Léčivé účinky kardamomu
Stejně jako téměř každé koření i kardamom byl od pradávných dob používán také jako léčivo. Dnešní věda potvrdila, že jeho účinné látky uvolňují křeče v trávicím systému, chrání žaludeční sliznici, podporují nervovou soustavu a účinkují mírně močopudně. Také působí antibakteriálně, antimykoticky a jako antivirotikum. Kardamom je vhodný téměř pro každého, opatrnost se doporučuje jen lidem, kteří mají nějaké problémy se žlučníkem.
Z kardamomu se nejčastěji v domácích podmínkách připravuje nálev, který si nachystáme tak, že jednu lžičku koření zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat zhruba patnáct minut. Tento nápoj je ideální při problémech s trávením, pije se třikrát denně před každým hlavním jídlem. Můžeme jej také kloktat při bolestech krku nebo popíjet s medem (teplý, ale ne horký) během nachlazení. Pokud nás trápí nějaká chřipka, přisypávejme špetku koření téměř do každého nápoje či jídla, které během nemoci konzumujeme.
Zdravotní účinky kardamomu
- Pomáhá ke správnému trávení, působí preventivně proti různým virům.
- Má posilující účinek na organismus a také napomáhá zklidnit bolesti revmatického původu.
- Skvěle pomáhá proti plynatosti, srdeční slabosti, léčbě zánětů dásní a zubů.
- Zrychluje léčbu kůže, působí jako prevence při onemocnění dýchacích cest, astmatu a zápalu plic.
- Uleví při bolestech v krku, ledvinových a žlučníkových kamenech.
- Jako první pomoc prý působí i při hadím uštknutí a bodnutí škorpionem.
- Ověřeným účinkem je zklidnění žaludku a celého trávicího ústrojí, dále je známo, že funguje na potenci a jako afrodisiakum pro mužskou část populace.
- Čaj s kardamomem pomáhá při stresu, únavě, přepracování nebo depresi.
- Semena kardamomu spolu s medem zlepšují kvalitu zraku.
- Pomáhá i na zklidnění nervů (stačí žvýkat pár zrnek), působí antisepticky a osvěžuje dech.
Kardamom v medicíně
Semena kardamomu používá například tradiční čínská medicína, kde je přidáván k bylinám, které jsou tonizující a těžko stravitelné – kardamom totiž zlepšuje trávení a pomáhá s regulací zažívání. Dále jej tato medicína využívá pro zmírnění nepříjemných stavů v těhotenství, jako jsou:
- zvracení;
- bolesti břicha;
- nechuť k jídlu;
- průjem;
- ranní nevolnost.
Využití kardamomu v ájurvédské medicíně je podobné jako v čínské. Užívá se zde na podporu trávení, ke zmírnění zažívacích potíží, při nevolnosti, zvracení a zmírňuje koliku. Také léčí nechutenství, nervové poruchy a obecně vede k lepší náladě. Doporučuje se žvýkání kardamomu, protože zlepšuje dech.
Recepty na čaj s kardamomem
Východoevropský kardamomový čaj
Čaj z kardamomu se připravuje nejlépe z lusků. Jde o lahodný čaj, který je ideální na zimu, protože zahřívá organismus a brání jej před nachlazením, kašlem a chřipkou. Na výrobu tohoto čaje budete potřebovat:
- 4 lusky kardamomu
- 4 kuličky černého pepře
- 4 kousky hřebíčku
- 1 celou skořici
- několik plátků čerstvého zázvoru
Všechny ingredience se vloží do konvice na čaj a poté zalijí vroucí vodou. Čas louhování je mezi 20 až 30 minutami. Pro zlepšení chuti je možné přidat trochu mléka nebo medu. Tento čaj pijte dvakrát denně.
Domácí kardamomový čaj s pomerančovou kůrou a zeleným čajem
Do tohoto čaje je možné přidat i pomerančovou kůru nebo trochu cukru, medu či agáve.
Potřebujete:
- 8–10 lusků zeleného kardamomu
- 2 sáčky zeleného čaje
- 1 polévková lžíce strouhané pomerančové kůry
Dejte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu. Poté přidejte zelené lusky a vařte je ve vodě po dobu 2 až 3 minut. Po uvaření lusků vložte sáčky se zeleným čajem a pomerančovou kůru a nechte louhovat po dobu 5 až 10 minut. Po vylouhování vyjměte čajové sáčky i lusky. Nakonec můžete přidat trochu cukru, nebo medu či agáve.
Indický bylinný čaj ze zázvoru, kardamomu a citronové trávy
Budete potřebovat:
- 3 až 4 sáčky černého čaje
- 1 až 2 lžičky zázvoru
- 2 až 3 drcené lusky kardamomu
- 1 svazek citronové trávy
- 3 až 4 lístky máty
- 3 až 4 lístky bazalky
- 8 čajových lžiček třtinového cukru
Do konvice na čaj dejte vařit vodu, mezitím si oloupejte zázvor a nakrájejte jej na malé kousky (nastrouhejte). Lusky kardamomu rozdrťte. Přidejte citronovou trávu (můžete ji nakrájet), lístky máty a bazalky. Tuto směs bylinek zalijte vroucí vodou a nechte louhovat po dobu 7 až 8 minut, dokud se nezmění barva vody. Výsledná barva by měla být mírně nažloutlá. Jakmile je vylouhováno, přidejte třtinový cukr, sáčky černého čaje a po dobu dalších 3 minut nechte louhovat, dokud nebude mít voda načervenalý odstín. Poté se vše vyndá nebo přecedí a čaj se může pít.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Jastrow