Potrava
Jestliže jsme běžní strávníci, kteří si dopřávají maso, pečivo z bílé mouky, cukr, zákusky, kávu a občas i alkohol, měli bychom zbystřit. Naše tělo může být ohroženo acidózou, tedy překyselením. Asi sami tušíme, že správnou volbou nejsou ani polotovary, chemicky nebo předem tepelně upravované potraviny z obchodů nebo různé poživatiny. Vhodný není ani nikotin a velké množství léků či syntetických potravinových doplňků. Pozor bychom měli dát i na chronický nedostatek vitamínů a stopových prvků. Tělo vinou jejich nedostatku totiž nedokáže dokončit některé z procesů látkové přeměny. Naopak ideální stravou a správnými stravovacími návyky můžeme svému organismu velice prospět. A neznamená to ani, že bychom se museli připravit třeba o své oblíbené knedlíky. Přečtěte si, které potraviny způsobují překyselení, a které naopak podporují odkyselení těla.
Odkyselování přispívá také dostatečné žvýkání potravy. Sliny totiž obsahují látky, které pomáhají udržet pH v optimální rovině. Je proto nanejvýš důležité každé sousto pečlivě a důkladně rozžvýkat, abychom dali slinám možnost konat to, k čemu byly stvořeny.
Duševní rozpoložení
Nepodceňujme ani psychiku. Naše tělo je velice důmyslný systém, ve kterém i negativní duševní rozpoložení může napáchat velké škody. Časté rozčilování, přebytek stresu, ale také například strach a úzkost, to všechno jsou emoce, které bohužel překyselení značně přispívají. Aktivují totiž v těle nadměrnou tvorbu kyselých látek. Přitom se jedná o nepříjemně začarovaný kruh. Dokud se neocitne náš organismus v harmonii, nebude v harmonii ani naše psychická stránka.
Dýchání
Zajímavým momentem je i správné dýchání. Mělo by být hluboké a pravidelné. Dostatečný přísun kyslíku totiž napomáhá regulovat množství kyselých látek v krvi. Naproti tomu mělké, nepravidelné a celkově nedostatečné dýchání způsobuje hromadění CO2 v krvi a spolu s ním mimo jiné i vznik kyseliny uhličité.
Životní prostředí
Mnoho z nás je dítky měst denně vystavovanými smogu, výfukovým zplodinám, elektrosmogu a dalším jedovatým látkám z ovzduší. Bohužel ani takové prostředí nenapomáhá pH rovnováze našeho těla.
Rozpoznání překyselení
Dlouhodobá únava, přetažení, snížená výkonnost a pocit vyčerpanosti. Bolesti hlavy, zad, svalů. Časté pálení žáhy, zažívací potíže, špatné trávení. Ekzémy, zhoršené hojení ran, parodontóza, ale také častý pocit chladu v těle, studené končetiny, podrážděnost, patrná změna hmotnosti, snížená imunita, časté špatně identifikovatelné bolesti a také třeba padání vlasů. To všechno mohou být příznaky, při kterých nám organismus sděluje: „Pozor, jsem překyselený, udělejte s tím něco dřív, než bude zle!“ A ono může být hodně zle, ale o tom v jiném příspěvku. Signály mohou napovědět. Skutečná míra acidózy se pak dá poměrně snadno zjistit i v domácích podmínkách. Stačí ponořit do ranní moči lakmusový papírek, případně použít sadu pro zjišťování pH v bazénech. Hodnota pH moči se obvykle pohybuje v rozmezí 5–7 a ovlivňuje ji mimo jiné potrava: rostlinná strava moč alkalizuje, živočišná naopak acidifikuje. Hodnoty pod 5 signalizují acidózu (překyselení), nahromaděné toxiny a škodlivé látky v těle. Měli bychom zbystřit, i nepatrné překyselení může velice snadno přerůst v akutní. Naproti tomu měření kyselosti organismu pomocí krve se ukazuje jako poměrně nespolehlivá metoda. Tělo mobilizuje veškeré své síly, bere ze zásob, jen aby této důležité tekutině udrželo optimální pH. A tak i silně překyselený organismus může dlouho vykazovat poměrně neutrální hodnoty pH. Samozřejmě můžeme nechat stanovení acidity organismu na odbornících, kteří nám zároveň poradí, co a jak ve své životosprávě upravit, případně zcela změnit.
Jak na odkyselení organismu
Účinnou zbraní proti překyselení mají být údajně dechová cvičení a relaxace, fyzická aktivita, změny ve stravování a životním stylu a podobně. Protože samotná myšlenka překyselení vznikla pravděpodobně jako komerční tah, je samozřejmě v prodeji i bezpočet nijak zvlášť levných přípravků, pomůcek a prostředků, jak s tímto problémem bojovat.
Odkyselení organismu a hubnutí
Pokud patříte mezi zastánce teorie o překyselení a myslíte si, že by tento problém mohl být jednou z příčin vaší nadváhy, měli byste vědět, že mezi hlavní údajné důvody vzniku překyselení patří špatná skladba jídelníčku a nevhodný životní styl. Zejména pak:
- přemíra masa a mléčných výrobků
- jednoduché cukry
- alkohol a kofein
- kouření
- těžká tučná jídla, konzervovaná a chemicky upravovaná jídla
- znečištění prostředí a potravin (v důsledku intoxikace půdy chemikáliemi)
Výše uvedené věci byste se tedy měli snažit ve svém životě omezit nebo zcela vynechat – u některých faktorů to samozřejmě bude velký problém (těžko ovlivníte znečištění ovzduší a půdy). Ať už v překyselení věříte, či nikoli – omezením kouření, alkoholu, tučných a těžkých jídel či cukrů rozhodně nic nepokazíte, právě naopak. Vaše nadváha půjde téměř jistě dolů, ať už bylo její příčinou cokoli.
Faktory způsobující překyselení
- nesprávný způsob stravování, rychlé polykání se spoustou vzduchu
- poruchy trávení a plynatost
- chronické problémy s ledvinami
- diabetes
- zánět – zvýšená tělesná teplota
- lokální nedostatek kyslíku
- nevyváženost kardiovaskulárního systému
Alkalický stav může způsobit
- onemocnění pohybového ústrojí
- zažívací potíže
- únavu a nedostatek energie
- deprese a nadměrnou nervozitu
- onemocnění kardiovaskulárního systému, nízký krevní tlak, srdeční arytmie
- bolesti hlavy, migrény
- zubní kaz
- ledvinovou nerovnováhu
- nedostatek svalové vytrvalosti
- nízkou toleranci bolesti
Potraviny na odkyselení organismu
Na odkyselení je doporučována také celá řada konkrétních potravin, které jsou označovány jako zásadotvorné.
Cibule, česnek, ředkev, brokolice, okurky, meloun, květák, houby, rajčata, hrušky, řepa, kapusta, maliny, banány, špenát, fazole, celer nebo například i plzeňské pivo.
6 hlavních potravin na snížení kyselosti organismu
- kořenová zelenina
- brukvovitá zelenina
- listová zelenina
- česnek
- papriky (kapie)
- citrony
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Peggy Greb