Vířivka
Každý den po celém světě nabízejí vířivky bezpečné a příjemné relaxační procedury pro miliony jedinců. Pokud jsou lázně dobře a pravidelně čištěné a dezinfikované, poskytují dobré prostředí pro každého. Teplá voda v lázních však bývá zdrojem výskytu bakterií, které mohou jedincům způsobit nemalé problémy. Teplá voda v lázních otevírá póry a umožňuje mikroorganismům vyvolat možnou infekci. Takto kontaminovanou vodu lze i vdechnout, pokud se v lázni používají trysky.
Příznaky vyrážky z vířivky
Symptomy a příznaky povrchové folikulitidy se mohou lišit v závislosti na druhu nákazy. Buď se jedná o červené, malé rány v klastrech, které se objevují kolem vlasových folikulů. Nebo jde o puchýře zaplněné hnisem, které po tlaku praskají a svědí. V okolí ložiska se objevuje zčervenání až zanícení okolní kůže.
Hluboká folikulitida je pak vyrážka, která začíná hluboko v kůži kolem folikulu a trápí celkový vlasový folikul. Symptomy a příznaky zahrnují: značný otok, bolest, zhnisané puchýře, po rozsáhlé infekci se mohou tvořit jizvy.
Příčiny vyrážky z vířivky
Povrchové formy folikulitidy jsou způsobeny bakterií Pseudomonas folliculitis. Pseudomonas je mikrob, který způsobuje tento typ folikulitidy a vyskytuje se zejména v horké vodě s nestabilní úrovní pH a hladiny chloru. První příznaky pociťuje jedinec v rozmezí 8 hodin až 5 dnů od kontaktu s touto bakterií. Na povrchu kůže se nejprve objeví červená svědivá hrbolatá vyrážka, která se vyvíjí v malé puchýřky, které mohou být naplněny hnisem. Tato vyrážka je obvykle horší v oblastech, kde jedinec není chráněn plavkami a kde dojde k přímé kontaminaci vody s kůží.
Pityrosporum folikulitida je problém běžný zejména u dospělých mužů a u dospívajících. Pityrosporum folliculitis způsobuje červené svědivé chronické erupce na hrudi, zádech a často na krku, pažích, ramenou a na obličeji. To je způsobeno tím, že tento mikroorganismus je podobný kvasinkám.
Folikulitida
Folikulitida je způsobena gramnegativní bakterií. Toto onemocnění se často vyvíjí u jedinců, kteří jsou dlouhodobě léčeni antibiotiky proti akné. Antibiotika na léčbu akné totiž mění rovnováhu bakterií, které se běžně vyskytují v oblasti nosu. Způsobí tak přemnožení organismů – zejména gramnegativních mikrobů, které jsou zdraví škodlivé. U většiny jedinců se naštěstí vše vrátí do normálního stavu, jakmile jsou antibiotika doužívána. Ale u některých jedinců se gramnegativní mikroorganismy mohou šířit a vytvářet nové infekční léze, které je poměrně těžké léčit.
Carbuncles
Carbuncles – tento druh infekce vzniká na základě stafylokokové nákazy folikulů a způsobuje vředy, které se obvykle vyvinou nečekaně, a to jako červené nebo růžové bolestivé boule. Oblast kolem zánětlivého útvaru může být oteklá a červená. Tyto zánětlivé útvary se plní hnisem, jsou poměrně velké a velmi bolestivé, nakonec dochází k protržení a vypouštění hnisavého obsahu. Vředy, které jsou malé, se obvykle hojí bez jizev, ale velké vředy mohou způsobit jizvy. Infekce se nejčastěji vyskytuje na ramenou, stehnech, zádech a krku. Carbuncles způsobují hlubší a vážnější infekci než ojedinělé vřídky. Z tohoto důvodu je léčba mnohem pomalejší, zdlouhavější a po zaléčení je zde větší pravděpodobnost výskytu jizev.
Eozinofilní folikulitida
Eozinofilní folikulitida je nejčastěji pozorována u jedinců infikovaných virem HIV, přesná příčina tohoto druhu folikulitidy však není známá. Existuje domněnka, že by tento druh infekce mohl obsahovat podobné kvasinky houbovitého typu, které způsobují Pityrosporum folikulitidu. Eozinofilní folikulitida způsobuje opakovaný výskyt zanícených a hnisem naplněných vřídků, a to většinou na obličeji, dále pak v oblasti horní nebo zadní části ramen. Tyto vředy se mohou rychle šířit, extrémně svědit, přičemž dochází ke změně barvy pokožky, která je tmavší než dříve, jde o takzvanou hyperpigmentaci.
Léčba vyrážky z vířivky
Případy folikulitidy, které jsou mírné, se obejdou bez léčby. Pokud se infekce nelepší a často se opakuje nebo dochází k šíření infekce, je důležité navštívit dermatologa nebo praktického lékaře. Je možné, že budete potřebovat fungicidní léky nebo antibiotika, které pomáhají vyléčit tuto infekci. Antibiotikum, které se běžně používá na tento druh infekce, je orální ciprofloxacin. Toto antibiotikum se však používá pouze v případech, které jsou závažné.
Domácí léčebné prostředky
Mezi domácí léčebné prostředky patří zředěný ocet, který se aplikuje na dvacet minut 2x až 4x denně. Dále se používá krém známý jako Silvadene, ten se aplikuje 2x denně.
Prevence
Prevencí se rozumí základní postupy, které mohou pomoci zabránit problémům, patří mezi ně například voda upravovaná pomocí filtru, který se připojí k rozvodu vody a poskytuje pravidelné doplňování čisté vody používané k hygieně. Další dobrou prevencí je používat místo koupelí v horké vaně sprchu. Sprcha je dobrou zábavou pro celou rodinu, zejména pro děti, a navíc ušetří množství použité vody. Rovněž se vyhýbejte použití lázně, pokud máte jakékoliv otevřené řezné rány nebo jiné rány. Vždy kontrolujte a udržujte prostory, jako jsou vířivky nebo bazény, ve kterých se používá chlor nebo brom, aby odpovídaly normám. Udržujte pH, které je důležité pro optimalizaci účinnosti jakéhokoliv dezinfekčního prostředku. Dbejte na dezinfekci přilehlého prostoru, kde by mohlo dojít k výskytu bakterií. Pravidelně čistěte filtr pomocí komerčně dostupných látek pro čištění a vyměňte filtr jednou ročně. Jedině čisté prostředí vám zajistí výbornou relaxaci bez přítomnosti bakterií.
Vyrážka z vířivky foto
Zde můžete vidět, jak vypadá vyrážka z vířivky.
Autor: © svevi
Foto: © Spot