Odstranění rozptylování
Pokud se snažíte o zapamatování důležitých informací, tak byste měli odstranit všechna rozptýlení. Důležité je, aby vaše pozornost byla zaměřena jen na informace, které se pokoušíte zapamatovat. Naučte se odolávat okolnímu rozptýlení.
Uspořádání informací
Při psaní poznámek byste se k nim měli vrátit zpět a zreorganizovat je do logického pořadí. Když uložíte skutečnosti v logickém pořadí, může vám to pomoci si vzpomenout v případě potřeby v závislosti na jejich vývoji. Pokud reorganizujete fakta, měli byste při třídění informací využít obrázky a kategorie, čímž si vytvoříte vizuální reference, které vám pomůžou si na ně lépe vzpomenout.
Opakování
Prostřednictvím hudby, která vám pomůže si zapamatovat pracovní materiály a funguje podobně jako komerční hit, který vám uvízl v hlavě. Pokuste se najít hudební rytmus, který si můžete snadno zapamatovat a do kterého následně přidáte slova, která si chcete zapamatovat. Myšlenkovou píseň si zpívejte pravidelně, protože vám to pomůže rychle si připomenout informace.
Mnemotechnické pomůcky
Mnemotechnické použití rýmu nebo pomocí barev či obrázků, které vám zobrazí zapamatované informace. Tyto nástroje jsou pouze ve vaší fantazii. Neexistuje žádný obecný způsob, jak tvořit mnemotechnickou pomůcku, protože správná mnemotechnická pomůcka bude založena na tom, jak byly v danou chvíli danému jedinci věci zobrazeny, jak a co při tom cítil, slyšel, viděl, atd. Toto jsou všechno věci, které při dalším opakování mohou podnítit vybavení si v tu samou chvíli uložené informace. Mezi mnemotechnické pomůcky patří různé vtipné zkratky, vtipy nebo dokonce věty se slovy, na které se snažíte vzpomenout.
Hygienické návyky
Pravidelným cvičením se dá udržet stres pod kontrolou, k tomu dostatek adekvátního spánku a omezení kouření, tak to vše vede ke zlepšení paměti. Cvičením se zvyšuje přísun kyslíku do mozku a předchází se vzniku cukrovky a kardiovaskulárních chorob, ze kterých mohou vznikat problémy s pamětí. Zatímco stres může zasahovat do spánku, který je nezbytný pro pamětnou konsolidaci.
Výživa pro dobrou paměť
Pravidelný příjem některých živin může zlepšit paměťové dovednosti. Zvýší-li se příjem vitamínu B6, B12 a kyseliny listové, které chrání mozek od aminokyselin. Aminokyseliny by mohly být toxické pro nervové buňky v mozku. Vitamíny C, E a beta karoten neutralizují volné radikály a tím zlepšují tok kyslíku v těle, včetně mozku. Omega-3 mastné kyseliny jsou spojeny s kognitivní - rozpoznávací funkcí. Pokud budete chtít přidat do jídelníčku jeden z těchto doplňků, tak byste se měli poradit se svým lékařem.
Autor: ©Jakub Vinš