Co o něm říká Wikipedie
Pochází z dávnověku (selinon, se-ri-no). Celerová nať může pocházet ze dvou variant celeru: v Česku ze známého celeru bulvového, nebo naťového, který se pěstuje v západní Evropě, Asii i Americe. Celer ve svých básních zmiňuje už Homér, ale znali jej už ve starém Egyptě. Řekové a Římané znali i odrůdy naťové a jemné odrůdy řapíkové, jejichž listové řapíky přihrnovali zeminou, aby k nim nemohlo světlo a zůstaly bílé. Tehdy byl celer symbolem smutku a smrti. Byl zasvěcen bohům podsvětí, pojídán na pohřebních hostinách a ve věncích pokládán na hroby. Ve středověku ho zahradníci pěstovali k použití do polévek, pod hovězí pečeni či do salátu. V Evropě se začal pěstovat až po třicetileté válce. V Čechách se celer definitivně ujal až ve druhé polovině 19. století. Řapíkatý celer se anglicky nazývá celery.
Klady konzumace:
- má mnohem více vitamínu C než například citrusy;
- je skvělým zdrojem B-komplexu;
- z vitamínů v něm najdeme také vitamíny A, K a E;
- z minerálů můžeme získat největší množství fosforu, ale také naše tělo obohatí o vápník, draslík a zinek;
- pomáhá tělu zbavovat se škodlivých toxinů;
- najdeme v něm apigenin, flavonoid, který brání růstu nádorů;
- má vysoký obsah nerozpustné vlákniny a málo kalorií, takže je tím nejlepším jídlem pro ty, kdo chtějí zhubnout (hrnek celeru obsahuje 1,5 g nerozpustné vlákniny);
- povzbuzuje metabolismus a zároveň například odstraňuje nadbytečnou kyselinu močovou;
- pomáhá při trávení a je velmi prospěšný pro ty, kdo mají časté problémy se zácpou.
- je močopudný, zlepšuje práci ledvin a pomáhá naší psychice v boji se stresem;
- podporuje tvorbu žluči, ale zároveň chrání před vznikem žlučníkových kamenů;
- podporuje činnost pohlavních žláz;
- zřejmě snižuje i tlak a cholesterol, ale v současné době ještě probíhají klinické studie, které by tento fakt potvrdily.
Řapíkatý celer a nemoc dna
Celer působí zásadotvorně, což je obrovská výhoda pro podrážděný a překyselený žaludek. Kromě těchto jednorázových léčivých účinků nám může dlouhodobá konzumace celeru pomoci od zdravotních potíží způsobených přemírou konzumace sladkých a chemicky konzervovaných jídel, jako jsou chronická únava nebo migrény, zaplísnění, vaginální mykózy, alergie a podobné neduhy. Celerová zásadotvornost je mnohdy tak silná, že trocha celeru při začínajícím záchvatu migrény může bolest zastavit. Stejně blahodárný účinek má konzumace celeru na léčbu dny a revmatismu, což jsou nemoci spojené právě s ukládáním škodlivých látek z potravy v těle.
Pěstování
Vypěstovat si vlastní voňavý řapíkatý a listový celer není složité. Řapíkatý celer sice vyžaduje bělení, ale dnes už seženete i semínka odrůdy, která je samobělící. A pokud si koupíte rovnou sadbu (předpěstování je dost náročné), budete to mít téměř bez práce. Celer řapíkatý se pěstuje pro stonky. Listy samozřejmě spotřebováváme také. Stonky jsou křehké, voňavé a velmi šťavnaté. Pozor, dost odvodňují tělo, lidé s onemocněním ledvin je tedy musí konzumovat s rozvahou. Řapíky se používají do salátů, pomazánek i do tepelně upravených pokrmů. Lze je připravit i jako hlavní jídlo, když je naplníte. Vybírat lze zejména z odrůd raných s vegetační dobou kolem 70 dní. V nabídce je například Malachit, Pascal nebo Nuget, přičemž právě Nuget je samobělící, nemusíte jej tedy nijak přihrnovat.
Než dáte celery ven, je nutné je na to připravit. Rostlinky vám také v chladnějším a prosvětleném prostředí lépe porostou. Nejlépe jim to bude svědčit ve skleníku nebo v zimní zahradě. Ale pozor, okolní teplota nesmí klesnout pod deset stupňů během celé doby jejich vegetace. Ve skleníku můžete tedy přitopit svíčkami a pomocí kbelíků plných teplé vody. Po vysázení celeru na záhon obalte rostlinky netkanou bílou textilií. Pokud by se totiž celer nachladil, prošel by stadiem jarovizace a vyhnal rovnou do květu. Celer je dvouletá rostlina, kvete druhým rokem. Pokles teploty pod deset stupňů považuje za období zimy.
Celer potřebuje záhon, který byl na podzim vyhnojený a zrytý, a to na slunečném stanovišti. Na jaře byste měli záhon prosypat dolomitickým vápencem či vápnem a prokypřit. Při přesazování opět zkraťte kořínky. Listový celer a samobělící řapíkatý celer můžete sázet do řádku i do sponu, přibližně 50 x 50 cm. Sazeničky řapíkatého celeru, který vyžaduje bělení, sázejte do brázdy asi 20 cm hluboko a cca 30 cm od sebe. Budete pak mít méně práce s bělením.
Celery vyžadují dost zálivky i živin. A zpočátku obalení bílou textilií. Tu musíte později sundávat opatrně a postupně, aby slunce listy nespálilo, tedy vždy za oblačného počasí. Listovému celeru probírejte starší listy, okolí řapíkatého celeru musíte často prokypřovat, vyžaduje totiž provzdušněnou půdu.
Pokud jste zasadili řapíkatý celer, který je nutné vybělit, postupujte následovně. Když jsou řapíky 30 až 40 cm vysoké, svažte je těsně pod listy a obalte je černou netkanou textilií nebo lepenkou. Z obalu by měly vykukovat jen špičky listů. Kolem lepenky či textilie přihrňte hlínu. Pokud byste řapíky jen přihrnuli hlínou, získaly by půdní pach. Řapíky nechte přihrnuté nejméně 3 týdny. Pak je můžete začít sklízet.
Kuchyňská úprava
Ideálně byste měli celer konzumovat syrový, v salátech nebo ho jen tak přikusovat k masu. Nejvíc našemu tělu dodá v podobě šťávy k snídani. Ale jeho samotná chuť je skoro děsivá, proto k rozmixovanému celeru raději přidejte trochu čerstvě vymačkané jablečné šťávy. Dobře narostlý celer má řepíky dlouhé až 30 centimetrů. Při nákupu vybírejte takové kousky, které jsou zakončené neovadlými a svěže zbarvenými listy.
Dužinaté stonky jsou největší pochoutkou. Před servírováním je odlámejte od středu (srdíčka) a lehce oloupejte, jejich vláknitý povrch by vám úplně chutnat nemusel. Při výběru sáhněte po větším a silnějším kousku, vláknina je zde hrubší, ale o to vám snáze půjde loupání. U malých stonků je tato práce jen pro opravdu silné nervy. Ale za nějaký čas zjistíte, z kterého konce začít, kam sáhnout nožem a které vlákno povolit. Odborníci doporučují začínat u středové prohlubně. Takto oloupaný řapíkatý celer je výborný, pokud se servíruje se sýrem či omáčkou, do které se namáčí a jen tak přikusuje. Je to báječný tip na zdravé mlsání k televizi. Chcete-li experimentovat, můžete se pustit do grilování, dušení, pečení, vaření či zapékání této pochutiny. Připravujete-li nějaké maso, ryby či plody, pomůže vám stáhnout nechtěné pachy.
Skladování
Při nákupu vybírejte takové kousky, které jsou zakončené neovadlými a svěže zbarvenými listy. O řapíkatý celer není nouze, k dostání je téměř po celý rok, ale samozřejmě svoji plnou chuť rozvine nejvíce v letních měsících. Když ho zabalíte do lehce vlhké utěrky, vydrží v lednici i dva týdny. Můžete z něj potom podle libosti odlamovat potřebné řapíky. Výtečný je i mražený. Jak zmrazit řapíkatý celer? Jednoduše jej oblanšírovat a zamrazit, ale pak se hodí jen pro tepelnou úpravu.
Využití řapíkatého celeru
Již kolem pátého století před naším letopočtem jej využívali v antickém Řecku jako léčivo. Kromě toho jej uctívali jako posvátnou bylinu, často spojovanou se smrtí. Jednak byl doporučován na uklidnění, ale paradoxně také na něco opačného. Je totiž tradičně označován za přírodní afrodiziakum.
Řapíkatý celer je pro své výrazné aroma používán v balkánské, středomořské, americké i anglické kuchyni. Spolu s mrkví a petrželí se přidává do polévek, pod hovězí pečeni, používá se k přípravě vařeného nebo syrového salátu.
Chuť řapíku je šťavnatá, aroma štiplavější, ale méně „celerové“ než u bulvového celeru. Také má slanější chuť. Tmavé celery jsou opravdu silně voňavé a slané. Při přípravě si na to dávejte pozor a před solením jídla z řapíkatého celeru raději více ochutnávejte.
Vařené kousky řapíkatého celeru jsou výtečnou přílohou k masu, stejně tak se uplatní v receptech přímo jako součást masového pokrmu, do různých pikantních směsí, rizota. Chutná i upravený klasicky, obalený a osmažený. Také zapékaný řapíkatý celer není k zahození. Fantazii se meze nekladou.
Saláty
Uprostřed řapíkatého celeru je takzvané srdíčko, které je nejkřehčí a má nejjemnější chuť. To se nejlépe hodí na vitamínový salát s řapíkatým celerem. Čím jsou stonky řapíkatého celeru světlejší (ideálně až bílé), tím bude jeho chuť jemnější.
Salát z řapíkatého celeru a jablek
Ingredience: 2 jablka, 3 řapíky celeru, 2 polévkové lžíce majonézy, 2 polévkové lžíce zakysané smetany, pepř, špetka soli, citron
Postup: Jablka oloupeme, stonky celeru oloupeme a pokrájíme. Smícháme majonézu a zakysanou smetanu, kápneme citron a opepříme, osolíme dle chuti. Smícháme s jablky a celerem. Necháme v chladu odstát.
Salát z řapíkatého celeru a mrkve
Ingredience: 350 g mrkve, 300 g řapíkatého celeru, 1 kedlubna, 4 lžíce dýňových semínek, 1 dl mléka, 1 dl pomerančové šťávy
Postup: Nahrubo nastrouhanou mrkev smícháme s nastrouhanou kedlubnou a na tenké plátky nakrájenými stonky celeru. Promícháme a posypeme semínky. Salát přelijeme zálivkou z mléka a pomerančové šťávy a ozdobíme lístkem celeru.
Salát z řapíkatého celeru s tuňákem
Ingredience: 1 menší řapíkatý celer, 1 vařené vejce, 3 rajčata, 3 stroužky česneku, citron, sůl, tuňák ve vlastní šťávě
Postup: Celer omyjeme a nakrájíme na velmi tenké plátky, přidáme rajčata nakrájená na kostky, vejce také na kostičky a česnek na slabounké plátky. Pokud chceme mít salát „silnější“, dáme o stroužek nebo dva více. Nakonec vmícháme tuňáka, zakapeme citronem a osolíme. Tento recept je vhodný jako lehký oběd či večeře s tmavým pečivem.
Salát z řapíkatého celeru s ananasem
Ingredience: 4 vejce, 1 plechovka sterilované kukuřice, 30 dkg měkkého salámu, 1/2 až 1 plechovka kompotovaného ananasu, řapíkatý celer
Ingredience na zálivku: 1 kelímek kysané smetany, 125 g majonézy
Postup: Celer nakrájíme na nudličky. Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme a nakrájíme na kostičky spolu s měkkým salámem. Ananasový kompot a sterilovanou kukuřici scedíme. Ananas můžeme pokrájet na drobnější kousky. Uvařená vejce a salám nakrájíme na kostičky. Kysanou smetanu smícháme v misce s majonézou. Všechny ingredience promícháme se zálivkou. Salát z řapíkatého celeru je chutnější, když jej vychladíme v lednici. Servírujeme do misek a jako přílohu podáváme pečivo.
Zeleninový salát s řapíkatým celerem
Ingredience: 1 červená paprika, 1 salátová okurka, 250 g řapíkatého celeru, 3 jarní cibulky, 1 rajče, 250 g červeného zelí, 250 g kuskusu, 250 ml vody, 1 zeleninový vývar, 1 lžička kari koření, 1 lžička mořské soli, trocha pepře, 5 lžic olivového oleje, 1 limetka, 4 bílé papriky
Postup: Papriky rozkrojíme, odstraníme jadřinec a společně s ostatní zeleninou dobře omyjeme studenou vodou a necháme odkapat. Odvážíme 250 g kuskusu, nasypeme do mísy, přilijeme 3 lžíce olivového oleje a dobře promícháme. Na pánev dáme 1 lžíci olivového oleje, přidáme na jemné čtvrtplátky nakrájenou 1 větší jarní cibulku a osmažíme dorůžova. Osmaženou cibulku, lžičku kari a kostku rozdrobeného zeleninového bujónu přidáme do kuskusu, zalijeme 250 ml vroucí vody, dobře promícháme, přikryjeme pokličkou a odstavíme. Omytou a odkapanou papriku nakrájíme na proužky, okurku na nudličky, 2 jarní cibulky na čtvrtkolečka, nať řapíkatého celeru na slabá kolečka a červené zelí na drobnější kousky. Nakrájenou zeleninu dáme do mísy, lehce osolíme, opepříme, přilijeme 1 polévkovou lžíci olivového oleje a dobře promícháme. Kuskus odkryjeme a promícháme (měl by být téměř sypký) a vsypeme do připravené zeleniny, zakapeme šťávou z ½ limetky, dobře promícháme a dáme asi na 30 minut odležet do chladného prostředí. Můžeme konzumovat jen tak, bez příloh, je také výborný jako příloha k pečeným a grilovaným masům a zelenině.
Salát s řapíkatým celerem a sýrem
Ingredience: 100 g eidamu, 100 g balkánského sýra, 1 ledový salát, 1 okurka, 3 rajčata, 2 řapíkaté celery, olivový olej, sůl, mletý černý pepř
Postup: Salát rozdělíme na listy a propereme ve studené vodě. Okurku, rajčata a řapíkatý celer také omyjeme. Okurku oloupeme. Pokud ji máme z vlastní zahrádky, chemicky neošetřenou, stačí důkladně opláchnout. Salát natrháme nebo rozkrájíme na větší kusy. Rajčata, řapíkatý celer a okurku nakrájíme na menší kousky, sýry na maličké kostičky. Pokrájenou zeleninu promícháme, opepříme, trochu posolíme a pokapeme olivovým olejem. Salát s řapíkatým celerem a sýrem rozdělíme na porce, posypeme sýrovými kostičkami a podáváme s toustovým chlebem nebo jako přílohu k minutkám z masa.
Salát Waldorf
Ingredience: 300 g celeru, 50 ml citronové šťávy, 100 g vlašských ořechů, 100 g Creme fraiche, 3 jablka, špetka cukru, sůl, pepř
Postup: Celer oloupeme a nahrubo nastrouháme do mísy. Jablka také oloupeme, zbavíme jadřinců a nastrouháme nahrubo. Smícháme s citronovou šťávou, tak celer a jablka nezhnědnou. Vlašské ořechy nasekáme a přidáme do mísy, kde všechno promícháme. Creme fraiche smícháme se solí, pepřem a cukrem a marinádu přidáme do mísy a pořádně promícháme. Dáme odležet do lednice.
Pomazánka
Ingredience: 80 g tvarohového žervé, 1 lžíce majonézy, 3 řapíky celeru, bílý pepř, sůl, pažitka
Postup: Řapíkatý celer nakrájejte na drobné kousky. V misce smíchejte žervé, majonézu a dobře ochuťte pepřem a solí. V tuto chvíli můžete přidat i trochu chilli, když máte rádi pikantní. Do umíchané směsi přidejte kousky řepíkatého celeru. Podávejte na topince, sucharu či kousku tmavého pečiva a posypte pažitkou.
Zapečený řapíkatý celer
Ingredience: 200 g nastrouhaného tvrdého sýra Čedar, 180 g smetanového sýra, 40 g sušených brusinek, 4 stonky celeru, 2 špetky soli, 2 špetky mletého pepře
Postup: V misce prošlehejte metlou smetanový sýr a polovinu nastrouhaného sýra, podle chuti osolte a opepřete. Každý stonek celeru nakrájejte na kousky dlouhé přibližně 7–8 cm. Celerový žlábek naplňte sýrem. Dejte do předem vymazané a strouhankou vysypané zapékací mísy a posypte zbytkem nastrouhaného sýra a brusinkami. Takto připravený pokrm dejte do rozehřáté trouby na 20 minut zapéct. Příprava je rychlá a výsledný pokrm vynikající. Podávejte jen tak nebo s celozrnným pečivem.
Zapečený řapíkatý celer s brambory
Ingredience: 4 větší brambory, 200 ml mléka, 100 g nivy, 2–3 řapíky celeru, 200 ml smetany, 3–4 lžíce světlé instantní jíšky, 1 velké jablko, podle chuti muškátový květ, podle potřeby tuk na vymazání, olej
Postup: Řapíkatý celer oloupeme, nakrájíme na menší kousky, které na oleji ze všech stran orestujeme. Syrové brambory oloupeme a nakrájíme na plátky 2 až 3 mm silné. Jablko zbavíme jadřince a nakrájíme na 0,5 cm silná kolečka. Plísňový sýr pokrájíme na tenké plátky. Pekáček vymažeme tukem a poklademe vrstvou brambor, které osolíme a opepříme. Na ně rozprostřeme vrstvu orestovaného celeru, který poklademe jablky. Další vrstvu tvoří nakrájený plísňový sýr a nakonec přijdou opět plátky brambor. V kastrůlku promícháme smetanu s mlékem, ochutíme muškátovým květem a zahřejeme k bodu varu. Pak zašleháme instantní jíšku a směs vlijeme do pekáčku na připravené brambory. Pečeme v předehřáté troubě při 180–200 °C přibližně 45 minut. Brambory zapečené s celerem a sýrem podáváme se zeleninovými saláty.
Zapečený řapíkatý celer s těstovinami
Ingredience: 20 dkg řapíkatého celeru, 10 dkg tvrdého sýru, 10 dkg těstovin, sůl, pažitka, 1 polévková lžíce strouhanky, 20 dkg zakysané smetany, máslo na vymazání misek
Postup: Celer omyjeme a uvaříme v osolené vodě. Buďto před vařením, nebo potom sloupneme vlákna a nakrájíme celer na kousky. Těstoviny uvaříme také v osolené vodě. Smícháme s celerem, zakysanou smetanou, pažitkou a osolíme. Dáme do vymazaných misek a posypeme strouhankou. Pečeme v troubě předehřáté na 200 stupňů Celsia asi 20 minut, před koncem pečení dáme misky hodně nahoru, aby se opekla strouhanka. Podáváme se zeleninou.
Polévka s koprem
Ingredience: 250 g řapíkatého celeru, 1 větší cibule, 150 g mrkve, 30 g másla, 1 l zeleninového vývaru, 1 cm zázvoru, 1,5 dl smetany, muškátový oříšek, 1 špetka čerstvě namletého černého pepře, 1 špetka petrželové nati, 1 lžíce pokrájeného čerstvého kopru
Postup: Na másle osmahněte nasekanou cibuli. Přidejte omytý řapíkatý celer nakrájený na 1,5 cm velké kousky a po 3 minutách přisypte na kolečka nakrájenou mrkev. Po krátkém opečení zalijte zeleninovým vývarem, přidejte zázvor nakrájený na tenké plátky, osolte a vařte do změknutí. Následně vyndejte část uvařené mrkve a celeru děrovanou lžící ven a nechte stranou. Zbytek rozmixujte tyčovým mixérem, dochuťte pepřem, muškátovým oříškem, zalijte smetanou a podle potřeby dosolte. Dejte zpět do hrnce vařenou mrkev s celerem a nechte společně prohřát. Servírujte ozdobené petrželovou a koprovou natí.
Smoothie
Jako součást doma mačkaných džusů a šťáv je celer úžasný. Sama o sobě je šťáva z řapíkatého celeru velmi ostrá a asi jen hodně odvážný jedinec by ji dokázal zkonzumovat jen tak. Ale jako přídavek kamkoliv dodá na pikantnosti a svou slaností vyváží sladkou chuť ovoce.
Ingredience: 4–5 mrkví, 4 stvoly řapíkatého celeru, 4 cm zázvoru, šťáva ze 2 citronů (může být i z více), voda neperlivá (nebo převařená či filtrovaná), řepa nebo černé ředkve
Postup: Všechnu zeleninu pokrájíme na menší kousky, vložíme do mixéru, zalijeme neperlivou nebo filtrovanou vodou a zakápneme šťávou ze dvou citronů. Rozmixujeme a podáváme denně po sklenkách podle potřeby.
Dip
Syrový řapíkatý celer se hodí i do dipů.
Ingredience: 1 zakysaná smetana, 1 polévková lžíce bazalky, kopru a řapíkatého celeru, sůl, česnek
Postup: Zakysanou smetanu ochutíme bylinkami (bazalka, kopr, najemno pokrájený řapíkatý celer), přisolíme a přidáme dle chuti česnek. Podáváme ke grilovanému masu nebo bramborám.
Autor: © svevi
Foto: © Dinkum