Příčiny rakoviny jazyka
Krvácení z jazyka
Centrální část skvrny je relativně měkká a může snadno krvácet. Krvácení nastane, když se objeví tlak nad místem karcinomu, ten může nastat během žvýkání, pití nebo při polykání. Rakovinná skvrna je příliš jemná a nedokáže vydržet tlak jakéhokoliv druhu, což pak lehce způsobuje krvácení. Právě nevysvětlitelné krvácení z jazyka je důležitým ukazatelem a zároveň symptomem rakoviny jazyka.
Bolest při žvýkání
Bolest při žvýkání anebo polykání bývá také často se projevujícím příznakem rakoviny jazyka.
Další příznaky rakoviny jazyka
- vřed nebo bolest na jazyku či v dutině ústní, která nevykazuje žádné známky vnějšího poškození;
- kontinuální bolest v krku;
- necitlivost na jazyku a v ústech;
- změna hlasu, tuhost jazyka s omezeným pohybem, špatný dech; pacient si může stěžovat na obtížnost otevírání úst a na pocit přítomnosti „hmoty“ v krku;
- občas i bolest ucha;
- vznik bulky na zadní části hrdla, zvětšení krčních lymfatických uzlin, nevysvětlitelné a nadměrné hubnutí, změna a způsob běžného používání zubní protézy, aby se vešla do úst.
Projevy rakoviny jazyka
Zhoubné nádory přední části jazyka lze vidět prostým okem. Vypadají jako nemizející a postupně se zvětšující šedorůžové či zarudlé vředovité útvary, které velice snadno krvácí. Pokud tyto příznaky ignorujeme, jazyk se zvětšuje a může začít působit obtíže při polykání a při mluvení. Nádor obvykle metastazuje do krčních uzlin a může způsobit jejich zvětšení. Mnohem zákeřnější jsou zhoubné nádory kořene jazyka. Zadní část jazyka totiž prostým okem neuvidíme, a proto tam zhoubný nádor může relativně dlouho růst, než se projeví poruchou polykání, změnami hlasu, bolestí a podobně. Z tohoto důvodu bývá rakovina kořene jazyka často objevena pozdě a hluboké krční uzliny jsou již obvykle postižené metastázami.
Diagnostika rakoviny jazyka
Diagnostika nádoru jazyka probíhá v několika stupních. Nejdříve lékař provede anamnézu – bude se například ptát na to, kdy si pacient poprvé všiml útvaru na jazyku, zda se útvar nějak měnil, jaké má doprovodné obtíže a podobně. Potom bude následovat vyšetření dutiny ústní pohledem, případně pohmatem. Na závěr se provádějí doplňující vyšetření, z nichž nejčastější je takzvaná diagnostická excize, kdy lékař odebere skalpelem vzorek tkáně. Tento vzorek je odeslán na histopatologické vyšetření. Výsledky bývají známy během týdne. K upřesnění výsledků se využívá počítačová tomografie, magnetická rezonance, ultrazvuk, počítačová emisní tomografie, vyšetření rentgenové nebo scintigrafické. Často se kombinuje několik vyšetřovacích metod zároveň.
Léčba rakoviny jazyka
Volba léčebných postupů se liší v závislosti na velikosti, lokalizaci, zdravotním stavu a stáří pacienta. Existují dva základní typy terapeutických zákroků – kurativní, směřující k vyléčení pacienta, a paliativní, při němž dochází ke zmenšení objemu nádoru. Paliativní léčba se provádí u nádorů, které není možno operovat – kvůli velikosti, lokalizaci nebo špatnému stavu pacienta. Při léčbě maligních nádorů jazyka je využíváno chirurgické odstranění nádoru, radioterapie a chemoterapie. Tyto léčebné metody se mezi sebou navzájem kombinují a volí se jejich různé pořadí. Součástí operace bývá odstranění postižených podčelistních a hlubokých krčních mízních uzlin. Při odebírání podčelistních mízních uzlin se odstraňují i podčelistní a podjazykové slinné žlázy. Někdy bývá nutné vytrhnout část dolní čelisti.
Co dělat při rakovině jazyka
Jestliže si všimnete nebo zaznamenáte některý z těchto klinických příznaků, musíte ihned navštívit lékaře. Nikdy nezanedbávejte tyto příznaky, rakovina jazyka by měla být brána vážně, jelikož nádor má tendenci rychle se šířit do dásní, čelistí a krku. Efektivní a úspěšné poznání rakoviny jazyka potřebuje dostatečnou znalost příznaků nemoci a včasnou diagnostiku stavu. Samozřejmě že i některé příznaky karcinomu jazyka mohou být na první pohled jasné, ale naopak jsou takové, které se těžko odhalují. Včasná diagnóza a okamžitá terapie je jediný způsob, jak se dá zamezit dalšímu smrtícímu průběhu. Léčba může zahrnovat operaci, chemoterapii či radioterapii, ale záleží na velikosti nádoru a rozsahu jeho šíření do metastáz.
Prognóza
Návratnost choroby bývá nejčastější první rok po léčbě. K pětiletému přežití dochází pouze u třetiny léčených pacientů. Zhoubné nádory jazyka jsou jedny z nejčastějších nádorů v dutině ústní. Čím později jsou diagnostikovány, tím je jejich léčba komplikovanější a má horší následky. Pokud na sobě pozorujete některé z uvedených projevů, neváhejte navštívit svého ošetřujícího lékaře.
Prevence
Riziko vzniku nádorového bujení lze snížit kvalitní péčí o dutinu ústní a zdravým životním stylem, jež zahrnuje dostatek pohybu, minimum stresu, vyváženou stravu, eliminaci kouření a konzumace alkoholu. Při výskytu nádorového onemocnění v rodině se doporučují pravidelné preventivní prohlídky.
Foto
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © smoker