Příznaky onemocnění lupus
Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět různých částí těla, zejména kůže, kloubů a ledvin, což může také ovlivnit krev. Imunitní systém normálně chrání tělo před viry, bakteriemi a jinými cizími útočníky. Autoimunitní onemocnění, jako je lupus, způsobuje ztrátu schopnosti imunitního systému, protože již nedochází k rozeznání rozdílů mezi cizorodými látkami a vlastními buňkami a tkáněmi. Imunitní systém pak začne tvořit protilátky namířené proti vlastnímu tělu. Příznaky této nemoci zahrnují únavu a bolest. Často však bývají tyto příznaky zaměněny s jinými zdravotními problémy. Nejčastější stížností lidí je únava, která je tak velká, že bývá důvodem, aby byly schopni fungovat normálně. Tato únava často souvisí s fibromyalgií, horečkou, bolestí svalů a kloubů.
Mezi další příznaky patří následující:
- bolesti svalů a kloubů
- horečka
- delší nebo extrémní únava
- anémie
- problémy s ledvinami
- bolest na hrudi
- vyrážka
- citlivost na světlo
- ztráta vlasů
- abnormální srážení krve
- oční onemocnění
- záchvaty
- vředy v nose nebo ústech
Lupus – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět projevy nemoci lupus.
Bylinná léčba lupusu
Velmi účinné jsou protizánětlivé byliny, které mohou pomoci ke zklidnění zánětu, mezi ně patří například:
- extrakt ze smrkové kůry – měl by se užívat 50 mg dvakrát denně
- extrakt z hroznového vína – měl by se užívat 50 mg dvakrát denně
- kurkuma – měla by se užívat 300 mg třikrát denně
- nedoporučuje se echinacea, protože stimuluje imunitní systém
Dieta při lupusu
Velmi účinná je konzumace nízkokalorických pokrmů, omezení příjmu hovězího masa a mléčných výrobků, které jsou s vysokým obsahem nasycených tuků. Důležité je, aby byla zvýšena konzumace zeleniny, například dušené zeleniny, která se může jíst s kuřecím masem nebo rybami. Příjem tučných ryb, jako je losos nebo sardinky, pomáhá v boji proti zánětu a léčí kožní projevy lupusu. Také doplňování tekutin je velmi nutné, postačí osm sklenic čisté vody denně.
Důležité je, aby si každý pacient s tímto onemocněním zjistil, které potraviny mohou zhoršit nemoc, a tím eliminoval nevhodné potraviny ze svého jídelníčku. Mezi časté potraviny, které zhoršují stav, patří čokoláda a pšenice. Také vojtěška není moc doporučovaná. Tyto potraviny stimulují imunitní systém a také se zapojují do bílkovinné přeměny. Rovněž se nedoporučuje konzumace rajčat, lilku nebo papriky, protože mohou přispět ke zhoršení této nemoci. Velmi důležitou součástí diety je odstranění živočišných tuků a olejů s vysokým obsahem omega-6 mastných kyselin (kukuřičný a slunečnicový olej) – tyto oleje podporují záněty.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Samuel