalších změkčovadel, jako je vazelína, krém, olej, pleťová voda nebo mastě, mohou také pomoci s odstraněním šupin z pokožky hlavy.
Rady pro změkčení pokožky
- Dejte si vazelínu na malé bavlněné kuličky a vložte si je do uší, aby se do nich nedostal lék na změkčení.
- Užívejte léky na změkčení pokožky střídmě, protože mohou způsobit podráždění pokožky a mohou oslabit vlasové kutikuly, což způsobuje dočasnou ztrátu vlasů.
- Po aplikaci změkčovadel si pokapávejte postiženou oblast pokožky hlavy olejem nebo hydratační pleťovou mastí.
- Vetřete krém nebo mast přímo na pokožku hlavy.
- Pokožku hlavy si zakryjte koupací čepicí, aby byla posílena účinnost léků, ale pouze tehdy, pokud vám to sdělil lékař.
Jak proti svědění lupénky
- Po umytí hlavy šamponem použijte kondicionér.
- Omezte používání nástrojů pro styling, které vyvolávají teplo jako je fén.
- Na svědící skvrny používejte mokré ručníky, studené zábaly nebo studenou vodu.
- Používejte dehtové šampony, šampony s mentolem, střídmě kortikoidy nebo perorální antihistaminika.
Léčba mírné lupénky hlavy
Pokud máte mírnou lupénku hlavy, tak vám lékař může doporučit tyto procedury:
Výrobky z černouhelného dehtu
Výrobky z černouhelného dehtu jsou volně prodejné, zejména se jedná o šampony, krémy, gely, masti a mýdla. Účinnost těchto procedur se liší, ale mohou pomoci v růstu kůže a snížení zánětu, svědění a velikosti lupénky. Chcete-li používat černouhelný dehtový šampon, tak ho nejprve musíte vmasírovat do pokožky hlavy a nechat ho působit po dobu 5 minut před důkladným opláchnutím. Také můžete použít další výrobky, které obsahují dehet a účinkují přes noc. Barvení a specifická dehtová vůně jsou hlavní nevýhodou. Nemedikovaný kondicionér po šamponování může způsobit reakci dehtového šamponu.
Kyselina salicylová
Tento chemický peelingový prostředek je k dispozici ve volně prodejných přípravcích, které nejsou na předpis. Jedná se o šampony a mýdla. Používají se ke změkčení šupinatění, díky čemuž je pak snazší odstranění lupů.
Léčivé šampony
Tyto šampony jsou k dispozici jak s obsahem černouhelného dehtu, tak i jiných dehtů. Dehtové šampony se mohou používat denně na léze na hlavě.
Steroidy
Steroidy mohou být aplikovány do izolovaných lézí na hlavě, pokud se jedná jen o několik lézí.
Léčba středně těžké až těžké lupénky hlavy
Lékař vám může předepsat lokální steroidy k léčbě středně těžké až těžké lupénky hlavy. Steroidy se pohybují od mírných až k silným. Některá lokální léčba je aplikována přímo na kůži, zejména pomocí šamponování a proplachování.
Druhy lokálních léků
- Psoriatec je krém, který se aplikuje jednou denně po dobu 10 až 30 minut a je k dispozici na zahraničních internetových obchodech.
- Infadolan, což je volně prodejná krémová forma vitaminu D. Používá se na noc a po aplikaci by měla být pokryta hlava koupací čepicí. Tento krém by neměl přijít do kontaktu s očima.
- Taclonex je kombinace typu vitaminu D a silných steroidů. Tento produkt se aplikuje jednou denně. Může být používán po dobu dvou týdnů, nebo dokud není pokožka vyčištěna. Ale neměl by se používat déle než 8 týdnů. Měli byste se vyhnout kontaktu s očima. Lék Taclonex je dostupný jen v zahraničních internetových obchodech. V ČR se dá lék Taclonex nahradit společným užíváním masti Infadolan a kortikoidní masti Beloderm, která je na lékařský předpis.
- Tazorac obsahuje mimo léčivé látky Tazaroten také vitamin A je v krémové nebo gelové podobě. Tazorac zabraňuje vysychání pokožky a je k dispozici v zahraničních internetových obchodech.
Nepoužívejte silné steroidy po více než dvou týdenních cyklech. Pozorně si pročtěte příbalový leták.
Systémová léčba lupénky
Pokud máte středně těžkou až těžkou lupénku jinde na těle, může vám také pomoci jeden z těchto léků.
- Methotrexat inhibuje enzym zapojený v rychlém růstu kožních buněk.
- Ústně podávané retinoidy pomáhají kontrolovat množení buněk.
- Cyklosporin tlumí klíčové buňky imunitního systému.
- Biologická léčba cílená na konkrétní části imunitního systému.
Potenciální vedlejší účinky prodiskutujte se svým lékařem.
Léčba pomocí UV záření
Ultrafialové světlo je další možností léčby lupénky hlavy. Ale je zde nevýhoda, že vlasy zablokují světlo a bývá pak těžko dosaženo rovnoměrného osvícení pokožky. Ruční zařízení, neboli UV hřeben může přímo poskytnout vyšší dávku tohoto světla.
Jak léčit infekci při lupénce?
Pokud budou odstraněny šupiny z lupénky na hlavě, tak může dojít k infekci. Dokonce mohou být nakaženy i lymfatické uzliny, které budou šířit infekci. Lékař vám může předepsat antimikrobiální léčbu na tento problém.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: ©Eisfelder