Facebook Síť X Pinterest email tisk

Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Naposledy upraveno

Hlavní stránkaZažívání

LNĚNÉ SEMÍNKO A KEFÍR je jedno z témat, o kterém si můžete přečíst v tomto článku. Zdraví tlustého střeva je nezbytné pro celý organismus. Tlusté střevo má totiž schopnost zbavit organismus odpadu a absorbovat životně důležité živiny ze stravy. A to může pouze zdravá sliznice ve střevech, která je nezbytná i pro naši imunitu. Naštěstí existují potraviny, které napomáhají očistě střev, tedy i regeneraci organismu, a mezi ně patří kefír a lněné semínko.


Obsah článku

Účinky

Kefír a lněné semínko patří mezi superpotraviny. Zajímá vás proč? Tak si přečtěte následující řádky.

Kefír chutná podobně jako jogurt, je to hladká bílá směs, která je plná enzymů s obsahem probiotik. Kefírové částice jsou doslova nabité makro- i mikroživinami, esenciálními vitamíny a minerály, jako jsou bílkoviny, vitamín B, vitamín K, kyselina listová, draslík, hořčík, fosfor. Kefír vzniká kvašením za pomoci kefírové kultury. Domněnka některých lidí, že stačí nechat zkysnout krabicové mléko, je opravdu mylná. Obecně existují dva druhy kefírové kultury. Mléčný druh žije a rozmnožuje se v mléce, má mazlavou, gelovitou konzistenci bílé barvy (vypadá jako malé měkké růžičky květáku) a krmí se laktózou, zatímco vodní druh žije ve sladké vodě, je pružný, průsvitný a křehký. Kefírová houba je vlastně společenstvím různých druhů kvasinek a bakterií. Schopností kefíru jakožto přírodního probiotika je tedy udržovat střevní mikroflóru v perfektní kondici.

Lněné semínko je plodem lnu setého a obsahuje přibližně 42 % tuku. Mastné kyseliny lněného oleje jsou ze 47–71 % tvořeny omega-3 mastnou kyselinou α-linolenovou, z 10–22,5 % kyselinou olejovou (omega-9), z 12–24 % kyselinou linolovou (omega-6), z 4–7 % nasycenou kyselinou palmitovou a z 2–4,5 % nasycenou kyselinou stearovou. Lněně semínko dále obsahuje okolo 20 % bílkovin a 29 % sacharidů, z toho 27 % je vláknina. Mezi další důležité složky patří fytoestrogeny, fenolické látky (především lignany), slizy, vitamíny B1, B6, B3, kyselina pantothenová, hořčík, zinek, železo a vápník. Látky obsažené ve lněném semínku mohou zabraňovat nebo snižovat riziko vzniku některých onemocnění. Vliv mají hlavně omega-3 mastné kyseliny, vláknina, antioxidanty a lignany. Doporučená denní dávka jsou přibližně 2 polévkové lžíce lněného semínka. Výhodou užívání lněného semínka je i fakt, že dosud nebyly zjištěny vedlejší účinky, pouze se při opravdu nadměrné konzumaci může negativně projevit neurotoxický vliv obsaženého linamarinu a imunosupresivní vliv cyklických nonapeptidů. Všechny odrůdy lnu mají stejnou nutriční hodnotu.

Recept na přípravu

Ingredience: lněné semínko (vždy čerstvě umleté), kefír

Postup: Čerstvě umelte požadované množství lněného semínka a vsypte je do kefíru. Promíchejte a ihned vypijte na lačno.

Po dobu tří týdnů užívejte lněné semínko s kefírem, a to vždy ráno na lačný žaludek – místo snídaně. Konzumace této směsi za dobu 3 týdnů vyčistí vaše střeva, přičemž zachová střevní mikroflóru. Len absorbuje a odstraňuje škodliviny v těle a snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Očistu provádějte pouze tehdy, pokud jste v dobrém zdravotním stavu. Kúra není vhodná pro těhotné, ženy plánující těhotenství a jedince s alergiemi na len.

Další jídlo by mělo následovat přibližně 2 hodiny poté. Dobré je vynechat mouku, cukry, mléko, maso, kávu. Vhodnou stravou jsou luštěniny, zelenina, ovocné šťávy.

Postup a dávkování

Očistná kúra je rozdělena do 3 týdnů a je jednoduchá. Každé ráno si dejte k snídani kefír s čerstvě rozemletým lněným semínkem.

1. týden: 1 polévková lžíce pomletého lněného semínka a 100 ml kefíru (cca 7 lžic kefíru)

2. týden: 2 polévkové lžíce pomletého lněného semínka a 100 ml kefíru (cca 7 lžic kefíru)

3. týden: 3 polévkové lžíce pomletého lněného semínka a 150 ml kefíru (cca 10 polévkových lžic kefíru)

Vychytávky

Lněné semínko uložte do lednice.

Požadované množství lněného semínka rozmixujte těsně před konzumací, i když některé zdroje tvrdí, že lze „lněnou mouku“ připravit do zásoby a nechat v uzavřené nádobě v lednici.

Nikdy nepoužívejte celé lněné semínko, takto nemá léčebné účinky!

Lněná semínka sypte do kefíru bezprostředně před konzumací, aby nedošlo k nabobtnání.

Očistnou kúru je vhodné doplnit konzumací pitné vody – cca 8 sklenic vody.

Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto:
© Juli

přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku

Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

maminkaa

Je toto doporučení vhodné i pro pacienta, který má problémy se zažíváním a je mu zavedena trvalá kolostomie? Stále nemohu vyladit vyprazdňování, musím i 3 x denně používat laktulozu.
DĚKUJI.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

Mária Vašíčková

Dobrý den,

ráda bych se zeptala k detoxikační kůře lněným semínkem. Píšete, že semínko nemá nabobtnat. Dokážete objasnit, z jakého důvodu by to měl být problém? Také jsem nikde nenašla odpověď na otázku, jak často lze tuto třítýdenní kůru praktikovat.

Děkuji předem za reakci

Majka Vašíčková z Čejkovic

Počet odpovědí: 3 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět


Slinivka a červená řepa
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Vyšetření tlustého střeva na gastroenterologii
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>

Zajímavé články

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.