Facebook Síť X Pinterest email tisk

Správné užívání antibiotik

Napsal Bc. Jakub Vinš

Vydáno , aktualizováno

Poradna

Antibiotika jsou léky, které jsou předepisovány k léčbě infekcí způsobených bakteriemi. Antibiotika nejsou účinná proti virům, proto by neměla být používána k jejich léčbě. Mezi běžné příklady infekcí způsobených viry patří nachlazení a chřipka. Nadměrným a nevhodným užíváním ztrácejí antibiotika svou sílu a význam, protože bakterie, na které byla použita, si na ně zvyknou (stanou se rezistentními). Tento odpor způsobí, že si bakterie na antibiotika zvyknout a způsobí více škody.


Obsah článku

Rezistence vůči antibiotikům

Vývoj rezistence vůči antibiotikům je jedním z nejnáročnějších problémů v oblasti zdravotní péče v dnešní době. Jde o případ, který nastane, že se dané bakterie změní způsobem, který snižuje nebo zastaví účinnost antibiotik. Jakmile k tomuto dojde, mohou bakterie přežívat a dále růst či posilovat. Příliš časté nebo dlouhodobé užívání antibiotik vede ke ztrátě jejich síly a schopnosti účinně bakterie likvidovat. Nejdůležitějším způsobem, jak omezit nebo zabránit rezistenci vůči antibiotikům, je správně užívat předepsané léky. Některé bakterie mohou růst i v přítomnosti určitého množství antibiotika; tento jev se pak nazývá antibiotická rezistence. Může být primární, ta je dána druhem bakterie a jejími vlastnostmi, například antibiotika, která narušují syntézu bakteriální buněčné stěny, jsou primárně neúčinná vůči mykoplazmám, které buněčnou stěnu nemají. Sekundární, získaná rezistence je výsledkem přizpůsobení se daného patogenu účinkům antibiotika. Je zřejmě jedním z vedlejších dopadů jejich chybného užívání a je podobná vzniku pesticidové rezistence u škodlivého hmyzu. Aby se nevyselektovaly na základě evoluční teorie rezistentní kmeny, muselo by být zničeno téměř 100 % infikujících organismů. Přežije-li však malá část populace bakterií léčbu a může-li se nadále reprodukovat, průměrná citlivost nové populace na dané antibiotikum bude mnohem menší než u původní populace, protože nová populace vyrostla z nemnohých organismů, které vydržely původní antibiotickou léčbu.

Antibiotická rezistence se stala vážným problémem v rozvojových i vyspělých zemích. V některých nemocnicích je míra antibiotikové rezistence mezi mikroorganismy natolik vysoká, že běžná antibiotika jsou pro léčbu infekcí prakticky nepoužitelná. To vede k častějšímu použití nových a dražších sloučenin, což však vzápětí vede k dalšímu vzniku rezistence na tyto nové léky a k nekončící snaze vyvinout nová a odlišná antibiotika pro udržení předstihu před infekcemi.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Opatření vedoucí ke snížení rezistence vůči antibiotikům

  • Netrvejte na tom, aby vám lékař předepisoval antibiotika na každou banalitu.
  • Dobré hygienické návyky mohou zamezit vzniku a šíření infekce z rukou. Proto je důležité mytí rukou teplou vodou a mýdlem.
  • Nikdy nepoužívejte antibiotika na virové infekce.
  • Udržujte si zdravý životní styl tím, že budete konzumovat vyváženou stravu, pít dostatek tekutin, cvičit a mít dostatečný odpočinek.
  • Nikdy neužívejte antibiotika, které byla předepsána někomu jinému.
  • Nikdy neužívejte antibiotika, která zbyla z předešlé léčby.
  • Pokud budete mít předepsána antibiotika, vždy je všechny využijte, i když se cítíte zdravě.

Jak používat antibiotika?

Antibiotika se používají především k léčbě infekčních stavů, někdy však též preventivně (takzvaná antibiotická profylaxe). V současnosti je však velkým problémem chybné použití antibiotik – zvláště pak použití nevhodného antibiotika (proti rezistentnímu původci) nebo předepsání antibiotik při léčbě virových onemocnění, jako je rýma nebo chřipka. Při nedodržení celé předepsané dávky antibiotik, obvykle pro pacientův subjektivní pocit zlepšení, nejsou patogenní mikroorganismy zcela zničeny. Kromě selhání léčby vede toto chování k rozvoji antibiotické rezistence u neúplně zahubených populací bakterií.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Kdy použít a kdy ne

Nachlazení a chřipka

Jak již bylo zmíněno, při tomto onemocnění nejsou vhodná antibiotika, protože nebudou účinná kvůli tomu, že toto onemocnění je způsobeno viry. Vždy je vhodná konzultace s lékařem o tom, které léky jsou vhodné na příznaky konkrétního onemocnění. Nezapomeňte informovat lékaře o tom, jaké léky již užíváte, aby nedošlo k interakci.

Bolest v krku

Typicky je bolest v krku způsobena viry, ale v některých případech může dojít k tomu, že je způsobena bakteriemi. Pokud je způsobena bakteriemi, lékař provede vyšetření a diagnostiku a podle toho rozhodne, zda jsou zapotřebí právě antibiotika.

Infekce dutiny nosní

Jak viry, tak i bakterie způsobují tuto infekci. Pokud trpíte rýmou, která je zbarvena do žluta či zelena, tak rozhodně bude vhodná léčba pomocí antibiotik.

Ušní infekce

Tyto infekce vždy nevyžadují léčbu pomocí antibiotik. Ušní infekce mohou být způsobeny jak viry, tak i bakteriemi.

Kašel a bronchitida

Viry jsou téměř vždy příčinou kašle. Ale pokud jste měli již dříve zdravotní problémy s plícemi, tak za to mohou právě bakterie, což znamená, že antibiotická léčba bude na místě. Důležité je, aby byl lékař informován o dlouhodobém kašli, zvláště pokud dochází k vykašlávání hlenu.

Správné použití antibiotik

Jakmile jsou antibiotika předepsána, mělo být dojít k následujícím krokům:

  • Informujte lékaře o všech alergiích, kterými trpíte. Ženy by měly informovat lékaře o tom, zda jsou těhotné. Zároveň by si měly být vědomy toho, že některá antibiotika snižují účinnost antikoncepčních pilulek, nebo dokonce vedou k náchylnosti na kvasinkové infekce.
  • Ujistěte se, že dojde k přesnému užívání antibiotik podle lékaře. Nedodržení těchto pokynů může vést k opakovaným problémům s bakteriálními infekcemi.
  • Informujte se na vedlejší účinky léků dříve, než je začnete užívat, aby nedošlo právě k nežádoucím účinkům.
  • Jakmile zapomenete na dávku, nesmí dojít k jejímu zvýšení. Stačí pokračovat v plánovaném dávkování dle pokynů.
  • Vyvarujte se konzumace alkoholu a některých potravin, protože může dojít k interakci s antibiotiky.
  • Důležité je, aby byla antibiotika řádně uskladněna.

Antibiotika mohou být velmi silná v léčbě bakteriálních infekcí, zejména pokud jsou správně používána. Chcete-li zachovat jejich účinnost, měla by být použita pouze v případě potřeby. Nejlepším způsobem, jak bojovat s infekcí, je být poučen, jen tak předejdete zhoršení infekce.

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© Holder



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Lněné semínko a kefír - lék na čištění střev

    Cempírek

    Ozdravné kůry z lněného semínka a kefíru by mohly pomoci i u pacienta s vývodem. Je třeba to pomalu zařazovat do stravy a pozorovat reakci. Také nezapomeňte dodržovat tyto rady v boji s tuhou stolicí.
    - Jezte stravu bohatou na vlákninu – ovoce (oloupané), zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a další semínka.
    - Vyvarujte se potravin s nízkým obsahem vlákniny, potravin chudých na živiny, jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a vysoce zpracovaná instantní jídla.
    - Pijte hodně vody, přirozeně sladké ovocné a zeleninové šťávy a čisté polévky, popřípadě i kefír, abyste zůstal hydratován.
    - Dopřejte si i dostatek každodenní fyzické aktivity. Tím, že se udržíte v pohybu, zvýšíte zásobení střeva krví, a tím napomůžete pohybu peristaltiky (pohybu střevních svalů), což by mělo pomoci vytlačit stolici skrz stomii.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Rady otce Pleskače

    Cempírek

    Polyneuropatie dolních končetin a křeče v nohou jsou problémem, který nedokázali vyléčit ani členové zdravotního týmu bývalého prezidenta Zemana. Je třeba kombinovat a hledat řešení, které bude vyhovovat a zmírní tyto nepříjemnosti. Otec Pleskač může pomoci v duchovní rovině, ve smyslu víra tvá tě vyléčí. Ale na tlumení bolesti a křečí budete potřebovat více, než jen pohled do očí a nějaké bylinky. Polyneropatii pomůže léčit praktický lékař, který má k dispozici celou škálu různých přípravků. Některé léky, které se obvykle nepovažují za léky proti bolesti, mohou zmírnit bolest při polyneuropatii. Patří mezi ně antidepresivum amitriptylin, léky proti záchvatům gabapentin a pregabalin a lék mexiletin (používaný k léčbě abnormálních srdečních rytmů). Také anestetikum lidokain aplikované jako tělová voda, mast nebo náplast, může pomoci. Požádejte svého lékaře a prodiskutujte s ním tyto varianty léčby.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Nová metoda operace halluxů

    Cempírek

    Tato moderní inovativní metoda založená na klasické Chevron osteotomii se provádí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové na tamní ortopedické klinice. K vyšetření do ambulance je nutné se předem objednat a to každý všední den mezi 8:00 - 11:00 hodinou na telefonním čísle 495 833 576. Rovněž bude vyžadováno doporučení k vyšetření od praktického lékaře.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetosm.