Cukr na omlazení pleti
Cukr jako peeling je určitě dobrá volba pro citlivou pokožku. Lze jej lze zvolit i v případě, kdy jste nejprve jako peeling použili sůl a pak jste zjistili, že je pokožka poškrábaná. Cukr ve formě peelingu také dobře hydratuje vaši pokožku, protože se používá v kombinaci s olejem a aromatickými esenciálními oleji, používá se například levandule, růže, pelargónie nebo grapefruit. Vzhledem k tomu, že cukrový peeling není tak abrazivní jako sůl, nemusí být ošetření pleti po peelingu tak důkladné.
Cukrový peeling v kosmetickém salonu obvykle probíhá v pokoji se sprchou, většinou v lázních. Celá procedura se provádí na masážním stole pokrytém ručníkem. Lehnete si na břicho a terapeut vtírá směs cukru, oleje a aromatických látek do kůže, obvykle se začíná zády. Pak se můžete otočit a terapeut pokračuje v peelingu. Když je peeling hotov, terapeut místnost opustí a vy se můžete jít do sprchy opláchnout. Nepoužívejte sprchový gel, je dobré, aby olej a aromatické látky zůstaly na kůži. Po peelingu následuje zábal, často z mořských řas nebo bahenní. Můžete také kombinovat cukrový peeling s masáží. Peeling by se měl provést jako první, protože stimuluje, zatímco masáž vás uklidní. Můžete si také vytvořit svůj vlastní cukrový peeling doma – smíchejte mandlový olej, cukr a několik kapek esenciálního oleje vysoké kvality.
Exfoliační peeling z cukru a olivového oleje
Tento peeling kombinuje tři látky, které jsou sice jednoduché, ale velmi účinné při čištění pórů a odstraňování suché hrubé pokožky. Stejně jako u všech domácích čisticích prostředků je i v tomto případě důležité znát vlastnosti konkrétních složek. Tři základní složky, které jsou použity v tomto peelingu, mají tyto vlastnosti: olivový olej slouží k změkčení kůže, hnědý cukr je dobrý pro jemnou exfoliaci a med je určen pro uklidňující účinek. Proč právě hnědý cukr? Vzhledem k tomu, že je rafinovaný cukr příliš jemný, a sůl naopak příliš hrubá, tak se hnědý cukr zdá pro peeling nejvhodnější.
Návod: Smíchejte 3 polévkové lžíce teplého extra panenského olivového oleje s 3 lžícemi hnědého cukru a dobře promíchejte. Přidejte jednu lžíci medu a opět promíchejte. V závislosti na složkách, které používáte, můžete nastavit množství každé složky, dokud nebude směs mazlavá a mírně lepkavá. Nyní aplikujte na čistou a vlhkou tvář a jemně drhněte 1–2 minuty, zaměřte se na hrubé části. Pak si peeling opláchněte teplou vodou a pleť ošetřete hydratačním krémem. Pro dosažení optimálních výsledků můžete opakovat jednou až dvakrát týdně.
Exfoliační peeling z cukru, medu a citronu
Krystalový cukr je další skvělý dostupný produkt pro domácí peeling. Cukr smíchejte s medem, který má silné antioxidační a antibakteriální vlastnosti, přidejte trochu citronu pro vyjasnění a máte úžasně výživný a účinný peeling na obličej. Zkombinujte 1 lžičku cukru, 1/2 lžičky medu a čerstvou citronovou šťávou a dobře promíchejte. Je-li směs ještě trochu řídká, přidejte více cukru. Tato maska je velmi dobrá pro velmi suchou pleť.
Cukrové mýdlo na exfoliaci
Také některá přírodní mýdla mohou mít exfoliační účinky, například ta, která obsahují byliny (Citrus Woods, Scarborough Fair), dále mýdla s obsahem ovesných vloček (Avokádo Oves & Sheay) nebo jílu (Rhassoul, Mrtvé moře), který také pomáhá v odlupování odumřelé kožní pokožky. Přírodní mýdla obsahující cukr nebo mléčné výrobky (Bananas & Cream, kozí mléko Ovesné, mrkev & Honey) mají vysoký obsah přírodních kyselin, které pomáhají uvolnit látky držící kožní buňky a zároveň umožňují snadněji uvolnit mrtvé kožní buňky.
Cukrové mýdlo se dá vytvořit i doma. Potřebujete bambucké máslo, olej s vitamínem E, mandlový olej, kakaové máslo, emulgátor, bílý cukr, barvivo, éterický olej. Všechny přísady kromě barviva a cukru smíchejte v nádobě a dejte rozehřát do mikrovlnné trouby po dobu 2 minut. Pak každých 30 minut míchejte, dokud se ze směsi nestane kapalina. Nyní přidejte cukr a barvivo, rozmíchejte v tekuté směsi a ihned vlijte do formy. Naplněnou formu dejte do lednice. Po zatuhnutí můžete mýdlo použít. Jednodušší je zakoupit mýdlový základ a pak stejným postupem přidat cukr. Na trhu je již dostatek nabídek mýdlových základů.
Výroba cukrového mýdla
Článek zaměřující se na výrobu cukrového mýdla naleznete zde.
Mýdlový základ
Mýdla vyrobená doma jsou krásná, jedinečná, originální a určitě budou netradičním a voňavým dárkem pro milovanou osobu. Při výrobě mýdla se využívají vlastnosti rostlinných olejů, jejich přírodní síla a blahodárné účinky. Základem pro výrobu mýdel jsou rostlinné oleje – olivový, kokosový, palmový, a dále přísady jako přírodní cukr, vosk, glycerin či destilovaná voda. Mýdla jsou spojená s nádhernou vůní, protože bývají obohacená o kvalitní esenciální oleje. K výrobě domácího mýdla budete potřebovat: hmotu na výrobu mýdla, formičku, éterický olej či jiné aroma do mýdla, dekorace dle fantazie (bylinky, květy, kávová zrna, kukuřici, obrázky a jiné). Domácí výroba mýdla je jednoduchá. Mýdlovou hmotu zahřejte v kastrolku nebo ve vodní lázni na 50–80 °C a nechte ji řádně rozpustit na čirou tekutinu. Poté přimíchejte barvivo (nebo barviva, chcete-li si namíchat vlastní odstín) a přimíchejte éterický olej či aroma do mýdla. Tuto hotovou směs pak nalijte do formiček, dozdobte různými dekoracemi a nechte pořádně vychladnout. Nakonec vyloupněte hotové mýdlo z formičky a máte hotovo. Nemáte-li po ruce řádnou formičku, můžete použít například vykrajovátka na cukroví. Připravenou hmotu nalijte do rovné misky, dejte zchladnout a krátce před úplným ztvrdnutím vyklopte a vykrajujte požadované tvary mýdla. Sušené bylinky, květy levandule, nahrubo namletou kávu či zrnka soli... do mýdla lze zpracovat téměř všechno. Takto upravené mýdlo potom může sloužit jako mýdlo peelingové. Mýdlový základ můžete koupit v obchodě.
Ceny mýdlového základu
Zde naleznete ceny mýdlového základu.
Autor: © svevi
Foto: © Romain Behar