Léky na spaní bez předpisu
Nespavost se dá léčit pomocí volně prodejných léků. Tyto léky jsou vhodné pouze pro přechodnou nebo krátkodobou nespavost. Jakmile by byly tyto léky používány déle, může dojít ke změnám spánku. Zároveň může být vytvořena závislost na tyto léky. Pokud jde o chronickou nespavost, měla by být vždy diagnostikována a léčena odborníkem, tedy lékařem.
Na zdravý spánek užívejte melatonin
Melatonin je jeden z nejdůležitějších spánkových regulátorů, který si produkuje zdravé tělo samo (v mozku – šišince). Jeho hladina roste obvykle převážně večer, kdy jsme navyklí na spánek. Jeho nedostatečná tvorba pak může vést ke spánkovým poruchám. Melatonin usnadňuje usínání, a je tudíž velmi vhodný na obnovení normálního cyklu spaní narušeného třeba cestováním do jiných časových pásem nebo prací na směny. Je výborný pro starší lidi a seniory, protože přirozená tvorba melatoninu organismem člověka s přibývajícím věkem výrazně klesá. Lze jej užívat podle potřeby nebo dlouhodobě. Pokud vám nezabere hned napoprvé, nezoufejte a vydržte s užíváním několik večerů po sobě (úplně nejlépe pokaždé ve stejný čas).
Doporučená denní dávka je 1–5 mg melatoninu půl hodiny až hodinu před spánkem. Pozor: Nikdy nekombinujte s alkoholem nebo jinými léky na spaní!
Těhotenství a kojení
Užívání melatoninu během těhotenství a kojení není nějak škodlivé. Ale při aplikování ve vysokých dávkách může mít vliv na antikoncepci. Taktéž může dojít ke zvýšení hladiny prolaktinu.
Interakce
Ačkoli se melatonin prodává jako doplněk stravy, je důležité brát v potaz, že se jedná o lék. Jako každý lék, tak i tento má své vedlejší účinky, které mohou mít různé interakce s jinými léky. Úroveň melatoninu může být zvýšena i jinými léky, jako jsou například selektivní inhibitory, antidepresiva (Prozac, Sertralin) a mnoho dalších.
Vedlejší účinky
Nejčastějším nežádoucím účinkem melatoninu je ospalost. Proto je důležité vyvarovat se některých činností (například řízení automobilu), nebo si vzít lék čtyři až pět hodin před takovouto činností. Melatonin může způsobit svědění, abnormální srdeční tep a bolesti hlavy.
Tento lék je získáván z živočišných zdrojů, nebo synteticky z laboratoří. U melatoninu získaného z živočišných zdrojů je vyšší riziko vzniku kontaminace, což může vést k alergické reakci nebo přenosům různých virů.
Melatonin – cena
Zde nabízíme seznam prodejen, ve kterých se dá sehnat melatonin nejlevněji.
Lék na spaní bez předpisu
Dalším účinným lékem na spaní je Doxylamin, který se používá k usínání a na poruchy spánku. Zda je osoba vzhůru, nebo spí, se řídí neurotransmitery v mozku. Dalo by se říci, že dochází k aktivaci stavu bdění, který se střídá s klidovým režimem. Aktivujícím neurotransmiterem je histamin. Tento lék je volně prodejný, ale jen na německém trhu, lze ho koupit například zde.
Babské rady na spaní
- Uložte se ke spánku mezi 21.–22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
- Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
- Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu.
- Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
- Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
- Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s volným okrajem (gumičkou).
- Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku – počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy a jiné.
- Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
- Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví. Po nějakém čase se dostaví ospalost.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Steve Collins