Výživný krém s kyselinou hyaluronovou
Kyselina hyaluronová je součástí jedné části naší kůže, které se říká „škára“. Škára obsahuje vlákna, mezi která patří i vlákna kolagenní (elastická), a ta plují právě v hyaluronové kyselině. Když kyselina hyaluronová vyschne, tak kolagenová vlákna začnou praskat a kůže viditelně stárne. Díky vyschnutí pak vznikají vrásky. Otázkou je, v jakém procentu se kyselina hyaluronová dostává do kůže, když se používá externě, což znamená většinou krémy, ve kterých je obsažena kyselina hyaluronová. Je to určitě malé procento, protože výživové látky s kyselinou hyaluronovou z krému musí překonat bariéru buněk ve svrchní části kůže. A jaké procento kyseliny hyaluronové bývá obvykle obsaženo ve výživných krémech? Na obalech to není uváděno a nelze to ani nijak zjistit. Je to tajemství výrobní firmy. Dá se tedy říci, že působení kyseliny hyaluronové prostřednictvím krému je velmi slabé.
Hydratační krémy
Ze zkušeností s hydratačním krémem víme, že po natření se na určitou dobu zvedne hydratace pokožky nebo se projeví vypnutí kůže (tonus), ale tento účinek netrvá příliš dlouho. Tyto nejlepší a uspokojivé hydratační účinky výsledky se dají pozorovat u krému Eucerin hyaluron filler sérum. Tento krém od firmy Eucerin je účinný, protože obsahuje humectant. Humectant je zvlhčovadlo a používá se především v potravinách a také v kosmetických výrobcích, které mají pomoci udržet vlhkost. Tyto látky se obecně nazývají hygroskopické, což znamená, že jsou schopny absorbovat z okolí vodu. Jelikož voda má v kůži důležitý význam, je účinek tohoto krému, v podobě pozdržení vody v kůži, prospěšný.
Krémy s vitamínem
Krém s vitamíny, to je velká zajímavost, protože vitamín E podobně jako vitamín D nebo vitamín A, které nejčastěji obsahuje vitamínový krém, jsou právě vitamíny rozpustné v tucích. Díky tomu se velmi dobře vstřebávají do pokožky. Jejich hlavním pozitivním významem v pokožce je, že fungují jako antioxidanty, které působí proti negativnímu vlivu volných radikálů. Volné radikály vznikají v pokožce například při ozáření slunečním svitem, typicky při slunění. Zajímavé je, že kdyby se tyto antioxidanty nepřidávaly například do jedlého oleje, nebo i do pneumatik, mohlo by dojít k jejich rychlému rozpadnutí, jelikož na ně působí slunce a olej by bez nich brzy žluknul. To, že skutečně tyto vitamíny vitamínový krém obsahuje, se dá dovodit z toho, že se antioxidanty hojně přidávají prakticky do všeho, kosmetické přípravky nevyjímaje. Vitamín E podávaný v krému má hojivé a protizánětlivé účinky a takový krém je tedy nejlepší na atopický ekzém a zklidní se s ním také červené fleky po akné. Přírodním zdrojem vitamínu E jsou různé rostlinné oleje, olej ze sezamového semínka, z dýňového semínka a z různých skořápkových plodů.
Hypoalergenní krémy
Obecně platí, že každý pleťový krém je důležité si předem vyzkoušet!. Jako zkouška krému se doporučuje natřít trochu krému na předloktí, popřípadě na pokožku za uchem nebo před uchem. Pokud se po natření neprojeví na těchto místech žádná alergická reakce, tak pak se dá krém použít na pleť tváří a celého obličeje, popřípadě dekoltu. Co ale přesně znamená informace, že je krém hypoalergenní? Znamená to, že hypoalergenní krém u většiny lidí nevyvolává alergické reakce. Spousta lidí je ale přecitlivělá na různé látky z okolního prostředí, ať to jsou pily nebo chemické látky. Také alergií jsou stovky druhů, tak jak to že se daný krém může chlubit termínem hypoalergenní? Z dlouholeté praxe jsou nám známy látky, které alergie způsobují, a jejich přítomnost v daném krému pak dává podezření, že daný krém může a pravděpodobně bude způsobovat alergické reakce. Pokud ovšem výrobce tyto podezřelé látky z krému vyloučí, tak významně snižuje riziko, že se po použití projeví nějaká alergie. Hypoalergenní krém je tedy kosmetický přípravek, který neobsahuje známé alergeny a u většiny lidí nezpůsobí alergickou reakci. Hypoalergenní krémy by se daly také označit, jako krémy vhodné pro děti.
Krémy s čistými polyfenoly z citrusů
Jak blahodárně působí na naši pokožku čisté polyfenoly z citrusů? Polyfenoly jsou látky, které jsou rozpustné ve vodě, ale naše pokožka je pokryta ochranným filmem z tuku, takže tyto látky se jen velmi obtížně vstřebávají do pokožky. Z toho vyplívá, že pokud se tyto drahé látky nevstřebají do pokožky, tak v ní nemohou ani nijak působit. Existuje zde ale možnost, že se tyto látky mohou v omezeném množství dostat do pokožky prostřednictvím potních žláz nebo podél chloupků a v těchto místech by pak mohly trochu působit.
Krémy s kolagenem.
Kolagen je bílkovina, která způsobuje elasticitu kůže. Kolagen je ale obrovská molekula a buňky kůže jsou schopny propouštět jen látky s molekulami mnohem menšími. Nějakou takovou obrovskou molekulu nejsou schopny vůbec vstřebat. Účinek kolagenu z krému nebude tedy tolik výrazný, jak se o něm často mluví. Mnohem výraznější omlazení kůže se dosáhne pomocí kolagenu, který je do těla podáván stravou, například doplňkem stravy s názvem Colafit.
Krémy s koenzymem Q10
Koenzym Q10 se v pokožce uplatňuje při opravných procesech buněk. Krémy s obsahem Koenzymu Q10 jsou pro pokožku velice prospěšné. Koenzym Q10 se výborně uplatňuje při hojení červené ranky po akné, také je výborný na spáleniny a po ustoupení ekzému.
Autor: ©Jakub Vinš
Foto: Wikimedia Commons