Co je to diuretikum?
Diuretika zvyšují vylučování vody a různých škodlivin močí. Používají se při potížích s vysokým tlakem, některých otravách a také na různé nepříjemné otoky. Patří mezi často předepisované léky, ale určitě stojí za to se poradit se svým lékařem, jestli v tom či onom konkrétním případě by nebylo pro tělo šetrnější použití nějaké přírodní alternativy.
Odvodnění organismu
- Naprosto spolehlivým a přitom všeobecně oblíbeným přírodním diuretikem je vodní meloun. Podobné účinky mají i okurky – vždyť jsou z „jedné rodiny“. Nízká energetická hodnota melouny a okurky přímo předurčuje pro odlehčovací diety, přičemž důležitá je právě ona „nízkokaloričnost“ než dočasný úbytek vody. Ten je potřebný u nemocných lidí.
- Močopudné, a tedy odvodňovací účinky má kořenová zelenina, zejména celer, petržel, pastinák. Sušený kořen petržele je obsažen v močopudných čajových směsích nebo v kapslích (ne právě levných) určených k odvodnění organismu. Proto je pro odvodnění lepší připravit si například salát ze syrového celeru než kupovat drahý potravinový doplněk.
- Odvodňovací účinky mají i docela obyčejná jablka. Jejich dužina do sebe „natáhne“ přebytečnou vodu, trochu nabobtná, takže dalším příznivým účinkem jablek je i zlepšená střevní peristaltika.
- Močopudné účinky má rovněž mnoho bylin. Jejich užívání je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, aby byl případně zajištěn soulad léčivých a účinných látek s ostatními léčivy.
Nerozumné odvodnění organismu
K odvodňování organismu se někdy zcela nerozumně uchylují ženy, které chtějí rychle snížit svou hmotnost. Odvést vodu z těla a domnívat se, že člověk zhubl, je pošetilé. K „fintě“ založené na tomto principu (i když s vědomím, že se nejedná o ztrátu tuku nebo svalstva) občas „utíkali“ i sportovci v odvětvích, kde je účast na startu podmíněna nějakou maximální vahou (například bojové sporty). Velká žízeň, která následuje, deficit tekutin však okamžitě vyrovná. Odvodňovacích účinků některých rostlin zneužívají „zázračné“ prostředky na snížení hmotnosti. Při jejich užívání zpočátku dojde ke krátkodobému odvodnění, takže se na přechodnou dobu (dva až tři dny) může váha snížit. Pak se tekutiny vracejí zpět, ale nárůst hmotnosti je mnohdy vyšší, než byla původní hodnota.
Přírodní diuretika na hubnutí
Přírodní diuretika vám nepomohou s odstraněním ošklivého tělesného tuku, ale pomohou vám s odstraněním přebytečné vody nebo tekutin z těla. Přírodní diuretika jsou přírodní potraviny a byliny, které umožňují větší průtok moči a tím pomáhají s odstraněním tekutin z těla.
Nejúčinnější potraviny na odvodnění
Chřest
Chřest má mnoho zdravotních výhod. Speciálně se užívá pro retenci tekutin, obsahuje přírodní alkaloid asparagin, což přispívá ke zlepšení funkce ledvin.
Salát
Salát je dobré přírodní diuretikum, ale také obsahuje mnoho minerálů, jako je mangan a draslík, který pomáhá tělu odstranit tekutiny a vyčistit tělo, aniž by došlo ke ztrátě cenných minerálů.
Borůvky
Borůvky mají močopudný účinek, zároveň obsahují vysoké množství draslíku. Borůvky jsou účinné při problémech močové trubice a infekce močových cest.
Červená řepa
Červená řepa má močopudné účinky, protože vylučuje sůl z těla a povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči.
Oves
Je uváděno, že nať ovsa setého snižuje hladinu kyseliny močové a chrání jaterní tkáň před toxiny. Plod působí snížení hladiny cholesterolu v séru a brzdí biosyntézu buněčných hormonů. Tradičně je nať používána při akutních nebo chronických stavech úzkosti, při ztrátě napětí stěny močového měchýře.
Další přírodní prostředky na odvodnění
- Silice obsažené v petrželi, březových listech, kukuřičných „vlasech” či přesličce působí mimo jiné i jako přírodní diuretika a mají velmi kvalitní dezinfekční účinek. Tyto bylinky napomáhají tělu při detoxikaci a vyplavují nejrůznější usazeniny z těla. Mají v sobě i flavonoidy, které očistnou kůru podporují. Výsledkem léčivé kombinace obou látek je nejen zlepšený zdravotní stav, ale navíc i lépe vyhlížející pleť. Kromě těchto tradičních prostředků (většinou podávaných jako čaj) diurézu vyvolávají i jiné rostliny.
- Tři lžičky řezané natě rdesna ptačího povaříme pět minut ve čtvrt litru vody a patnáct minut necháme stát. Tekutinu necháme vychladnout a pijeme dva šálky denně. Tento účinný čaj se používá jako přírodní diuretikum při onemocnění ledvin a ledvinovém písku. Také se doporučuje při cukrovce, chorobách žlučníku, močového měchýře, dně, revmatismu, při průjmu a ke snížení horečky.
- Ze čtvrt litru studené vody a dvou lžiček drcených suchých jalovcových plodů, které necháme několik hodin vylouhovat, si můžeme připravit macerát, který pomáhá při revmatismu, dně a také na pročištění krve. Podáváme dva šálky denně.
- Mezi přírodní diuretika patří i odvar z květů prvosenky jarní. Má lehké močopudné a posilující účinky. Čistí také pleť a kdysi se uvádělo, že pomáhá vyhlazovat vrásky. Stačí jen přelít čtvrtlitrem vroucí vody dvě lžičky květů nebo natě a patnáct minut pod pokličkou louhovat. Podáváme jeden šálek denně.
- Ze lžíce řezané natě zlatobýlu obecného přelité dvěma šálky vařící vody si můžeme připravit močopudný čaj, který navíc tlumí zažívací zánětlivé procesy a zlepšuje vylučování žluči. Tekutinu pijeme až po vychladnutí, podáváme třikrát denně po jednom šálku mezi jídlem.
- Trochu náročnější na výrobu, ale také velmi účinné domácí přírodní diuretikum je tinktura z lichořeřišnice. Její semínka rozdrtíme a naplníme vybranou sklenici či láhev z jedné pětiny. Dolijeme 85% líh, protřepeme a necháme v teple louhovat čtrnáct dní. Podáváme tři kapky denně rozpuštěné ve vodě před jídlem. Tinktura se tradičně využívá i při zánětech horních cest dýchacích.
Nápoje na odvodnění
Každý nápoj, který obsahuje kofein, působí jako diuretikum, to znamená čaj, káva, cola, energetické nápoje, alkohol a další.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © zone